Marco Scacchi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marco Scacchi (ur. 1602 w Gallese, zm. 1662 tamże) – włoski kompozytor, skrzypek, kapelmistrz, teoretyk muzyki.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Był uczniem Giovanniego Francesca Anerio. W latach 1621–1649 przebywał w Warszawie, gdzie początkowo działał jako instrumentalista (skrzypek) kapeli królewskiej Zygmunta III Wazy. Po wstąpieniu w 1633 na tron Władysława IV Wazy został kapelmistrzem kapeli królewskiej. Tworzył głównie kompozycje sakralne i okolicznościowe (msze, motety, oratoria, madrygały), zasłużył się też jako nauczyciel sztuki kompozytorskiej (jego uczniem był m.in. gdański kompozytor Kaspar Förster młodszy) oraz organizator przedstawień operowych na dworze królewskim (tzw. opera władysławowska). Możliwe, że autorem niektórych z wystawianych wówczas scenicznych dzieł muzycznych był sam Scacchi.

Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.Władysław IV Waza (ur. 9 czerwca 1595 w Łobzowie, zm. 20 maja 1648 w Mereczu) – syn Zygmunta III Wazy i Anny Habsburżanki, król Polski w latach 1632–1648, tytularny król Szwecji 1632–1648, tytularny car Rosji do 1634.

Marco Scacchi był również autorem pism teoretycznych o muzyce, w tym traktatu Cribrum musicum ad triticum Siferticum (wyd. w Wenecji 1643), do którego załączył część pt. Xenia Apostolica, zawierającą 50 utworów muzycznych członków warszawskiej kapeli królewskiej.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Encyklopedia muzyki PWN pod red. A. Chodkowskiego, Warszawa 1995, s.790, Andrzej Chodkowski (red.), Krzysztof Baculewski, Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 1995, s. 790, ISBN 83-01-11390-1, OCLC 830050846.
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Zygmunt III Waza (ur. 20 czerwca 1566 w szwedzkim zamku Gripsholm, zm. 30 kwietnia 1632 w Warszawie) – król Polski (1587-1632) i Szwecji (1592-1599, jako Sigismund), tytularny król Szwecji 1599-1632 z dynastii Wazów. Starszy z dwóch synów króla szwedzkiego Jana III Wazy i jedyny z jego małżeństwa z królewną polską Katarzyną Jagiellonką.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Kaspar Förster młodszy (ochrzczony 28 lutego 1616 w Gdańsku - zm. 2 lutego 1673 w Oliwie koło Gdańska) - kompozytor, śpiewak (słynny z niewzwykle rozległej skali głosu - od basu do sopranu) i kapelmistrz.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Kapelmistrz (Kapellmeister) – urzędnik dworski odpowiedzialny za rozrywki muzyczne, nadzór nad muzykami i dostarczanie nowych utworów muzycznych.

  Reklama