Marcin Rygiel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marcin „Martin” Rygiel (ur. 30 kwietnia 1983 w Krośnie) – polski basista. Absolwent szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie gitary klasycznej i fortepianu. Basista grup muzycznych Decapitated i od 1998 roku Lux Occulta. W czerwcu 2008 roku wraz z grupą Vader Rygiel odbył trasę koncertową w USA.

The Eye of Horus – pierwsze demo polskiej grupy deathmetalowej Decapitated, wydany został 1998 roku nakładem własnym.Organic Hallucinosis – czwarty album studyjny polskiej deathmetalowej grupy muzycznej Decapitated. Wydawnictwo ukazało się 7 lutego 2006 roku w USA, później 7 i 22 lutego odpowiednio w Europie i Japonii nakładem wytwórni muzycznych Earache Records i Teichiku Records. Do otwierającego album utwór pt. "A Poem About an Old Prison Man," wykorzystano pochodzący z 1984 roku tekst autorstwa amerykańskiego mordercy Charlesa Mansona.

Po odejściu z Decapitated wyemigrował do Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka wraz z żoną i dzieckiem. Studiował muzykę we Fullerton College oraz Cypress College w Kalifornii.

W 2011 roku powrócił do działalności artystycznej. Tego samego roku dołączył do deathmetalowego zespołu Annihilated. W 2014 roku zastąpił Marcina „Novy’ego” Nowaka w grupie Nader Sadek. Z zespołu odszedł niespełna rok później.

Instrumentarium[ | edytuj kod]

 • 2 x MusicMan Stingray 150 5 String Bass Guitars
 • Ibanez Soundgear 6 String Custom Bass Guitar
 • Ernie Ball Stainless Steel & Regular Slinky Bass Strings
 • Ampeg SVT-4 Pro Head
 • Ampeg SVT-810E Cabinet
 • Digitech BP-80 Processor
 • Mipro ACT707 S + ACT707 T Wireless System
 • Dyskografia[ | edytuj kod]

  Decapitated

  Earache Records, to niezależna wytwórnia płytowa powstała w połowie lat 80. XX wieku z inicjatywy Digby "Dig" Persona.Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.
 • Cemeteral Gardens (1997, Demo)
 • The Eye of Horus (1998, Demo)
 • Winds of Creation (2000, Wicked World, Earache Records)
 • The First Damned (2000, Metal Mind Productions)
 • Nihility (2002, Earache Records)
 • The Negation (2004, Earache Records)
 • Organic Hallucinosis (2006, Earache Records)
 • Human’s Dust (2008, DVD, Metal Mind Records)
 • Lux Occulta

  Pagan Records - polska wytwórnia płytowa założona w 1992 roku, zajmująca się wydawaniem płyt oraz promocją wykonawców przede wszystkim death i blackmetalowych. Założona i prowadzona przez Tomasza Krajewskiego. Siedziba wytwórni znajduje się w Świeciu nad Wisłą.Tomasz "Reyash" Rejek (ur. 5 grudnia 1974 w Zielonej Górze), znany również jako Lord Reyash – polski wokalista, autor tekstów i basista. Ukończył marketing i zarządzanie na Uniwersytecie Zielonogórskim. Współzałożyciel grup Supreme Lord, Witchmaster, Profanum oraz Union. Właściciel wytwórni muzycznej Razor Productions.
 • My Guardian Anger (1999, Pagan Records, Metal Mind Productions)
 • The Mother and the Enemy (2001, Metal Mind Productions, Maquiavel Music Ent.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyclopaedia Metallum - Lux Occulta (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2010-09-29].
  2. Encyclopaedia Metallum - Decapitated (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2009-10-21].
  3. Vader bez basisty! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-07-15].
  4. Łukasz Dunaj: WYWIAD: Reprezentujemy metal! (pol.). www.t-mobile-music.pl. [dostęp 2011-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-13)].
  5. Marcin Rygiel (ang.). www.myspace.com/biauas. [dostęp 2011-07-15].
  30 kwietnia jest 120. (w latach przestępnych 121.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 245 dni. Decapitated – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1996 roku w Krośnie z inicjatywy nastoletnich braci: gitarzysty Wacława "Vogga" Kiełtyki i perkusisty Witolda "Vitka" Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha "Saurona" Wąsowicza.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tomasz "Hal" Halicki (ur. 18 grudnia 1976) - polski muzyk i wokalista, a także grafik. Tomasz Halicki znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w blackmetalowym zespole Abused Majesty w którym pełni funkcję wokalisty i basisty. Uczestniczył w nagraniach wszystkich albumów tegoż zespołu.
  Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).
  Leszek Rakowski (ur. 18 kwietnia 1972 w Lidzbarku Warmińskim) pseud. Shambo – polski basista. Rakowski działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 90. XX w. w formacji Slashing Death. W 1993 roku dołączył do zespołu Vader. Wystąpił na trzech koncertowych wydawnictwach grupy: Vision and Voice (1998), Live in Japan (1998) i More Vision and the Voice (2002). Nie brał natomiast udziału w nagraniach żadnego albumu studyjnego, jednakże nazwisko Rakowskiego widniało na wszystkich albumach z okresu w którym był członkiem Vader. W 2001 roku Rakowski został zwolniony z zespołu w związku z uzależnieniem od narkotyków. Następnie na krótko związał się z zespołem Roberta Gasperowicza - Samo. W 1996 roku wystąpił gościnnie na albumie Getto formacji Sweet Noise.
  The Negation – studyjny album polskiej grupy deathmetalowej Decapitated. Zespół przystąpił do nagrań albumu latem 2003 roku w Hertz Studio. Wydawnictwo ukazało się 1 lutego 2004 nakładem Earache Records i było promowane m.in. podczas koncertów w Wielkiej Brytanii. Występy Decapitated poprzedzały grupy Rotting Christ, Anata i Thus Defiled. Zespół wystąpił również podczas festiwalu Metalmania poprzedzając m.in. koncert grupy Morbid Angel oraz trasie koncertowej wraz z grupą Mayhem, Krisiun i Anaal Nathrakh. W drugiej połowie roku zespół wystąpił w kraju wraz z grupami Totem, Hate, Pyorrhoea i Abused Majesty.
  Winds of Creation – studyjny album polskiej grupy deathmetalowej Decapitated. 15 kwietnia 1999 roku w olsztyńskim Selani Studio we współpracy z Piotrem Wiwczarkiem grupa przystąpiła do nagrań debiutanckiego albumu. Wydawnictwo ukazało się 23 maja 2000 roku nakładem Earache Records. Wydawnictwo cieszyło się uznaniem zarówno fanów jak i krytyków muzycznych. Reedycja płyty ukazała się 8 października 2007 wraz z dodatkową płytą DVD zawierającą zapis koncertu w Rescue Rooms w Nottingham 20 grudnia 2004 roku.
  Marcin Gołębiewski (ur. 13 marca 1978 w Gdańsku), znany również jako Ząbek, Zębaty i Zombi - polski muzyk i kompozytor, wieloletni perkusista i współzałożyciel deathmetalowej grupy muzycznej Yattering. Znany również ze współpracy z grupą Vader i Anti-Motivational Syndrome. Gołębiewski przez rok pobierał lekcje gry na perkusji u Tomasza Łosowskiego.
  Piotr "Peter" Paweł Wiwczarek (ur. 22 października 1965 w Olsztynie), niegdyś znany również jako Behemoth – polski wokalista, gitarzysta i producent muzyczny. Absolwent Wydziału Biologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Współzałożyciel, główny kompozytor, autor tekstów i lider deathmetalowej grupy muzycznej Vader. W 2004 roku Wiwczarek założył heavymetalową grupę Panzer X. Jako producent muzyczny współpracował z grupą Decapitated. Gościnnie wziął udział w nagraniu albumów takich grup jak: Kingdom of the Lie, Slashing Death, Sweet Noise, Ceti czy Para Wino Band.

  Reklama