Marcin Rozynek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marcin Rozynek (ur. 16 maja 1971 w Żywcu) – polski piosenkarz rockowy, autor piosenek i producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii debiut roku / fonograficzny debiut roku / nowa twarz fonografii:Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004 – polskie selekcje do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Abdi İpekçi Arena w Stambule (Turcja). Finał eliminacji odbył się 24 stycznia 2004 roku w Studiu 5 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17, a wygrał je zespół Blue Café z utworem „Love Song”.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Lesznie, a następnie prawo na Uniwersytecie Wrocławskim.

Muzyczną działalność rozpoczął w 1989, działając w zespole Esther. Następnie, w 1992 związał się z grupą Książę i Esther. Rok później został wokalistą zespołu Atmosphere. W 1994 zdobyli drugą nagrodę na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej w Warszawie. W 1996 wygrali w konkursie Marlboro Rock In. W 1997 wydali debiutancki album studyjny, zatytułowany Atmosphere. Po premierze płyty zostali uznani „debiutem roku” przez czytelników miesięcznika „Tylko Rock”, a także zdobyli nominacje do nagrody „Fryderyka” w kategorii „debiut roku”. W 1999 wydali drugi album pt. Europa naftowa.

Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Leszno (łac. Lessna Polonorum, niem. Lissa) – miasto na prawach powiatu w województwie wielkopolskim, położone w zachodniej części Polski, pomiędzy dwoma dużymi centrami gospodarczymi – Poznaniem i Wrocławiem. Zamieszkuje je 64 722 mieszkańców, na powierzchni 31,86 km²; co daje miastu siódmą lokatę pod względem wielkości w województwie.

W 2000 poznał Grzegorza Ciechowskiego, który podjął się produkcji jego pierwszego, solowego albumu studyjnego pt. Księga urodzaju, który ukazał się 12 maja 2003. Płytę promował m.in. singlem „Siłacz”, który stał się ogólnopolskim przebojem. W październiku 2004 wydał drugi album pt. Następny będziesz ty. Na płycie umieścił m.in. singiel „Nick of Time”, z którym zajął trzecie miejsce w finale Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004. Również w 2004 zdobył „Fryderyka” w kategorii „wokalista roku”, Superjedynkę na 41. KFPP w Opolu oraz Nagrodę Muzyczną Eski w kategorii „artysta roku”.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

We wrześniu 2006 wydał trzeci solowy album pt. On-Off, który promował m.in. singlem „O takich jak ja i ty”. Za teledysk do piosenki był nominowany do nagrody Yach Film. 9 lutego 2009 wydał czwarty album pt. Ubieranie do snu, a 25 września 2012 – płytę pt. Second Hand.

W czerwcu 2019 był jedną z gwiazd koncertu „Nie pytaj o Polskę – #30LatWolności” w ramach 56. KFPP w Opolu.

Radziechowy – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Radziechowy-Wieprz. Eska Music Award – nagroda przyznawana przez Radio Eska. Organizowana jest raz w roku, w okolicach kwietnia i transmitowana przez telewizję TVP2, Eska TV i Radio Eska (wcześniej przez Polsat i TV 4). Pierwsza i druga edycja odbyła się bez kamer telewizyjnych, kolejno w klubach Cabaret i Port West w Łodzi. Trzecia edycja była transmitowana przez TV 4 i była prowadzona przez Marcina Bisiorka (dodatkowo dyrektora artystycznego i autora hasła Zobacz Muzykę), tak jak i następne. Kolejne edycje ukazywały się już na antenie Polsatu (do roku 2010), od 2011 roku edycje kolejne są ukazywane na antenie TVP2, w 2013 roku w TVP1. Do 2009 roku gale wręczenia nagród odbywały się w Łodzi, jednak w 2010 roku gala odbyła się po raz pierwszy w Pruszkowie. Kolejne edycje widowiska odbywały się kolejno w: Katowicach (2011), Kołobrzegu (2012) i Szczecinie, przy okazji finału regat Tall Ships Races 2013.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Wychowywał się w Radziechowach. Ma troje dzieci – Filipa, Juliusza i Helenę.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Albumy[ | edytuj kod]

Single[ | edytuj kod]

Gościnnie w utworach[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
 2. Księga urodzaju – Marcin Rozynek (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-05-13].
 3. OLiS – sprzedaż w okresie 22.09.2003 – 28.09.2003 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-13].
 4. Następny będziesz ty – Marcin Rozynek (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-05-13].
 5. OLiS – sprzedaż w okresie 03.01.2005 – 09.01.2005 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-13].
 6. On off – Marcin Rozynek (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-05-13].
 7. OLiS – sprzedaż w okresie 02.10.2006 – 08.10.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-13].
 8. Ubieranie do snu – Marcin Rozynek (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-05-13].
 9. OLiS – sprzedaż w okresie 16.02.2009 – 22.02.2009 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-13].
 10. LP3 – Statystyki dla wykonawcy Marcin Rozynek (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2012-05-13].
 11. SLiP – Statystyki dla wykonawcy Marcin Rozynek (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-05-13].
 12. Alfabetyczny spis wykonawców i ich utworów LPMN (pol.). lpmn.pl. [dostęp 2013-03-31].
 13. Tytus Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń – Soundtrack (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-05-13].
 14. Duety – Bogusław Mec (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-05-13].
 15. Magda Wójcik – "Utkane z wyobrażeń" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-05-13].
 16. Kielich – "Dziecko szczęścia" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-07-17].
Grzegorz Ciechowski (ur. 29 sierpnia 1957 w Tczewie, zm. 22 grudnia 2001 w Warszawie) – polski muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, felietonista, lider i wokalista zespołu Republika, który swoje początki miał w toruńskim klubie studenckim Od Nowa w 1980 r. Jako solista występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa, pisał też teksty pod pseudonimem Ewa Omernik. Grzegorz Ciechowski pisał również teksty innym zespołom m.in. Zostawcie Titanica zespołu Lady Pank oraz Justynie Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta

Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.
Żywiec (niem. Saybusch, czes. Živec) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, położone w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzek Soły i Koszarawy nad Jeziorem Żywieckim, na wysokości 345–350 m n.p.m. Mimo przynależności administracyjnej do województwa śląskiego, miasto leży na terytorium Małopolski.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Autor - osoba, która stworzyła dzieło (utwór w rozumieniu prawa autorskiego). W znaczeniu potocznym twórca dzieła pisanego. Oprócz autora wyróżnia się również współautorów w sensie osób, jakie przyczyniły się do stworzenia utworu (współtworzyły utwór), a także twórców wykonawców, jakim przysługują prawa pokrewne.
Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (WPAiE UWr) – jeden z 10 wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały jako jedna z najstarszych jednostek organizacyjnych wrocławskiej uczelni w 1811 roku. Kształci studentów na trzech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk prawniczych i ekonomicznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.
Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

Reklama