Maraton Warszawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maraton Warszawskibieg maratoński odbywający się w stolicy Polski, w Warszawie.

Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Półmaraton Warszawski – impreza biegowa odbywająca się corocznie od 2006 r. na terenie Warszawy. Organizatorem jest Fundacja „Maraton Warszawski”.

Pierwsza edycja odbyła się 30 września 1979 i była anonsowana pod nazwą „Maraton Pokoju”. Według ówczesnych doniesień na starcie stanęło ok. 2500 uczestników. Wówczas długość trasy wynosiła około 41,6 km. Trasa pierwszego maratonu biegła sprzed Stadionu Dziesięciolecia, przez Wawer, Anin, Międzylesie, Radość, Falenica, po czym z powrotem przez Wał Miedzeszyński do Stadionu Dziesięciolecia. Sygnał do startu dał biegaczom Zdzisław Krzyszkowiak. Inauguracyjny maraton ukończyło 1861 osób (większym maratonem w Europie był w 1979 jedynie maraton paryski, który ukończyło niespełna 100 biegaczy więcej). Zarówno zwycięzca, Kazimierz Pawlik, jak i drugi na mecie, Józef Stefankowski, uzyskali rezultaty lepsze od ówczesnego rekordu Polski. Wielu z biegaczy poprawiło wówczas swoje rekordy życiowe.

Falenica (jid. פאלעניץ) - część Wawra, dzielnicy Warszawy. Najbardziej na południe położona część stolicy z prawej strony Wisły. W latach 1924-1951 samodzielne miasto i siedziba gminy Falenica Letnisko. Obecnie mieszka tu około 8 tys. osób.Zdzisław Ludwik Krzyszkowiak (ur. 3 sierpnia 1929 w Wielichowie, zm. 24 marca 2003 w Warszawie) – lekkoatleta polski, biegacz długodystansowy, mistrz olimpijski, mistrz Europy, rekordzista świata.

Maraton z reguły odbywa się w ostatnią niedzielę września.

W 2000 roku bieg mężczyzn, a w 2012 kobiet miały rangę mistrzostw Polski gdzie Katarzyna Kocimska zdobyła złoty medal .

Rezultaty[ | edytuj kod]

Źródło:

Nowiny są gazetą regionalną ukazującą się codziennie, od poniedziałku do piątku, od ponad 50 lat na terenie województwa podkarpackiego oraz części wschodniej województwa świętokrzyskiego. To obecnie (połowa roku 2007) najchętniej czytany dziennik na Podkarpaciu. W każdym z wydań w Nowin można znaleźć kilka kolumn najnowszych informacji z regionu, jak również dotyczących podkarpackiego sportu, gospodarki i kultury. Nowiny bardzo często publikują specjalne dodatki o różnorodnej tematyce (śluby, żużel, piłka nożna, biznes). Nowiny są również na Podkarpaciu znane ze swojej pozawydawniczej działalności. Przez szereg lat redakcja była organizatorem konkursów Miss Nowin, Nasze Dobre Podkarpackie. Redaktorem naczelnym jest Stanisław Sowa, wydawcą zaś spółka R-press.Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) - wielofunkcyjny stadion piłkarsko - lekkoatletyczny w Warszawie, istniejący w latach 1955-2008. Był obiektem olimpijskim z pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej oraz 8-torową bieżnią lekkoatletyczną o długości 400 metrów. Posiadał odkryte trybuny z drewnianymi ławkami mieszczącymi 71 008 osób, choć w czasach największych imprez masowych zasiadało na nich prawie 100 tysięcy widzów. Stanowił własność Skarbu Państwa (w zarządzie Centralnego Ośrodka Sportu). W latach 1989-2008 wykorzystywany jako największe targowisko w Europie (Jarmark Europa oraz Centrum Hurtowo Detaliczne Stadion). W jego miejscu powstał Stadion Narodowy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

76. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce - zawody sportowe, które rozgrywane były w Krakowie na stadionie AWF od 6 do 8 sierpnia 2000.
Anin jest osiedlem południowo-wschodniej (prawobrzeżnej) Warszawy w dzielnicy Wawer. Powstałe wśród starych, ogromnych drzew na początku XX w. W tym samym czasie powstawały osiedla sąsiednie takie jak: Wawer, Glinki, Nowy Wawer, Marysin Wawerski.
Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
Wał Miedzeszyński - ulica prawobrzeżnej Warszawy prowadząca wzdłuż brzegu Wisły od Saskiej Kępy do granicy miasta. Pierwotnie znana jako Droga do Miedzeszyna, od 1919 jako ul. Miedzeszyńska, a od 1958 pod obecną nazwą. Istnieją też źródła mówiące o tym, że ul. Miedzeszyńska zastąpiła wcześniejszą lokalną ulicę Brzegową. Obecna nazwa związana jest z faktem, że ulicę przeprowadzono wzdłuż a częściowo na wale oddzielającym rzekę od miasta, a prowadzi m.in. do Miedzeszyna. Zabudowę ulicy, częściowo przedwojenną, tworzą głównie domy mieszkalne i punkty usługowe.
Radość (Warszawa) – prawobrzeżne osiedle warszawskie, część dzielnicy Wawra, dawniej samodzielna miejscowość. Położone w okolicy torów w kierunku Otwocka, między Miedzeszynem na południu a Międzylesiem na północy oraz na wschód od Wisły.
Orlen Warsaw Marathon – maraton który którego trasa wiedzie po Warszawie. Jego pierwsza edycja odbyła się 21 kwietnia 2013 roku. Maraton był sponsorowany przez firmę PKN Orlen, wzięło w nim udział około 6000 biegaczy.
Międzylesie - osiedle mieszkaniowe w pd.-wsch. części Warszawy, administracyjnie w dzielnicy Wawer. Znajduje się pomiędzy Aninem a Radością przy trasie kolejowej Warszawa - Otwock. Obecnie to tutaj znajdują się budynki administracji dzielnicy w zakładach ABB przy ul. Żegańskiej.

Reklama