Mapa genetyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mapa genetyczna – mapa lokalizacji genów na chromosomie określająca odległości między charakterystycznymi sekwencjami chromosomu, które nie kodują żadnego genu, zwanymi markerami. Mapa genetyczna powstała poprzez badanie częstości zachodzenia zjawiska crossing over (rekombinacji) pomiędzy odpowiednimi genami na podstawie stosunku ilości rekombinantów do ilości osobników nie zrekombinowanych otrzymanych w krzyżówce testowej. Im częściej zachodzi crossing over między genami (im większa jest wartość tego stosunku), tym bardziej są one od siebie oddalone. Odległość tą wyraża się w jednostkach mapowych (j.m.) lub w centymorganach (cM):

Crossing-over to proces wymiany materiału genetycznego między chromosomami homologicznymi, w wyniku którego zwiększa się zmienność genetyczną. Odkrywcą procesu crossing-over był Thomas Morgan.Centymorgan, w skrócie cM – jednostka miary, która była stosowana w genetyce do wyrażenia odległości pomiędzy loci położonymi na tym samym chromosomie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Marta Muszyńska: Mapowanie genomów. e-Biotechnologia.pl. [dostęp 2014-12-30].
Rekombinant (ang. recombinant) - gameta powstała w wyniku crossing-over, czyli wymiany fragmentów DNA między chromosomami homologicznymi w procesie mejozy.Krzyżówka testowa – krzyżówka genetyczna polegająca na krzyżowaniu osobnika o nieznanym genotypie i „dominującym” fenotypie z homozygotą recesywną pod względem badanych cech, w celu określenia czy testowany osobnik jest homozygotą dominującą czy heterozygotą.
Reklama