Manuel Marulanda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Manuel Marulanda, właśc. Pedro Antonio Marín, znany też jako Tirofijo (ur. 13 maja 1930 w Quindío, zm. 26 marca 2008) – założyciel i wieloletni przywódca działającej od lat 60. kolumbijskiej lewicowej organizacji partyzanckiej Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC).

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Jorge Eliécer Gaitán (ur. 23 stycznia 1898 w Cucunuba, Kolumbia, zm. 9 kwietnia 1948 w Bogocie, Kolumbia) – kolumbijski polityk i adwokat, minister edukacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pochodził z chłopskiej rodziny. Ukończył jedynie 5 klas szkoły podstawowej. W młodości był zwolennikiem Jorge Gaitána. W latach 60. objął dowództwo nad oddziałem komunistycznych partyzantów. Przyjął nazwisko Manuel Marulanda na cześć zamordowanego przez władze działacza związkowego. W 1964 roku grupa Marulandy zajęła kilka municypiów, które partyzanci nazwali Marquetalia (Niezależna Republika Komunistyczna). Po wkroczeniu wojska na te tereny, Marulanda zbiegł do lasu, a za jego głowę armia wyznaczyła 100 tysięcy pesos nagrody. W 1966 roku Marulanda zjednoczył Komunistyczne Siły Samoobrony jako Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC).

Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Manuel Marulanda zmarł 26 marca 2008 na zawał serca. Wiadomość o jego śmierci pojawiła się dopiero 24 maja i pochodziła ze źródeł rządowych. FARC potwierdził ją następnego dnia.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. (pol. pewny strzał)
  2. Manuel Marulanda Vélez (ang.). britannica.com. [dostęp 2017-09-09].
  3. Łukasz Czeszumski: Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej. Koszalin: Wydawnictwo CL Media, 2015, s. 149-154. ISBN 978-83-941355-0-8.
  4. Kolumbia: Nie żyje dowódca FARC. rp.pl, 2017-09-09. [dostęp 25 maja 2008].
  5. FARC potwierdzają śmierć swego założyciela i przywódcy. rp.pl, 2017-09-09. [dostęp 25 maja 2008].
  6. FARC przyznaje: Marulanda nie żyje. gazeta.pl, 2017-09-09. [dostęp 25 maja 2008].
Quindío jest jednym z departamentów Kolumbii. Leży w środkowo-zachodniej części kraju. Jego stolicą jest miasto Armenia. Słynie ze znakomitej jakości tutejszej kawy, oraz jako region turystyczny.Municipium (łac.) - gmina italska, mająca z Rzymem traktat o przymierzu i zobowiązana do wypełniania zadań wskazanych przez Rzym. Jej mieszkańcy nie posiadali pełni praw obywatelstwa rzymskiego, mieli bowiem ograniczone prawo obywatelstwa rzymskiego. Nie wolno im było głosować ani kandydować na urzędy. Z czasem jednak uzyskali pełnię praw obywatelskich rzymskich. Dziś mianem municypium określa się - ograniczone prawa obywatelskie w okresie średniowiecza i epoki wczesnonowożytnej, szczególnie w miastach na prawie niemieckim.
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Republika Marquetalii – w 1950 r. komunistom udało się przejąć kierownictwo nad walką chłopów o ziemię w południowej części departamentu Tolima. Uzbrojeni chłopi zaczęli dokonywać parcelacji majątków obszarniczych. W 1953 r. siły rządowe przeprowadziły ofensywę w rejonie Villarica. Pod naciskiem armii kolumna partyzancka pod dowództwem Jacobo Priasa Alape („Charro Negro”) wycofała się w górzysty rejon Marqetalia na południu Tolimy. W rejonie tym osiedliło się setki chłopskich rodzin uciekających przed armią i obszarnikami. Powstała tam faktycznie niezależna republika na czele której stał Manuel Marulanda Velez ps. „Tiro Fijo”, członek kierownictwa Komunistycznej Partii Kolumbii. Podobne „strefy wyzwolone” komuniści utworzyli w regionach El Pato (Oscar Reyes), Riochiquito (Ciro Castaňo Trujillo) i Guayabero. Na początku lat 60. rząd postanowił je zlikwidować. W 1960 r. fiaskiem zakończyła się pierwsza ofensywa na Marquetalię, w 1962 r. druga załamała się w bitwie nad rzeką Atá, jednak w czerwcu 1964 obszar został opanowany przez armię. El Pato zostało zajęte wiosną 1965 r. a Riochiquito latem tego roku; Guayabero armia przejęła w kwietniu 1966 r. Zmusiło to komunistów do przekształcenia brygad chłopskiej samoobrony w lotne kolumny partyzanckie.

Reklama