Manuel Komnen (syn Andronika I)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Manuel Komnen (gr. Μανουήλ Κομνηνός, łac. Manouēl Komnēnos, ur. 1145, zm. 1185?) – syn Andronika I Komnena, cesarza bizantyjskiego.

Andronik I Komnen (gr. Ανδρόνικος Α’ Κομνηνός, Andronikos I Komnēnos) (ok. 1123 - 12 września 1185 w Konstantynopolu) – cesarz bizantyjski od 1183.Jerzy III, gruz. გიორგი III, Giorgi III (zm. 6 kwietnia 1184) – król Gruzji w latach 1156-1184 z dynastii bagratydzkiej. Czasy jego rządów razem z rządami królowej Tamary uważane są za złoty wiek historii gruzińskiej, czas sukcesów dyplomatycznych, triumfów militarnych, rozwoju nauki, kultury, duchowieństwa i sztuki.

Jego żoną była Rusudan, córka króla Gruzji Jerzego III. Ich dziećmi byli: Dawid I Wielki Komnen i Aleksy I Wielki Komnen, założyciele cesarstwa Trapezuntu. Po śmierci ojca w 1185 Manuel został oślepiony, zapewne zmarł w tym samym roku. Jego dzieci wychowały się dworze swojej ciotki, królowej Gruzji - Tamary.

Cesarstwo Trapezuntu lub Trebizondu (funkcjonuje także określenie: cesarstwo trapezunckie) – państwo powstałe w 1204 roku na gruzach Cesarstwa Bizantyjskiego na ziemiach wokół miasta Trapezunt (dziś Trabzon we wschodniej Turcji). Cesarstwo istniało w latach 1204–1461.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Oktawiusz Jurewicz, Andronik I Komnenos, Warszawa: PWN 1966.
  • Reklama