Manhattan Bridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Manhattan Bridge – dwupoziomowy most wiszący nad East River w Nowym Jorku łączący Lower Manhattan z Brooklynem. Został otwarty w 1909 roku, osiem lat po rozpoczęciu budowy. Ma 2089 m długości i 37 m szerokości. Posiada trzy przęsła podwieszone na czterech kablach o długości ok. 980 m i średnicy 54 cm, rozpiętych na dwóch pylonach (wieżach) o wysokości 102 m. Najdłuższe przęsło ma 448 m długości. Na górnym poziomie mostu znajdują się dwie jezdnie z czterema pasami ruchu, po dwa w każdą stronę. Na poziomie dolnym mieści się jedna trójpasmowa jezdnia jednokierunkowa (ruch tylko w kierunku Manhattanu), cztery tory metra, chodnik i ścieżka rowerowa.

Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Według danych z 2008 roku każdego dnia przez most przejeżdża ok. 70 tys. pojazdów mechanicznych.

Historia[ | edytuj kod]

Manhattan Bridge w 1909 roku

Plan budowy mostu zaprezentował w 1901 roku Gustav Lindenthal, komisarz nowo powstałego New York City Department of Bridges. Zakładał on w pierwotnej wersji, że konstrukcja Manhattan Bridge będzie połączeniem niektórych elementów Brooklyn Bridge i Williamsburg Bridge. Prace budowlane rozpoczęły się 1 października 1901 roku, chociaż wciąż jeszcze trwały dyskusje nad ostateczną koncepcją. Dwa lata później Lindenthal przedstawił nowy projekt, który został jednak odrzucony, ponieważ zarzucono mu masywność stalowych pylonów i zbyt głębokie kratownice usztywniające oraz odrzucenie tradycyjnej, linowej konstrukcji wiszącej i zastąpienie jej łańcuchowym rozwiązaniem z oczkowymi wieszakami. Po kontrowersjach wokół projektu Lindenthala nowym komisarzem New York City Department of Bridges został George Best, który na głównego inżyniera nadzorującego budowę mostu mianował Othniela Fostera Nicholsa. Doradcą Nicholsa został doświadczony inżynier Rudolf Modrzejewski (Ralph Modjeski), który po konsultacjach wybrał rozwiązanie czterokablowego mostu wiszącego. Obliczenia konstrukcji wykonał Leon Moisseiff, który zaproponował użycie przy budowie nowej, mało jeszcze znanej i rzadko stosowanej teorii zginania. Most został otwarty 31 grudnia 1909 roku, mimo że jego budowa zakończyła się ostatecznie dopiero w 1912 roku. Całkowity koszt budowy wyniósł 31 mln dolarów. Most został przebudowany w latach 40. W 1982 roku Manhattan Bridge objęto programem renowacji i rozpoczęto szereg prac, które mają trwać co najmniej do 2013 roku. W styczniu 2010 roku rozpoczęto wymianę wszystkich kabli na których opiera się konstrukcja mostu.

East River - cieśnina (wł. estuarium) znajdująca się w granicach administracyjnych Nowego Jorku, łącząca Upper New York Bay (południowy koniec) z Long Island Sound (na północnym wschodzie) oraz inną cieśninę - Harlem River (na północnym zachodzie), poprzez którą ma dostęp do rzeki Hudson. Oddziela Long Island (z leżącymi na niej dzielnicami Brooklyn i Queens) od Manhattanu i Bronxu.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Manhattan Bridge (ang.). structurae.de. [dostęp 2012-02-12].
  2. Manhattan Bridge (ang.). nyc.gov. [dostęp 2012-02-12].
  3. Manhattan Bridge (ang.). nycroads.com. [dostęp 2012-02-12].
  4. New York City Bridge Traffic Volumes 2008 (ang.). New York City Department of Transportation, 03-2010. [dostęp 2012-02-12].
  5. Krzysztof Dąbrowiecki: Mosty Tacoma Narrows (pol.). Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne, wrzesień-październik 2010. [dostęp 2012-02-12].
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Brooklyn Bridge (ang. New York and Brooklyn Bridge) – jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie o długości: 1834 m (przęsło główne znajdujące się nad wodą ma długość 486 m) szerokości: 26 m i wysokości: 84 m. Łączy nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan, które oddziela od siebie East River. W chwili gdy go ukończono był jednym z największych stalowych mostów wiszących.
Warto wiedzieć że... beta

Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
Lower Manhattan (Dolny Manhattan) – wysunięta najdalej na południe część wyspy Manhattan, centrum biznesowe i administracyjne miasta Nowy Jork. Lower Manhattan, określany często mianem "centrum", definiowany jest zazwyczaj jako obszar ograniczany od północy przez 14. ulicę, na zachodzie przez rzekę Hudson, na wschodzie przez cieśninę East River, zaś na południu przez New York Harbor. Znajdująca się w Lower Manhattan Wall Street gruntuje pozycję Nowego Jorku jako światowej stolicy finansów, stanowiąc siedzibę New York Stock Exchange, czyli największej na świecie giełdy papierów wartościowych pod względem kapitalizacji rynkowej swoich spółek.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama