Manfred Weber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Manfred Weber (ur. 14 lipca 1972 w Rottenburg an der Laaber) – niemiecki polityk i przedsiębiorca, poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, przewodniczący grupy poselskiej Europejskiej Partii Ludowej w PE VIII kadencji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji w Niemczech zostały przeprowadzone 25 maja 2014. Niemcy wybrali 96 eurodeputowanych. Frekwencja wyniosła 48,12%.Wybory do Parlamentu Europejskiego IX kadencji – wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zostały przeprowadzone w dniach 23–26 maja 2019. Byly to dziewiąte od 1979 wybory bezpośrednie do Parlamentu Europejskiego. W wyborach wyłonionych zostało 778 posłów, z których mandat obejmie na początku kadencji parlamentu 751 posłów (przy założeniu braku brexitu) lub 705 (przy założeniu przeprowadzenia brexitu przed rozpoczęciem kadencji parlamentu).

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył w 1996 studia inżynierskie w Hochschule für angewandte Wissenschaften München. Od 1996 prowadził własną działalność gospodarczą w ramach zakładanych przez siebie firm doradczych (spółek prawa handlowego). Wstąpił do Unii Chrześcijańsko-Społecznej, wszedł w skład władz naczelnych tej partii. Był radnym powiatu Kelheim, a od 2002 do 2004 posłem do landtagu Bawarii.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W 2004 po raz pierwszy uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego. Zasiadał w prezydium grupy EPP-ED, pracował w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. W wyborach w 2009, 2014 i 2019 skutecznie ubiegał się o reelekcję.

W 2014 powołano go na przewodniczącego frakcji chadeckiej w PE VIII kadencji. W listopadzie 2018 Europejska Partia Ludowa wybrała go swoim kandydatem na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej (mającej powstać po wyborach do Europarlamentu w 2019). Po tych wyborach pozostał na stanowisku przewodniczącego frakcji ludowców.

Landtag – to parlament jednego z krajów związkowych Niemiec. Landtagi działają na podstawie konstytucji danego kraju związkowego i mają swoją siedzibę w ich stolicach. Landtagi tworzą konstytucje krajów związkowych oraz prawodawstwo danych krajów związkowych, poza zakresem określonym przez ustawę zasadniczą Niemiec jako leżący w kompetencjach Bundestagu.Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. European Parliament election 2019: Alphabetical list of all elected candidates (ang.). bundeswahlleiter.de. [dostęp 2019-05-27].
 2. Manfred Weber elected as new EPP Group Chairman (ang.). eppgroup.eu, 4 czerwca 2014. [dostęp 2018-04-15].
 3. Manfred Weber elected as EPP candidate for the President of the European Commission (ang.). epp.eu, 8 listopada 2018. [dostęp 2018-11-08].
 4. Weber re-elected EPP chief as coalition talks drag (ang.). euobserver.com, 5 czerwca 2019. [dostęp 2019-06-13].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2018-04-15].
 • Curriculum vitae na stronie prywatnej (niem.). [dostęp 2018-04-15].
 • Niemcy – naród zamieszkujący przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, posługujący się językiem niemieckim z grupy języków germańskich. Pod względem wyznaniowym Niemcy podzieleni są na katolików (płd. i zach. Niemcy) i protestantów (płn. i wsch. Niemcy).Powiat Kelheim (niem. Landkreis Kelheim) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, w dwóch regionach: Landshut oraz Ratyzbona.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rottenburg an der Laaber, Rottenburg a.d.Laaber – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, w regionie Landshut, w powiecie Landshut. Leży około 23 km na północny zachód od Kelheim, nad rzeką Große Laber.
  Wybory do Parlamentu Europejskiego IX kadencji w Niemczech zostały przeprowadzone 26 maja 2019 roku. Niemcy wybrali 96 eurodeputowanych. Frekwencja wyniosła 61,4%.
  Posłowie IX kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 23 a 26 maja 2019. W głosowaniu wyłoniono 751 eurodeputowanych na pięcioletnią kadencję, która rozpoczęła się 2 lipca 2019.
  Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) – frakcja polityczna w Parlamencie Europejskim, której początki sięgają pierwszej połowy lat 50. Zrzesza przede wszystkim deputowanych organizacji należących do Europejskiej Partii Ludowej. Od 1999 (tj. od V kadencji) jest największą grupą polityczną w PE.
  Posłowie VIII kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 22 a 25 maja 2014. W głosowaniu tym wyłoniono 751 eurodeputowanych na pięcioletnią kadencję (o 15 mniej niż pod koniec poprzedniej), która rozpoczęła się 1 lipca 2014.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.

  Reklama