Manfred

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Manfredimię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów z języka staro-wysoko-niemieckiego man – człowiek i frid – opieka, pokój. Zatem Manfred to osoba „zapewniająca pokój i ochronę”.

Manfred Weber (ur. 14 lipca 1972 w Rottenburg an der Laaber) – niemiecki polityk i przedsiębiorca, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Żeńska forma: Manfreda

Zdrobnienia: Fred, Fredek, Fredzio, Fredzia, Fredka, Maniek

Manfred imieniny obchodzi:

 • 28 stycznia, jako wspomnienie św. Manfreda Settali,
 • 27 października, jako wspomnienie św. Manfreda z Eberbachuu.
 • Znane osoby noszące imię Manfred:

 • Manfred – król Sycylii z dynastii Hohenstaufów
 • Manfred Bretschneider (ur. 1934) – wschodnioniemiecki kierowca wyścigowy i rajdowy
 • Manfred Eigen – niemiecki biofizyk, noblista
 • Manfred von Richthofen – „Czerwony Baron”
 • Manfred Lachs – polski prawnik, sędzia i prezes Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze
 • Manfred Weber – niemiecki polityk i przedsiębiorca
 • Postacie fikcyjne o imieniu Manfred:

  Manfred Eigen (ur. 9 maja 1927 w Bochum) – niemiecki biofizyk, były dyrektor Instytutu Maxa Plancka Chemii Biofizycznej w Getyndze.Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen (ur. 2 maja 1892 w Borku, obecnie części Wrocławia, zm. 21 kwietnia 1918 w Morlancourt) – niemiecki lotnik, największy as myśliwski okresu I wojny światowej, nazywany Czerwonym Baronem.
 • Manfred 'Maniek' – fikcyjna postać z filmu „Epoka lodowcowa"
 • Manfred - Sztuczna inteligencja, chatterbot występujący w serii książek pt. „Felix, Net i Nika
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  27 października jest 300. (w latach przestępnych 301.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 65 dni.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hohenstaufowie − dynastia niemieckich władców, w większości również cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego i książąt Szwabii. Niemiecka nazwa dynastii pochodzi od nazwy zamku Staufen w Szwabii. Dynastia panowała w okresie 1079–1254.
  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
  Manfred Lachs (ur. 21 kwietnia 1914 w Stanisławowie, zm. 14 stycznia 1993 w Hadze) – polski prawnik i dyplomata światowej sławy, sędzia i przewodniczący Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Eberbach – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, w powiecie Rhein-Neckar, siedziba wspólnoty administracyjnej Eberbach. Leży w Parku Natury Neckartal-Odenwald, nad ujściem Itter do Neckar, ok. 25 km na północny wschód od Heidelberga, przy drogach krajowych B37, B45 i linii kolejowej Heilbronn-Heidelberg.

  Reklama