Mandaryna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mandaryna, właśc. Marta Katarzyna Wiśniewska z domu Mandrykiewicz (ur. 12 marca 1978 w Łodzi – polska piosenkarka, tancerka oraz instruktorka tańca i choreografka, także sędzia międzynarodowy tańca hip-hop oraz aktorka i prezenterka telewizyjna.

Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska.

Zaczęła karierę jako tancerka i choreografka Ich Troje oraz partnerka lidera zespołu, Michała Wiśniewskiego. W 2004 zadebiutowała jako wokalistka, wydając singiel „Here I Go Again” (cover piosenki Whitesnake). Jej pierwsze dwa albumy studyjne, Mandaryna.com (2004) i Mandarynkowy sen (2005), odniosły sukces, a utwór „Ev’ry Night” (pierwszy singiel promujący Mandarynkowy sen) stał się przebojem. Wykonanie piosenki podczas festiwalu sopockiego w 2005 wywołało poruszenie w mediach i zarzucenie artystce braku umiejętności wokalnych.

Mińsk Mazowiecki – miasto i gmina we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu mińskiego i gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki. Według danych z 2011 Mińsk zamieszkiwało 39 499 mieszkańców. Zaliczane do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego.Wirtualne Media – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym.

W 2006 prowadziła autorski program Let’s Dance, czyli zrobię dla was wszystko. W 2007 otworzyła szkołę tańca Mandaryna Dance Studio. W 2009 ukazał się jej trzeci album studyjny, zatytułowany AOK. W 2013 ogłosiła koniec kariery muzycznej. Na początku 2018 zapowiedziała powrót do koncertowania.

Młodość[ | edytuj kod]

Jest córką Wiesławy i Romana Mandrykiewiczów. Ma młodszą siostrę, Małgorzatę (ur. 1985).

Marek Sośnicki (ur. 12 września 1966 w Kaliszu) – polski piosenkarz, muzyk, kompozytor, autor tekstów, twórca i lider grupy Tamerlane.Sopot Festival 2005 – 42. edycja festiwalu muzycznego odbywającego się w sopockiej Operze Leśnej. Festiwal odbył się w dniach 2-4 września 2005 roku a organizatorem była telewizja TVN. Drugiego dnia miał miejsce konkurs o nagrodę Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności. Natomiast pierwszego i trzeciego dnia można było zobaczyć gości specjalnych.

Ukończyła policealne studium zawodowe Szkołę Projektowania i Reklamy na Wydziale Aktorskim przy Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Z wykształcenia jest animatorem kultury. Uczęszczała również do Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. W 2006 brała lekcje śpiewu.

Kariera taneczna[ | edytuj kod]

Będąc uczennicą trzeciej klasy szkoły podstawowej, wstąpiła do zespołu dziecięcego Krajki, w którym tańczyła przez siedem lat. W 1996 zdobyła mistrzostwo Polski w tańcu hip-hop jako członkini zespołu tanecznego 7 coma 7. Następnie była częścią zespołu Imago.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Dyskografia Mandaryny składa się z trzech albumów studyjnych, jednego minialbumu, dziewięciu singli oraz siedmiu teledysków.

Na początku XXI wieku nawiązała współpracę z zespołem Ich Troje jako tancerka, a później również choreografka, doskonaliła swoje umiejętności w szkole kaskaderskiej i podczas zajęć z akrobatyki. W 2000 rozpoczęła tworzenie własnego zespołu tanecznego. Początkowo rozbudowywała skład tańczący w Ich Troje, później zdecydowała się na zorganizowanie castingu i przyjęcie do zespołu kilkunastu nowych osób oraz zaangażowanie ich do projektów innych niż Ich Troje.

Szablon:Festiwal muzyczny infobox Sylwetrowa Moc Przebojów – sylwestrowe widowisko muzyczne organizowane i emitowane na antenie telewizji Polsat od 2006 roku. "Good Dog, Bad Dog" – pierwszy singel polskiej wokalistki Mandaryny z jej trzeciego albumu studyjnego zatytułowanego AOK (2009). Piosenka, jak i cała płyta, charakteryzuje się brzmieniem mocno odmiennym od poprzednich dokonań artystycznych Mandaryny. Jest mocniejsza oraz bardziej profesjonalna. Nie jest to też typowa muzyka dance, singel jest mieszanką electro, rapu, eurodance i popu. Do piosenki powstał również teledysk, którego premiera odbyła się 30 września 2009 r.

20 i 27 sierpnia 2006 telewizja Polsat wyemitowała dwa pilotażowe odcinki jej programu Let’s Dance, czyli zrobię dla was wszystko. Z powodu niskiej oglądalności zaprzestano dalszej produkcji programu.

14 września 2007 w Mińsku Mazowieckim otworzyła pierwszy oddział „Mandaryna Dance Studio”. W październiku 2008 kolejne szkoły zostały otwarte w Warszawie, Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim, Oleśnicy i wsi Kamion.

W 2008 zainicjowała powstanie młodzieżowej formacji 2be3.

Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Rozmowy w toku – polski talk-show produkowany przez telewizję TVN od 2000 roku. Program prowadzi Ewa Drzyzga, początkowo przez krótki okres program prowadziły Anna Maruszeczko i Ewa Bakalarska.

Latem 2020 ponownie została choreografem koncertowym zespołu Ich Troje.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Wirtualnemedia.pl – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym.
Viva! – polski dwutygodnik publikujący głównie artykuły o życiu znanych osób i wywiady z nimi. Wydawany od 1997 przez wydawnictwo Edipresse Polska.
Dubstep – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), powstały pod koniec lat 90. XX wieku w Wielkiej Brytanii, mający swoje korzenie w scenie UK garage i Dub. Wywodzi się z południowego Londynu.
"Here I Go Again" – singel brytyjskiej grupy rockowej Whitesnake wydany pierwotnie w 1982 roku. Utwór nagrano na nowo w roku 1987 i stał się on wówczas wielkim przebojem.
Halina Zofia Machulska (ur. 2 marca 1929 w Łodzi) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, reżyser teatralna.
Jump (z ang. skakać) – czwarty i jednocześnie ostatni singel z płyty Madonny Confessions on a Dance Floor. Autorami piosenki są: Madonna, Stuart Price i Joe Henry.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Reklama