man (Unix)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

man – narzędzie służące do wyświetlania stron pomocy man, stosowane w systemach Unix i uniksopodobnych. Nazwa jest skrótem od ang. manual – instrukcja obsługi.

Debian – projekt wolnej dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux oraz GNU/kFreeBSD realizowany przez ochotników na całym świecie. Wewnątrz Debiana istnieją również projekty, mające na celu stworzenie dystrybucji systemu GNU/Hurd, inne odmiany BSD a nawet dystrybucji wolnego oprogramowania na platformę Windows.Wiersz poleceń (ang. Command Line Interface, CLI), to jeden z najczęściej spotykanych sposobów interakcji człowieka z komputerem. Inne przykłady to interfejs tekstowy oraz interfejs graficzny.
Strona pomocy programu man dotycząca samej komendy man(1). Polecenie wywołane w systemie Debian.

Użycie[ | edytuj kod]

Aby wyświetlić wybraną stronę pomocy man należy wpisać w wierszu polecenia:

man nazwa_strony

Aby zamknąć stronę wystarczy nacisnąć klawisz Q. Instrukcja man niekoniecznie musi być czytana tylko przez użytkownika – można zastosować czytanie automatyczne, które pozwala na przetworzenie jej do wygodniejszego formatu np. do druku lub do wprowadzania treści w inteligentny analizator. Do czytania programowego najczęściej wyłącza się stronicowanie (podział na strony) – w przykładzie następuje zmiana domyślnego pagera na polecenie cat:

W systemach Unix oraz w systemach uniksopodobnych polecenia są często programami uruchamianymi z wiersza poleceń powłoki systemowej. Często różne powłoki mają dodatkowo wbudowane własne implementacje niektórych poleceń; np. zawierają wersję polecenia dostępnego jako /bin/echo. To, która wersja polecenia będzie wykonana domyślnie zależy od tego, która powłoka jest używana oraz od konfiguracji systemu. Podstawową powłoką większości systemów Unix jest Bourne shell dostępna zwykle jako /bin/sh lub /usr/bin/sh, jednak częściej w pracy interaktywnej używa się wywodzących się z niej, bardziej rozbudowanych powłok takich jak bash, Korn shell, Z shell, czy też spokrewnionych C shell i tcsh, z nowszych popularność zyskuje fish. Większość powłok może być także używana jako języki skryptowe, co pozwala użytkownikowi na wykonywanie rozbudowanych poleceń wykorzystujących wiele programów oraz pisanie skryptów automatyzujących często wykonywane czynności. Za pomocą mechanizmów potoków i kolejek można w łatwy sposób przekazywać dane pomiędzy wieloma programami tworząc z nich bardziej skomplikowane narzędzia.
man -P cat man

Zdarza się, że istnieje kilka stron pomocy man o tej samej nazwie, różniących się jednak numerem sekcji, wtedy należy podać konkretny numer sekcji:

man numer_sekcji nazwa_strony

Przykładowo stronę pomocy dla polecenia passwd można wywołać następująco:

man passwd    # domyślnie zostanie wybrana sekcja 1
man 1 passwd  # jawnie wybrana sekcja 1
man 5 passwd  # jawnie wybrana sekcja 5

W Linuksie i BSD występują następujące sekcje tematyczne :

W wersji Unix System V numeracja jest podobna:

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona man dla polecenia man w systemie Debian
  • Strony man dla różnych systemów operacyjnych, z możliwością przeszukiwania za pomocą narzędzia man i apropos
  • Reklama