• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Malibu - Kalifornia

  Przeczytaj także...
  Wielkie Los Angeles (ang. Greater Los Angeles Area) albo Southland – termin używany zarówno na określenie zurbanizowanego regionu jak i Combined Statistical Area (grupa interakcji obszarów metropolitalnych) rozciągnięty na ponad pięć hrabstw w regionie Południowej Kalifornii, to znaczy hrabstwa Los Angeles, Orange, San Bernardino, Hrabstwo Riverside i Ventura. W całym dwudziestym wieku, był to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Stanach Zjednoczonych, mimo wzrostu od 2000 roku zaczął się spadek. Jako z 2010 US Census 2010, obszar metropolitalny Los Angeles liczy około 12,8 milionów mieszkańców. Tymczasem ludność większego regionu metropolitalnego według spisu z 2010 roku szacuje się na ponad 17,8 milionów mieszkańców zaś w 2011 roku mieszkało na nim 18,1 milionów. Wielkie Los Angeles jest drugim co do wielkości obszarem metropolitalnym w kraju po obszarze metropolitalnym Nowego Jorku, jak też jedną z największych aglomeracji miejskich na świecie.Santa Ana – suchy pustynny wiatr fenowy w południowej Kalifornii, USA. Wieje z północnego wschodu lub wschodu od wschodniej części Gór Sierra Nevada. Najczęściej wieje od października do marca. Powstawanie wiatru Santa Ana jest związane z gradientem ciśnienia wywołanym wyżem nad Wielką Równiną Amerykańską.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Malibumiasto w Kalifornii w USA na wybrzeżu Pacyfiku, w aglomeracji Los Angeles i hrabstwie Los Angeles.

  Słynie z modnych plaż i jest miejscem zamieszkania wielu gwiazd branży rozrywkowej.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Według danych amerykańskiego Biura Spisów Ludności (U.S. Census Bureau), miasto zajmuje powierzchnię 51,35 km², z czego 51,27 km² stanowią lądy, a 0,09 km² (0,22%) stanowią wody.

  Hrabstwo Los Angeles (ang. Los Angeles County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Jest najbardziej zaludnionym hrabstwem w tym kraju. Według danych United States Census Bureau z roku 2009 populacja wynosiła 9 848 011 mieszkańców, podczas gdy cały stan Kalifornia miał 36 961 664 ludności. Hrabstwo powstało w 1850, a jego siedzibą administracyjną jest miasto Los Angeles.United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).

  Naturalne zagrożenia[ | edytuj kod]

  Różne elementy krajobrazu Malibu przyczyniły się do zaistnienia klęsk żywiołowych: górzysty teren, co najmniej trzy duże, głębokie wąwozy i kaniony, gdzie sezonowe opady powodują wzrost roślinności, sezonowy suchy wiatr Santa Ana, naturalna sucha topografia i klimat.

  Oceania − nazwa zbiorowa wysp Oceanu Spokojnego, które wraz z Australią tworzą odrębną część świata nazywaną Australią i Oceanią.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Według danych na rok 2010 miejscowość zamieszkiwało 12 645 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 246,25 osób na km². W miejscowości znajdują się 5 137 gospodarstwa domowe oraz 3 164 rodziny. Na terenie miasta usytuowanych jest 6 126 budynków mieszkalnych o średniej częstości występowania na poziomie 119,0/km². 91,91% ludności miasta to ludzie biali, 0,90% to Afroamerykanie, 0,21% rdzenni Amerykanie, 2,49% to Azjaci, 0,10% to mieszkańcy z wysp Pacyfiku, 1,67% ludność innych ras, 2,72% ludność wywodząca się z dwóch lub większej liczby ras, 5,48% to Latynosi.

  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W mieście znajduje się 5137 gospodarstw domowych, z czego w 25,3% z nich znajdują się dzieci poniżej 18 roku życia. 51,5% gospodarstw domowych tworzą małżeństwa. 6,7% stanowią niezamężne kobiety, a 38,4% to nie rodziny. 27,3% wszystkich gospodarstw składa się z jednej osoby. W 3,7% znajdują się samotne osoby powyżej 65 roku życia. Średnia wielkość gospodarstwa domowego wynosi 2,39 osoby, a średnia wielkość rodziny to 2,86 osoby.

  Tubylczy Amerykanin (inaczej rdzenny Amerykanin, czasem też "rodowity Amerykanin", ang. Native American) – wieloznaczne pojęcie, które w zależności od autora i kontekstu może oznaczać:Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Populacja miasta rozkłada się na 19,6% osób poniżej 18 lat, 7,9% osób z przedziału wiekowego 18-24 lat, 26,4% osób w wieku od 25 do 44 lat, 32,0% w wieku 45-64 lat i 14,0% osób które mają 65 lub więcej lat. Średni wiek mieszkańców to 43 lata. Na każde 100 kobiet przypada 97,8 mężczyzn. Na każde 100 kobiet w wieku 18 lub więcej lat przypada 95,6 mężczyzn.

  Żółta rasa człowieka – jedna z grup wydzielanych w podziałach antropologicznych gatunku ludzkiego. Po raz pierwszy podziału na odmiany, w którym kryterium był kolor skóry, dokonał Georges Cuvier w roku 1812. Za charakterystyczne cechy odmiany żółtej, będące przystosowaniem do warunków klimatycznych Azji uznaje się niski wzrost, długi tulów, krótkie nogi, małą powierzchnię ciała, grube przetłuszczone włosy, płaską twarz nisko osadzony nos, skośną szparę oczną. Budowa ciała zapewnia ochronę przed zimnem minimalizując utratę ciepła. Oczy chronione są przed nadmiarem światła w okresie występowania okrywy śnieżnej.Latynosi – zbiorcze określenie narodów zamieszkujących Amerykę Łacińską i ich potomków na całym świecie. Termin Latynos odnosi się raczej do stylu życia i specyficznej kultury niż do kategorii rasowych (w szczególności akcentuje się tu dziedzictwo iberyjskie). Czasami nazwa ta może się odwoływać do pochodzenia społecznego czy przynależności rasowej (w tym znaczeniu jest używana w krajach Ameryki Centralnej). W USA termin Latino jest synonimem nazwy Hispanic i oznacza wszystkie osoby pochodzące z rejonu Ameryki Łacińskiej. Językiem ojczystym Latynosów jest hiszpański lub portugalski. W większości są wiernymi Kościoła katolickiego. Kultura latynoska cechuje się bardzo dużą różnorodnością. Jako jej przykładowe elementy można wymienić m.in. popularne tańce: tango, samba czy rumba. Charakterystyczna jest też latynoska muzyka.

  Średni roczny dochód w mieście na gospodarstwo domowe wynosi 102 031 USD, a średni roczny dochód na rodzinę to 123 293 USD. Średni dochód mężczyzny to ponad 100 000 USD, kobiety 46 919 USD. Średni roczny dochód na osobę wynosi 74 336 USD. 3,2% rodzin i 7,6% populacji hrabstwa żyje poniżej minimum socjalnego, z czego 6,8% to osoby poniżej 18 lat, a 1,1% to osoby powyżej 65 roku życia.

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Biała odmiana człowieka - jedna z grup wydzielanych w podziałach antropologicznych gatunku ludzkiego. Po raz pierwszy podziału na odmiany, w którym kryterium był kolor skóry, dokonał Georges Cuvier w roku 1812. Podział na trzy odmiany, nazywane także rasami głównymi jest jedną z klasyfikacji rasowych. Odmiana biała obejmuje ludzi przystosowanych do klimatu umiarkowanego o małym nasłonecznieniu. Pierwotnie tereny zamieszkiwane przez odmianę białą były w większości pokryte lasami. Tułów proporcjonalny do długości kończyn oraz mała ilość pigmentu w skórze ułatwiająca syntezę witaminy D uznawane są za przystosowania do warunków środowiska w naturalnym miescu występowania odmiany białej.

  Malibu w kulturze popularnej[ | edytuj kod]

  W Malibu znajduje się dom Charliego Harpera, jednej z głównych postaci serialu Dwóch i pół. W nim odbywa się większość scen.

  Z Malibu pochodzi Navi Rawat, amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 2016 U.S. Gazetteer Files (ang.). census.gov. [dostęp 2018-05-14].
  2. Malibu (city), California (ang.). webcitation.org. [dostęp 2018-05-14].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta (ang.)
 • Dwóch i pół (ang. Two and a Half Men) – amerykański sitcom, emitowany przez telewizję CBS od 22 września 2003 roku.Afroamerykanie (ang. African Americans, również Afro-Americans, Black Americans) – czarnoskórzy Amerykanie pochodzenia subsaharyjskiego. W głównej mierze są potomkami sprowadzanych od XVII do XIX wieku jako niewolnicza siła robocza Afrykanów, niektórzy wywodzą się z późniejszej imigracji z krajów Afryki oraz Karaibów i Ameryki Łacińskiej (gł. z Jamajki, Haiti i Dominikany).
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.756 sek.