Malcolm Turnbull

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Malcolm Bryant Turnbull (ur. 24 października 1954 w Sydney) – australijski prawnik, przedsiębiorca i polityk. W latach 2008–2009 i ponownie od 2015 federalny lider Liberalnej Partii Australii (LPA). W latach 2008–2009 federalny lider opozycji. W latach 2015–2018 premier Australii.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.

Życiorys[ | edytuj kod]

Młodość i edukacja[ | edytuj kod]

Malcolm Turnbull urodził się w 1954. Jego rodzice rozwiedli się w latach 60. XX w. w następstwie czego Malcolm wychowywał się w Sydney u boku ojca, Bruce’a Turnbulla. Matka, Coral Lansbury, wyjechała do USA, gdzie wykładała literaturę na różnych uniwersytetach. Turnbull ukończył prawo na Uniwersytecie w Sydney. W czasach studiów pracował jako dziennikarz politycznych dla The Nation Review, radia 2SM i telewizji Channel 9. Następnie, od 1978 do 1989 w ramach Stypendium Rhodesa studiował prawo cywilne na Uniwersytecie Oksfordzkim. W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii pracował dla kilku gazet, m.in. dla The Sunday Times. W 1980 poznał tam i pojął za żonę Lucy Hughes.

Peter Craig Dutton (ur. 18 listopada 1970 w Brisbane) – australijski polityk, na szczeblu stanowym będący członkiem Liberal National Party of Queensland (LNP), zaś na szczeblu federalnym należący do Liberalnej Partii Australii (LPA). Od 2001 poseł do Izby Reprezentantów. W latach 2013-2014 minister zdrowia i jednocześnie minister sportu, zaś od grudnia 2014 minister imigracji i ochrony granic.Anthony John Abbott (ur. 4 listopada 1957 w Londynie, znany jako Tony Abbott) - australijski polityk, członek Liberalnej Partii Australii (LPA), od 1 grudnia 2009 lider tej partii. Od 18 września 2013 premier federalny Australii, wcześniej w latach 2003-2007 minister zdrowia i osób starszych w gabinecie Johna Howarda, zaś w latach 2009-2013 federalny lider opozycji.

Kariera zawodowa[ | edytuj kod]

Po studiach wraz z żoną wrócił do Australii i został przyjęty do adwokatury, w szeregach której pozostał do 1983. Turnbull rozpoczął także działalność biznesową. W latach 19831985 zasiadał we władzach Australian Consolidated Press Holding Group W 1986 założył własną firmę prawniczą Turnbull McWilliam. W głośnym procesie, obronił Petera Wrighta w procesie z rządem brytyjskim. W 1987 powołał do życia firmę inwestycyjną Whitlam Turnbull & Co Ltd. W 1999 przejął giganta telekomunikacyjnego, firmę OzEmail.

Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. 16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.

Aktywność w ruchu republikańskim[ | edytuj kod]

Malcolm Turnbull był zaangażowany w ruch republikański, dążący do wprowadzenia w Australii republiki. Od 1993 do 2000 był przewodniczącym Australijskiego Ruchu Republikańskiego (Australian Republican Movement). Brał udział w pracach Konwencji Konstytucyjnej, obradującej w 1998 w Canberze, która opracowywała zmiany konstytucyjne. Republikanie ponieśli jednak porażkę po tym, jak w listopadzie 1999 większość obywateli odrzuciło w referendum proponowany model republikański (z prezydentem wybieranym przez parlament). Turnbull był także członkiem Stowarzyszenia Australijskiej Flagi Narodowej (Australian National Flag Assiociation), postulującego konieczność zmiany australijskiej flagi.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Gabinet cieni "rząd oczekujący" – skład rządu formułowany przez partie opozycyjne, gotowy przejąć władzę w razie zwycięstwa wyborczego danej partii. Polega na tym, że każdy członek rządu ma odpowiadający mu "cień" w opozycji.

Kariera polityczna[ | edytuj kod]

Poseł i minister[ | edytuj kod]

Malcolm Turnbull po raz pierwszy starał się wziąć udział w wyborach parlamentarnych już w 1981. Przegrał jednak wówczas prawybory wewnątrz Partii Liberalnej w okręgu Wentworth.W 2003 ogłosił swój udział w wyborach do Izby Reprezentantów. Na początku 2004 wygrał prawybory i został kandydatem Liberalnej Partii Australii w okręgu Wentworth na wschodnich przedmieściach Sydney. Po zwycięstwie w wyborach, 9 października 2004 objął mandat deputowanego. 24 stycznia 2006 został mianowany przez premiera Johna Howarda sekretarzem ds. zasobów wodnych, odpowiedzialnym bezpośrednio przed nim. 23 stycznia 2007 Turnbull objął stanowisko ministra środowiska i zasobów wodnych, które zajmował do końca kadencji rządu, 3 grudnia 2007.

Gaz cieplarniany (szklarniowy, z ang. GHG – greenhouse gas) – gazowy składnik atmosfery będący przyczyną efektu cieplarnianego. Gazy cieplarniane zapobiegają wydostawaniu się promieniowania podczerwonego z Ziemi, pochłaniając je i oddając do atmosfery, w wyniku czego następuje zwiększenie temperatury powierzchni Ziemi. W atmosferze występują zarówno w wyniku naturalnych procesów, jak i na skutek działalności człowieka.Okręg wyborczy Wentworth (ang. Division of Wentworth) – jednomandatowy okręg wyborczy do Izby Reprezentantów Australii, położony w centralnej części Sydney. Istnieje nieprzerwanie od pierwszych wyborów do parlamentu zjednoczonej Australii w 1901 roku, jego patronem jest podróżnik i polityk z epoki kolonialnej William Wentworth.

W opozycji[ | edytuj kod]

Po wyborach parlamentarnych 24 listopada 2008, Turnbull ponownie dostał się do parlamentu. Już następnego dnia zadeklarował możliwość ubiegania się o przywództwo Partii Liberalnej po odejściu Johna Howarda. Jednakże 29 listopada 2007 nowym liderem Partii Liberalnej i zarazem liderem opozycji został wybrany Brendan Nelson, pokonując Turnbulla stosunkiem głosów 45 do 42. Turnbull objął funkcję ministra skarbu w gabinecie cieni. Z powodu spadającego poparcia dla Nelsona, zarówno wewnątrz partii, jak i w opinii publicznej, 16 września 2008 Partia Liberalna przeprowadziła wybory nowego lidera. W głosowaniu Malcolm Turnbull pokonał Brendana Nelsona stosunkiem głosów 45 do 41.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Premier Australii – de facto najważniejsze stanowisko we władzy wykonawczej na szczeblu federalnym w Australii, a także w całym systemie politycznym tego państwa. Formalnie premiera powołuje gubernator generalny Australii w imieniu królowej Australii. W praktyce funkcję tę niemal automatycznie obejmuje lider partii lub koalicji mającej najwięcej miejsc w Izbie Reprezentantów. Niemal równocześnie gubernator generalny powołuje na wniosek premiera gabinet. W skład rządu wchodzą również ministrowie niższej rangi (struktura władzy wykonawczej jest w Australii w znacznej mierze wzorowana na rozwiązaniach brytyjskich).

W listopadzie 2009 w partii podniósł się bunt przeciw Turnbullowi, co doprowadziło do dymisji części członków jego gabinetu cieni. Powodem spięcia była zgoda lidera opozycji na przyjęcie rządowego projektu ustawy o tzw. Emissions Trading Scheme, która zmusiłaby australijski przemysł ciężki do ograniczenia do roku 2020 emisji gazów cieplarnianych o 25%, w stosunku do poziomu z roku 2000. Aby zażegnać konflikt, 1 grudnia 2009 odbyły się wybory lidera liberałów, w których Turnbull uległ jednym głosem Tony’emu Abbottowi. W 2010 Abbott zaprosił go do swojego gabinetu cieni, gdzie został „cieniem” ministra komunikacji.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Premier Australii[ | edytuj kod]

We wrześniu 2013 LPA powróciła po sześciu latach przerwy do władzy i utworzyła gabinet Tony’ego Abbotta. Turnbull objął w nim stanowisko ministra komunikacji. We wrześniu 2015 stanął na czele wewnątrzpartyjnego buntu przeciwko tracącemu popularność Abbottowi. Podał się do dymisji z zajmowanego stanowiska i jeszcze tego samego dnia – 14 września 2015 – pokonał Abbotta w nadzwyczajnych wyborach na stanowisko federalnego lidera LPA (wyboru tego dokonują członkowie klubu LPA w parlamencie federalnym). Jako nowy lider największej partii koalicji rządzącej, automatycznie otrzymał nominację na premiera Australii, którym formalnie został 15 września.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Uniwersytet w Sydney (University of Sydney) – najstarsza australijska uczelnia wyższa, z siedzibą w Sydney, założona w 1850 decyzją Rady Legislacyjnej Nowej Południowej Walii (wówczas brytyjskiej kolonii), zaś faktyczną działalność prowadząca od 1852 roku. W prestiżowym rankingu 200 najlepszych uczelni wyższych na świecie brytyjskiego magazynu Times Higher Education zajmuje 37. miejsce na świecie i drugie w Australii, po Australian National University (stan według zestawienia z roku 2008).

W lipcu 2016 Koalicja pod wodzą Turnbulla wygrała federalne wybory parlamentarne, choć jej większość w parlamencie wyniosła po nich zaledwie jeden mandat. Wkrótce później Turnbull utworzył swój drugi gabinet.

W sierpniu 2018 w LPA doszło do kolejnego przesilenia wewnętrznego, wywołanego przez działania konserwatywnego skrzydła partii, które pragnęło zastąpić należącego do bardziej centrowej części polityków LPA Turnbulla własnym kandydatem w osobie ministra spraw wewnętrznych Petera Duttona. 21 sierpnia 2018 doszło do wyborów federalnego lidera partii, w których Turbull pokonał Duttona stosunkiem głosów 48:35. W kolejnych dniach premier systematycznie tracił jednak poparcie kolejnych parlamentarzystów, a nawet członków własnego rządu. W efekcie został zmuszony do zarządzenia kolejnych wyborów lidera, przeprowadzonych 24 sierpnia, w których sam nie wziął udziału. Zwycięskim kandydatem został Scott Morrison, który pokonał Duttona i dotychczasową minister spraw zagranicznych Julie Bishop.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Izba Reprezentantów Australii (Australian House of Representatives) - izba niższa Parlamentu Australii, składająca się ze 150 członków wybieranych na trzyletnią kadencję. Deputowani wybierani są w jednomandatowych okręgach wyborczych z zastosowaniem ordynacji preferencyjnej (tzw. proporcjonalnego wyboru przedstawiciela).

Pożegnanie z polityką[ | edytuj kod]

27 sierpnia 2018 Turnbull ogłosił, iż zamierza złożyć swój mandat parlamentarny i odejść z aktywnego życia politycznego. Formalnie opuścił Izbę Reprezentantów 31 sierpnia 2018.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Wentworth – Federal Election 2007. abc.net.au. [dostęp 2018-09-02].
 2. Media gather at Turnbull’s residence. theage.com.au, 25 listopada 2007. [dostęp 2018-09-02].
 3. Bishop and Gillard go head-to-head. theage.com.au, 29 listopada 2007. [dostęp 2018-09-02].
 4. Australian opposition leader replaced by Turnbull. people.com.cn, 16 września 2008. [dostęp 2018-09-02].
 5. BBC News – Australia opposition vote deals climate law blow. bbc.co.uk. [dostęp 2009-12-02].
 6. Abbott confident he will win leadership vote. abc.net.au. [dostęp 2015-09-15].
 7. Turnbull to lead ‘thoroughly Liberal government’ after ousting Abbott. abc.net.au. [dostęp 2015-09-15].
 8. Turnbull keeps same-sex marriage, climate change policies. abc.net.au. [dostęp 2015-09-15].
 9. Turnbull Announces New Ministry. australianpolitics.com. [dostęp 2016-10-10].
 10. As it happened: Leadership turmoil continues after Turnbull beats Dutton in leadership vote, „ABC News”, 21 sierpnia 2018 [dostęp 2018-09-06] (ang.).
 11. Premier Australii „zmuszony” do ustąpienia. Następca już zaprzysiężony, „TVN24.pl” [dostęp 2018-09-06].
 12. Malcolm Turnbull formally resigns, forces byelection, „Financial Review”, 31 sierpnia 2018 [dostęp 2018-09-06] (ang.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna Malcolma Turnbulla
 • Warto wiedzieć że... beta

  Gabinet Tony’ego Abbotta (ang. Abbott Ministry) - sześćdziesiąty dziewiąty gabinet federalny Australii, urzędujący od 18 września 2013 do 15 września 2015. Był tworzony przez blok polityczny określany jako Koalicja, którego dwoma najważniejszymi członkami są Liberalna Partia Australii (LPA) i Narodowa Partia Australii (NPA).
  Peter Wright (ur. 9 sierpnia 1916, zm. 27 kwietnia 1995), pracownik brytyjskich służb specjalnych (MI5, MI6), autor znanej pracy Spycatcher (Łowca szpiegów).
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Lider opozycji (oficjalnie: Lider Lojalnej Opozycji Jej Królewskiej Mości) - stanowisko istniejące w systemie politycznym Australii, wzorowane na analogicznej funkcji w Wielkiej Brytanii. Liderem opozycji zostaje automatycznie polityk kierujący w Izbie Reprezentantów frakcją największej pod względem liczby posiadanych mandatów spośród partii pozostających poza rządem. W praktyce australijską scenę polityczną zdecydowanie dominują dwa ugrupowania - Liberalna Partia Australii (LPA) i Australijska Partia Pracy (ALP). Gdy przywódca jednej z nich jest premierem, polityk stojący na czele drugiej pełni funkcję lidera opozycji.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Drugi gabinet Malcolma Turnbulla – siedemdziesiąty pierwszy i aktualnie urzędujący gabinet federalny Australii, tworzony przez blok partii prawicowych określany mianem Koalicji, którego wiodącymi członkami są Liberalna Partia Australii (LPA) i Narodowa Partia Australii (NPA). Został zaprzysiężony w dniu 19 lipca 2016 roku.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama