Malcolm McDowell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Malcolm McDowell, właściwie Malcolm John Taylor (ur. 13 czerwca 1943 w Horsforth) – brytyjski aktor i producent filmowy i telewizyjny.

Łatwa dziewczyna (oryg. Easy A) – amerykańska komedia romantyczna z 2010 roku w reżyserii Willa Glucka, częściowo inspirowana powieścią Szkarłatna litera. Film opowiada o dziewczynie, która przez "drobne" kłamstewko została wrogiem publicznym...Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Horsforth (niektóre źródła podają Leeds) w hrabstwie ceremonialnym West Yorkshire jako drugie z trójki dzieci Edny (z domu McDowell), hotelarza, i Charlesa Taylora, publicysty. Miał dwie siostry: starszą Glorię i młodszą Judy. Wychowywał się w Yorkshire.

Filmy klasy B – tanie, amatorskie produkcje, kręcone (najczęściej) przez początkujących reżyserów. W obecnych czasach na skutek rozwoju kina domowego obrazy tego typu trafiają zazwyczaj jedynie na płyty DVD (nie organizuje się premier w jakichkolwiek kinach). Wiele filmów klasy B to komedie i horrory lub komedio-horrory, pełne niewybrednego humoru czy scen przemocy (często bardziej drastycznych niż te w filmach ogólnie znanych), jednak zdarzają się także bardziej ambitne obrazy, również horrory. Aktorzy grający w tego typu produkcjach to amatorzy, czasem bez szkoły aktorskiej. Znanym producentem filmów klasy B jest wytwórnia filmowa Troma.Czarodziej (mag) – w mitach, okultyzmie, legendach i literaturze fantasy, osoba praktykujący magię. Żeński odpowiednik tego słowa to czarodziejka. Przykładami czarodziejów są Merlin (postać z legend arturiańskich) lub Gandalf (postać z mitologii J. R. R. Tolkiena).

Jego rodzina przeniosła się później do Bridlington, gdzie jego ojciec stacjonował w pobliskim RAF Carnaby z Royal Air Force. Dorastał w Liverpoolu i pracował w fabryce orzechów Planters w Aintree, a także w pubie ojca w Burscough w Lancashire. Stał się wielkim fanem drużyny piłkarskiej Premier League z Liverpoolu i spędził większość swojego dzieciństwa na Kopie. Po ukończeniu Cannock House School w Cannock, studiował aktorstwo w London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA). Sprzedawał kawę wokół Yorkshire, zanim w latach 60. dołączył do Royal Shakespeare Company.

31 to niezależny amerykański film fabularny z 2016 roku, napisany i wyreżyserowany przez Roba Zombie. W filmie występują Meg Foster, Sheri Moon Zombie, Malcolm McDowell i Jeff Daniel Phillips.Gaius Iulius Caesar Germanicus, (ur. 31 sierpnia 12 n.e., zm. 24 stycznia 41 n.e.) – cesarz rzymski od 18 marca 37 r. Oficjalna tytulatura: Gaius Iulius Caesar Augustus Germanicus.

Kariera[ | edytuj kod]

W 1967 zadebiutował na dużym ekranie w pierwszym pełnometrażowym filmie Kena Loacha Czekając na życie (Poor Cow). Po przeprowadzce do Nowego Jorku, poznał reżysera Lindsaya Andersona i zagrał rolę zbuntowanego ucznia szkoły z internatem Micka Travisa w jego filmach uważanych za trylogię: Jeżeli... (if..., 1968), Szczęśliwy człowiek (O Lucky Man!, 1973) i Szpital Britannia (Britannia Hospital, 1982). Wystąpił także w produkcji teatralnej reżyserowanej przez Andersona na scenie off-Broadwayu Miłość i gniew (Look Back in Anger), a rolę wściekłego młodego Jimmy’ego Portera zagrał ponownie w roku 1980 w wersji filmowej. Międzynarodową sławę przyniosła mu rola Aleksa DeLarge'a w kubrickowskiej ekranizacji Mechanicznej pomarańczy (1971). Stał się jednym z najmroczniejszych aktorów europejskich, który wciąż potrafił zaskakiwać, ze zwieńczeniem jego największych ról w latach 70. była postać Kaliguli w półpornograficznym dramacie historycznym Tinto Brassa Kaligula (1979), który nawet w czasach powszechnego libertynizmu wciąż może szokować.

Gracz – amerykańska tragikomedia z 1992 roku na podstawie powieści Michaela Tolkina pod tym samym tytułem. Film jest satyrą na Hollywood. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Lata 80. i 90. to bardzo słaby okres jego kariery. Był obsadzany w B-klasowym kinie, czego najlepszym przykładem była rola Lorda Talona w filmie wydanym na rynku wideo Cyborg 3 (1994), a także występował w produkcjach telewizyjnych, m.in. w sitcomie CBS Perła (1996–97).

Jego triumfalny powrót na duże ekrany związany był z udziałem w komediodramacie Hugh Hudsona Pierwsze oczarowanie (1999), filmie sensacyjnym rozgrywającym się w londyńskim światku przestępczym w latach 70. Gangster numer jeden (2000) oraz dramacie Roberta Altmana The Company (2003). Rola w filmie Mike’a Hodgesa Odpoczniesz po śmierci (2004), gdzie McDowell wciela się w postać Boada, inkarnującego zło w postaci najczystszej i przez to przerażającej, przywołuje postać Aleksa DeLarge'a, która trwale naznaczyła karierę aktorską artysty. W filmie W doborowym towarzystwie (2004) zagrał tajemniczego szefa międzynarodowego koncernu, Teddy’ego K.

W doborowym towarzystwie (ang. In Good Company) – amerykański komediodramat filmowy z 2004 roku, w reżyserii Paula Weitza. Artysta (ang. The Artist) − francuski niezależny film tragikomiczny/komedia romantyczna z 2011 roku, w reżyserii i według scenariusza Michela Hazanaviciusa. Obraz zrealizowany został w konwencji kina niemego i czarno-białego.

Zebrał pozytywne recenzje za rolę doktora Samuela Loomisa w remakeu i sequelu filmu Roba Zombie Halloween (2007), a krytycy okrzyknęli go aktorem stworzonym do tej roli. Zagrał też w Księdze Ocalenia (2010) jako Lombardi i pojawił się w roli lokaja w oscarowym Artyście (2011).

Życie prywatne[ | edytuj kod]

21 kwietnia 1975 ożenił się z publicystką Margot Bennett, z którą po pięciu latach 15 września 1980 się rozwiódł. 29 września 1980 poślubił aktorkę Mary Steenburgen, z którą ma córkę Lilly Amandę (ur. 21 stycznia 1981) i syna Charlesa Malcolma (ur. 10 lipca 1983). Jednak 1 października 1990 doszło do rozwodu. 12 listopada 1991 ożenił się z Kelley Kuhr. Mają trzech synów: Becketta Taylora (ur. 29 stycznia 2004), Finniana Andersona (ur. 23 grudnia 2006) i Seamusa Hudsona (ur. 7 stycznia 2009).

Boris Aleksiejewicz Smysłowski-Holmston, ros. Борис Алексеевич Смысловский-Хольмстон (ur. 21 listopada 1897 r. w Terijoki w Rosji, zm. 5 września 1988 r. w Liechtensteinie) – rosyjski wojskowy, emigracyjny działacz wolnomularski, dowódca 1 Rosyjskiej Armii Narodowej podczas II wojny światowej, działacz kombatanckiRob Zombie, właśc. Robert Wolfgang Zombie, pierw. Robert Bartleh Cummings (ur. 12 stycznia 1966 w Haverhill) – amerykański wokalista heavymetalowy, reżyser, scenarzysta filmowy, pisarz i twórca komiksów. Brat przyrodni Spidera One, wokalisty zespołu Powerman 5000, mąż aktorki Sheri Moon.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

West Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w zachodniej części historycznego hrabstwa Yorkshire.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Klasa 1999 – amerykański film science fiction z 1990 r. Reżyserem był Mark L. Lester, który osiem lat wcześniej (w 1982) nakręcił podobny film (Klasa 1984). Klasa 1999 jest sequelem Klasy 1984. Scenariusz napisał C. Courtney Yoyner. Film trwa 99 minut. Premiera miała miejsce 11 maja 1990. Film zdobył na tyle dużą popularność, że cztery lata później nakręcono jego sequel (Klasa 1999 II: Zastępstwo, reżyserii Spiro Razatosa). Głównym tematem tych filmów jest pokazanie jak prosperują szkoły w niedalekiej przyszłości. Klasa 1999, prócz science fiction, zawiera też elementy filmu akcji oraz horroru.
Szczęśliwy człowiek – surrealistyczny film z roku 1973, będący częścią trylogii filmowej Lindsaya Andersona, na którą składały się też Jeżeli... oraz Szpital Britannia.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Bridlington – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie East Riding of Yorkshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 33 837 osób.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama