Malachiasz z Armagh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Malachiasz z Armagh irl. Mael Maedoc Ua Morgair (ur. w 1094 w Armagh w Irlandii, zm. 2 listopada 1148 w opactwie Clairvaux) – irlandzki duchowny katolicki, biskup, jasnowidz, święty Kościoła katolickiego.

Down - amerykańska supergrupa pochodząca z Nowego Orleanu (Luizjana) wykonująca odmianę heavy metalu zwaną southern metalem, posiadająca w swej muzyce również elementy sludge metalu. Został założony w 1991 roku. Jego członkami są Phil Anselmo (wokalista Pantery i Superjoint Ritual), Pepper Keenan (wokalista i gitarzysta Corrosion of Conformity), Kirk Windstein (wokalista i gitarzysta Crowbar), Rex Brown (basista Pantery) i Jimmy Bower (perkusista Crowbar oraz gitarzysta Superjoint Ritual i Eyehategod). Todd Strange (basista Crowbar) brał udział w nagrywaniu debiutanckiego albumu NOLA. Zespół trzy razy wystąpił w Polsce - 29 marca 2008 roku w warszawskiej Stodole, 22 czerwca 2009 w krakowskim Klubie Studio oraz 20 czerwca 2013 roku na festiwalu Metalfest w Jaworznie. Od 2008 roku grupa pracuje nad materiałem na czwarty album, który ma składać się z co najmniej dwóch EP. W roku 2009 z zespołu odszedł Rex Brown i zastąpił go obecny basista zespołu Crowbar, Pat Bruders.Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.

Życiorys[ | edytuj kod]

Prawdopodobnie pochodził ze szlacheckiego rodu. Był duchowym spadkobiercą staroceltyckich misteriów. Miał zdolności wizjonerskie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1119 roku. Od roku 1123 był biskupem miasta Connor, a potem miasta Down. Prowadził życie ascety. W roku 1139 św. Malachiasz opuścił Irlandię i udał się w pielgrzymkę do Rzymu. Św. Malachiasz przebywał w Rzymie do ok. 1141 roku. Otrzymał tytuł biskupa i legata papieskiego. Powrócił on do Irlandii, gdzie wprowadził liturgię rzymską i reformę cysterską. Rozpoczął w swej ojczyźnie zamorski zwyczaj budowania kaplic z kamienia, a nie jak wcześniej – z drewna. Wywołało to protesty konserwatystów, jednak św. Malachiasz wybudował w swym kraju bardzo dużo kościołów, kaplic i innych licznych miejsc kultu chrześcijańskiego. Jego najbliższym przyjacielem był św. Bernard z Clairvaux, który towarzyszył mu niemal przez całe życie. W roku 1148 wyruszył w drugą pielgrzymkę do Rzymu, jednak podczas wyczerpującej drogi zachorował na poważną, śmiertelną chorobę. Zatrzymał się we francuskim klasztorze w Clairvaux i zmarł tam w ramionach przyjaciela św. Bernarda.

Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.

Nieznane jest dokładne miejsce jego pochówku. Św. Bernard, uważając Malachiasza za świętego, spisał później jego biografię, która była pierwszym oficjalnym źródłem informacji o św. Malachiaszu. Potwierdził w niej dar jasnowidzenia Malachiasza.

Św. Malachiasz został kanonizowany w 1190 roku przez Klemensa III.

Jego wspomnienie liturgiczne przypada 2 listopada.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Przepowiednia Malachiasza – lista 112 krótkich łacińskich zdań mających opisywać wszystkich papieży, a także niektórych antypapieży, począwszy od Celestyna II wybranego w 1143, prawdopodobnie powstała w 1590 roku i jako przypuszczalne fałszerstwo miała doprowadzić do wyboru pożądanego kandydata na stanowisko papieża. Ostatnią osobą w przepowiedni Malachiasza jest Piotr Rzymianin, którego pontyfikat zakończy się zniszczeniem Rzymu.

Przypuszcza się, że w 1590 roku powstała, uważana za fałszerstwo mające doprowadzić do wyboru pożądanego kandydata na stanowisko papieża, przypisywana Malachiaszowi przepowiednia. Według legendy kiedy ujrzał on Wieczne Miasto po raz pierwszy, upadł na kolana i doznał wizji, podczas której zobaczył 111 papieży aż po dzień Sądu Ostatecznego. Spisał on swą wizję, wypisując 112 papieży od współczesnego mu papieża Innocentego II. Również później powstawały przepowiednie przypisywane Malachiaszowi, będące naśladownictwem domniemywanego pierwszego fałszerstwa.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Armagh (irl. Ard Mhacha) – miasto w południowej części Irlandii Północnej, stolica hrabstwa o tej samej nazwie. Miasto zamieszkuje 14 590 mieszkańców (2001).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.
Jasnowidzenie – w parapsychologii zdolność umożliwiająca postrzeganie osób, zjawisk i przedmiotów w czasie i przestrzeni bez udziału percepcji zmysłowej. Nie jest znany ani jeden wiarygodny eksperyment naukowy, który dowodziłby istnienia tego zjawiska. Istnieje jednak metoda badań jasnowidztwa nazywana Remote Viewing, powstała także w Ameryce grupa wojskowych jasnowidzów o tej samej nazwie, szkolona przez twórcę tej metody badań (Ingo Swanna).
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
Sąd Ostateczny – w różnych religiach ujawnienie historycznych owoców ludzkiego postępowania na rzecz dobra lub zła następujące po paruzji. Po raz pierwszy idea sądu ostatecznego pojawiła się w religii staroegipskiej.

Reklama