Makira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Makira (wcześniej San Cristobal) – wyspa na Oceanie Spokojnym (pomiędzy otwartym oceanem a Morzem Salomona), należąca do archipelagu Wysp Salomona, największa wyspa Prowincji Makira-Ulawa. Makira leży na wschód od wyspy Guadalcanal i na południe od Malaita. Największym miastem jest Kirakira.

Kirakira - miasto w Wyspach Salomona; na wyspie Makira; stolica Prowincji Makira-Ulawa; 2074 mieszkańców (2009). Ośrodek turystyczny.Wyspy Salomona (Solomon Islands) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Oceanii, na wschód od Nowej Gwinei. Wchodzi w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Państwo Wysp Salomona obejmuje wschodnią część archipelagu o tej samej nazwie. Należą do niego atole Rennel i Ontong Java oraz wyspy Santa Cruz, Duff, Reef i in.
Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.Guadalcanal (Isatabu) – wyspa na Oceanie Spokojnym o powierzchni 6470 km, największa z wysp archipelagu Wysp Salomona, należąca do państwa Wyspy Salomona. Nazwę swą zawdzięcza hiszpańskiemu odkrywcy Álvaro de Mendaña de Neira pochodzącemu z prowincji Sewilli. Największym miastem jest Honiara, stanowiąca jednocześnie stolicę państwa. Honiara leży na północnym wybrzeżu wyspy, pomiędzy przylądkami Lunga i Cruz, kilka kilometrów na zachód od miejsca, gdzie w roku 1942 znajdował się przyczółek amerykański podczas walk z Japończykami. W 1990 wyspa miała 50 tys. mieszkańców.
Warto wiedzieć że... beta

Malaita – wulkaniczna wyspa w archipelagu Wysp Salomona, na Oceanie Spokojnym, pomiędzy Morzem Salomona (na zachodzie) a otwartym oceanem (na wschodzie), należąca do państwa Wyspy Salomona.

Reklama