Makgadikgadi (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Makgadikgadi – wyschnięte jezioro, które istniało niegdyś na obszarze pustyni Kalahari w Botswanie. Zajmowało prawdopodobnie powierzchnię 80 tys. km² i miało głębokość 30 m. Uchodziły do niego rzeki Okawango, Zambezi i Cuando. Jezioro zaczęło wysychać ok. 10 tys. lat temu.

Botswana, Republika Botswany (ang. Republic of Botswana, tswana Lefatshe la Botswana) – państwo w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Do 1966 Botswana była brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana, dziś członek Unii Afrykańskiej. Graniczy z:Kuando (Kwando, Cuando) – rzeka w południowej Afryce, głównie w Angoli, prawy dopływ Zambezi; w dolnym biegu nazywana Chobe oraz Linyanti; długość 800 km, źródła na wschód od wyżyny Bije; wpada do rzeki Zambezi powyżej Wodospadów Wiktorii; w środkowym biegu stanowi granicę między Angolą i Zambią, w dolnym – między Namibią a Botswaną.

Współcześnie pozostałościami tego jeziora są liczne bagna (m.in. Makarikari czy w delcie Okawango), solniska (solnisko Makgadikgadi) oraz niewielkie jeziora (np. Ngami).

W 2009 roku naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie odkryli na dnie dawnego jeziora olbrzymie (30 cm) pięściaki.

Przypisy[ | edytuj kod]

Ngami - niewielkie jezioro endoreiczne w północnej Botswanie. Jest częściowo zasilane przez wody z delty Okawango. Jest pozostałością po jeziorze Makgadikgadi. W XIX i XX wieku było ono popularnym ośrodkiem turystycznym - w 1849 odwiedził je David Livingstone.Pięściak, tłuk pięściowy - narzędzie wykonane techniką rdzeniowania z naturalnych fragmentów krzemieni i innych skał twardych (rzadziej z grubych odłupków) przy zastosowaniu obustronnej obróbki na większej części lub na całym obwodzie. W ten sposób powstawały narzędzia o migdałowatym, sercowatym czy owalnym kształcie, o dopasowanej do dłoni podstawie. Pierwsze pięściaki abwilskie charakteryzowały się przypadkową formą i brakiem wyraźnej krawędzi tnącej.
Warto wiedzieć że... beta

Kalahari (Dorsland w jezyku Afrikaans) - kotlina w Botswanie, Namibii, RPA, Angoli, Zambii oraz Zimbabwe. Powierzchnia ok. 1,8 mln km².
Archeowieści – częściowo płatny wortal (serwis informacyjny) pod adresem archeowiesci.pl, dotyczący archeologii i nauk pokrewnych.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Zambezi (port. Rio Zambeze) – rzeka w południowej części Afryki , przepływająca przez Zambię, Angolę i Mozambik.
Okawango (dawniej: Kubango; ang. Okavango, port. Cubango) – rzeka w południowo-zachodniej Afryce - Angoli, Namibii i Botswanie o długości 1600 km i dorzeczu ok. 800 tys. km². Jest wyjątkową rzeką, nie uchodzi bowiem do morza, ale kończy swój bieg na pustyni Kalahari uchodząc do bagnistego zbiornika Okawango (bagna Okawango, delta Okawango).
Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.
Solnisko – obszar lądowy, zwykle bagienny lub wilgotny, charakteryzujący się znacznym zasoleniem wód zasilających lub stagnujących.

Reklama