Magnus Carlsson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lars Magnus Carlsson (ur. 24 czerwca 1974 w Boråsie) – szwedzki piosenkarz muzyki pop i disco, były wokalista zespołów Barbados i Alcazar.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Disco, znane także pod nazwą muzyka dyskotekowa – gatunek muzyki popularnej, głównie, choć nie wyłącznie, przeznaczony do tańca w dyskotekach. Szczególnie popularny w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wykształcenie[ | edytuj kod]

Ukończył studia na Uniwersytecie w Göteborgu, gdzie studiował muzykę oraz naukę śpiewu.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Złota płyta jest powszechnie stosowaną na świecie nazwą wyróżnienia przyznawanego wydawnictwom muzycznym. Warunkiem uzyskania przez płytę statusu złotej jest osiągnięcie przez nią określonego progu sprzedaży.

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

Magnus Carlsson na koncercie z zespołem Alcazar, 2004

Karierę muzyczną zaczynał w zespole Barbados, do której dołączył w 1994. W latach 2000–2002 brali udział w programie Melodifestivalen, zajmując 2. miejsce z utworami „Se mig” (200) i „Allt som jag ser” (2001) praz 4. miejsce z piosenką „Världen utanför” (2002). W 2002 odszedł z zespołu, nagrawszy wspólnie osiem albumów studyjnych.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Melodifestivalen (dosł. Festiwal Melodii) – coroczny konkurs muzyczny organizowany od 1959 roku przez szwedzkich nadawców publicznych - Sveriges Television (SVT) i Sveriges Radio (SR). Pełniący jednocześnie funkcję krajowych preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji, niemal nieprzerwanie od powstania. Od 2000 roku najbardziej popularny w Szwecji program telewizyjny, nadawany zarówno w telewizji, radiu jak i internecie.

Pod koniec 2002 został członkiem zespołu Alcazar, z którym wydał trzy albumy studyjne: Alcazarized (2003), Dancefloor Deluxe (2004) i A Tribute to ABBA (2005). Dwukrotnie startowali w programie Melodifestivalen, za każdym razem zajmując trzecie miejsce w finale: w 2003 z piosenką „Not a Sinner, Nor a Saint”, a w 2005 – z „Alcastar”. W grudniu 2004 wystąpili podczas świątecznego koncertu Rainbow Mass organizowanego w kościele im. Gustafa Vasy w Sztokholmie. W trakcie koncertu zaśpiewali kilka świątecznych utworów i zaprezentowali autorską wersję singla „This Is the World We’re Live In”. W 2005 odszedł z zespołu, chcąc skupić się na karierze solowej.

Gej – mężczyzna o orientacji homoseksualnej, czyli taki, który odczuwa romantyczny i seksualny pociąg tylko i wyłącznie do innych mężczyzn, i w oparciu o ten pociąg może budować własną tożsamość oraz zawierać trwałe związki z innymi mężczyznami, a także odczuwać przynależność do społeczności osób odczuwających ten pociąg. Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.

Będąc członkiem zespołu Barbados, w 2001 wydał dwa solowe albumy studyjne: Allt är bara du, du, du i En ny jul. W 2003, będąc wokalistą zespołu Alcazar, wydał trzeci solowy album pt. Ett kungarike för en kram. W 2006 z piosenką „Lev livet!” zajął ósme miejsce w finale programu Melodifestivalen 2006, a także wydał dwie płyty solowe: Magnus Carlsson i Spår i snön. W 2007 z piosenką „Live Forever” startował w programie Melodifestivalen 2007 i zakończył udział na etapie półfinałów. Pomimo porażki, singiel okazał się przebojem w kraju oraz uzyskał status złotej płyty. Piosenkę umieścił na szóstym solowym albumie pt. Live Forever – The Album.

Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

W 2009 wydał pierwszą płytę świąteczną pt. Christmas, na której umieścił największe bożonarodzeniowe przeboje i szwedzkojęzyczne kolędy w autorskiej interpretacji. W 2010 wydał album studyjny pt. Pop Galaxy, a w 2014 – drugi krążek świąteczny pt. Happy Holidays.

W 2015 z piosenką „Möt mig i Gamla stan” zajął 9. miejsce w finale Melodifestivalen 2015, a także wydał album pt. Gamla stan.

BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową. LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Jest gejem. Był związany z członkiem zespołu Alcazar, Andreasem Lundstedtem. 29 stycznia 2006 wyszedł za mąż za Matsa Carlssona.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Borås [buˈroːs] – miasto w Szwecji. Siedziba władz administracyjnych gminy Borås w regionie Västra Götaland. Około 63 441mieszkańców. Pod względem zaludnienia jest na 14 miejscu w Szwecji. Borås leży nad rzeką Viskan (uchodzącą do cieśniny Kattegat). Miasto jest wiodącym szwedzkim skupiskiem przemysłu tekstylnego, swoją siedzibę ma tam również wiele firm zajmujących się sprzedażą wysyłkową. Posiada również bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, na którą składa się m.in. kilkanaście hoteli o różnym standardzie oraz kilkadziesiąt restauracji, a także wiele różnorodnych sklepów przyciągających zarówno klientów lokalnych, jak i turystów.
Andreas Lundstedt, właściwie Björn Helge Andreas Lundstedt (ur. 20 maja 1972 roku w Uppsali) – szwedzki wokalista, znany głównie z występów w szwedzkim kwartecie muzyki pop dyskotekowej Alcazar, który wylansował m.in. takie przeboje jak "Crying at the Discoteque" z 2001 roku oraz przeróbkę utworu Genesis "This Is the World We Live In" z roku 2004.

Reklama