Magiczny Miecz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Magiczny Mieczgra planszowa fantasy wydana przez nieistniejące już wydawnictwo Sfera. Gra jest polską przeróbką angielskiej gry planszowej Magia i Miecz, której wydawcą w Polsce była również firma Sfera. Ze względu na to, że prawowity twórca i właściciel gry "Magia i Miecz" (oryg. Talisman) - firma Games Workshop, stracił zainteresowanie dalszym jej wydawaniem, a Sferze nie udało się odnowić licencji, polski producent ok. 1993 roku wydał grę pod nazwą Magiczny Miecz. Jej autorem (podobnie, jak i kilku innych gier wydawnictwa) był Adrian Markowski (od 1998 r. redaktor naczelny CRN Polska, a także autor książek). Szatę graficzną gry opracowali graficy: Piotr Kowalski (plansza i postacie) i Piotr Łukaszewski (okładki) oraz Piotr Pucek (karty czarno-białe). Testowaniem gry i korektami technicznymi zajmował się lekarz - Piotr Rynio, a korektą merytoryczną Katarzyna Makowska - współwłaścicielka wydawnictwa.

Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.Sfera - nieistniejąca już na rynku polska firma z siedzibą w Warszawie, specjalizowała się w wydawaniu gier planszowych, głównie w zakresie fantastyki. Biuro Promocji i Reklamy Sfera, założona przez Macieja i Katarzynę Makowskich rozpoczęła swoją działalność wydawniczą ok. roku 1991 wraz z wydaniem gry Magia i Miecz - będącej polską lokalizacją drugiego wydania angielskiej gry Talisman wydawnictwa Games Workshop. Gra spotkała się z niebywałą popularnością. Biuro Promocji i Reklamy Fantastyki Sfera zarzuciła swoją działalność wydawniczą w dziedzinie gier planszowych ok. 1998 r.

Magiczny Miecz różnił się od Magii i Miecza planszami, kartami, postaciami, układem graficznym i nazewniczym oraz przede wszystkim celem gry (zadaniem graczy było dotarcie do Mostu prowadzącego do Zamku i pokonanie tamtejszej bestii), jednak podstawowa mechanika, budowa świata, zasady oraz ogólny "klimat" towarzyszący grze pozostały te same. Stąd też przez wielu fanów "Magii i Miecza" Magiczny Miecz - z pominięciem faktu znacznych ingerencji wydawnictwa w strukturę i wygląd oryginalnej gry - postrzegane było jako zwykły "plagiat". Niemniej jednak pierwsze wydanie Magicznego Miecza cieszyło się sporą popularnością, a gra doczekała się kopii wydawniczej w języku rosyjskim - wydawnictwo Фантом (ros. Fantom) wydało polską wersję graficzną pierwszej edycji Magicznego Miecza pod przetłumaczoną na język rosyjski nazwą Магический меч. Drugie wydanie gry Magiczny Miecz z 1998 roku, opatrzone w nową szatę graficzną z bardzo kolorowymi kartami, nie zyskało jednak takiego rozgłosu - było to zarazem ostatnie z oficjalnie publikowanych w Polsce wydań całej serii.

Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).

W skład Magicznego miecza wchodzą następujące części:

 • Magiczny Miecz - plansza podstawowa zawierająca świat
 • plansze rozszerzeń, będące również samodzielnymi grami:
 • Labirynt Magów - plansza i nowe karty
 • Gród (odpowiednik Miasta) - plansza i nowe karty
 • Jaskinia - plansza i nowe karty
 • Krypta Upiorów - plansza i nowe karty
 • Magia - zbiór kart
 • Dodatek Magia była jedynie zestawem dodatkowych kart. Została wydana dopiero po pewnym czasie, w mniejszym nakładzie, jest więc wśród graczy uznawana za pewnego rodzaju rarytas. Jakiś czas później wyszła druga edycja gry zatytułowana "Magiczny Miecz - wydanie specjalne" z poprawionymi ilustracjami i jakością wykonania. W drugiej edycji nie został wydany żaden dodatek. Gra nadal cieszy się popularnością i zainteresowaniem. Powstało także wiele nieoficjalnych dodatków stworzonych przez fanów, których drukowane wersje rozprzestrzeniane były m.in. za pośrednictwem Internetu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Magia i Miecz (gra)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Historia gry i wydawnictwa Sfera
 • Rodzime forum na temat gry oraz oficjalnych i fanowskich dodatków
 • Reklama