Magia i Miecz (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Magia i Miecz – pierwsze i najdłużej istniejące czasopismo poświęcone grom fabularnym na rynku polskim. Ukazywało się w latach 1993–2002 nakładem Wydawnictwa MAG. Jako prekursor tematyki gier fabularnych w Polsce odegrało ogromną rolę w popularyzacji idei RPG. W roku 2014 prawa do tytułu nabyło wydawnictwo Kuźnia Gier.

Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki.Darosław Jerzy Toruń publikujący jako Darosław J. Toruń (ur. 1952 r. we Wrocławiu) – tłumacz, redaktor, pisarz fantastyki naukowej, autor gier fabularnych.

Lata 1993-2002[ | edytuj kod]

Założycielami i pierwszymi redaktorami pisma byli współpracownicy miesięcznika „Fantastyka” Jacek Rodek i Darosław J. Toruń. Za stronę graficzną czasopisma odpowiadał Jarosław Musiał.

Z uwagi na brak gier fabularnych w języku polskim, pierwsze numery pisma poświęcono w znacznej części materiałom do systemu RPG Kryształy Czasu – niewydanej, lecz cieszącej się popularnością w kręgach miłośników gier fabularnych grze tworzonej przez Artura Szyndlera.

Michał Stachyra (ur. 27 grudnia 1978 w Krakowie), pseudonim "Puszon" – polski autor gier planszowych, fabularnych i karcianych, publicysta, redaktor i bloger i badacz popkultury.Ignacy Trzewiczek (ur. 23 września 1976 w Gliwicach) – twórca, wydawca i popularyzator gier RPG, karcianych i planszowych.

Począwszy od 3 numeru na łamach czasopisma zagościł Klan Miłośników Gier Strategicznych pod redakcją Wojciecha Zalewskiego. Skierowany do miłośników strategicznych gier planszowych oferował omówienia zasad, scenariusze bitew oraz drukowane na ostatniej stronie okładki mapy i żetony przeznaczone do rozegrania przedstawionych w numerze problemów strategicznych. Po odejściu Wojciecha Zalewskiego na stanowisko redaktora magazynu „Strategia i Taktyka”, od numeru 16 na stronach działu zaczęły się ukazywać materiały promocyjne projektu polskiej figurkowej gry bitewnej fantasy pt. Verturia. Dział zniknął z łam czasopisma w numerze 19–20.

Tomasz Kreczmar (ur. 1973)– polski dziennikarz, publicysta i tłumacz zajmujący się grami komputerowymi, wideo i fabularnymi. Szef pasma programowego Hyper+ i felietonista miesięcznika Neo Plus.Kolekcjonerskie gry karciane (pot. karcianki, z ang. collectible card games (CCG) lub trading card games (TCG)) – gry, w których każdy z graczy korzysta z osobistej talii specjalnie przeznaczonych dla danej gry kart. Gra jest dwu- lub wieloosobowa.

Profil pisma zmieniał się na przestrzeni lat, stopniowo poszerzając poruszaną tematykę o wieści z rynku, figurkowe gry bitewne, kolekcjonerskie gry karciane, LARPy, opowiadania, recenzje gier i książek, artykuły o tematyce historycznej oraz treści luźno związane z grami fabularnymi. Z pismem współpracowali m.in. Artur Szyndler, Andrzej Sapkowski i Tomasz Kołodziejczak, zaś teksty publikowali Krzysztof Piskorski, Anna Brzezińska, Jacek Komuda, Michał Studniarek, Ignacy Trzewiczek i inni. Stanowisko redaktora naczelnego obejmowali m.in. Tomasz Kreczmar, Tomasz Kołodziejczak, Andrzej Miszkurka i Rafał Nowocień.

Krzysztof Piskorski (ur. 5 lipca 1982) – polski pisarz, autor fantastyki, twórca gier fabularnych, publicysta. Dwukrotny laureat nagrody im. Janusza A. Zajdla. "Fantastyka" (1982-1990), od 1990 "Nowa Fantastyka" - polski miesięcznik literacki poświęcony literaturze fantastycznej (science fiction, fantasy).

Do numeru 71 pismo ukazywało się w formacie A4, od numeru 72 w formacie C5. Najgrubszy numer liczył 208 stron (nr 91–92) i kosztował 15 zł. Do roku 2002 ukazały się 104 numery „Magii i Miecza” (z tego część podwójnych).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Jacek Lech Komuda (ur. 23 czerwca 1972) – polski pisarz, z wykształcenia historyk. Autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych głównie w realiach Polski sarmackiej.
LARP (ang. live action role-playing) – odmiana gry fabularnej rozgrywana na żywo. Nazwy tej często używa się zamiennie z nazwą gra terenowa.
Wspieram.to – polskojęzyczna crowdfundingowa strona internetowa, na której przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnorodnych projektów z wielu dziedzin życia. Finansowane są tam projekty takie jak filmy, animacje, gry komputerowe, karciane, planszowe, komiksy, albumy muzyczne, a także projekty związane ze sztuką, modą, fotografią, publicystyką, teatrem, tańcem, jedzeniem oraz nowoczesnymi technologiami.
Książka mówiona, audiobook – nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej; zwykle zapisane na kasecie magnetofonowej lub płycie kompaktowej (w formacie audio lub np. MP3 czy M4B). Często spotykane jest też angielskie określenie audiobook.
Tomasz Kołodziejczak (ur. 13 października 1967 w Warszawie) – polski pisarz science fiction i fantasy oraz wydawca, publicysta i redaktor w mediach związanych z fantastyką i komiksem.
Kryształy Czasu to jeden z pierwszych polskich systemów gier fabularnych (RPG), stworzony przez redakcję Magii i Miecza.
Artur Szyndler – jeden z twórców gry fabularnej Kryształy Czasu, opublikowanej na łamach czasopisma Magia i Miecz. Ojciec dwóch synów. Niegdyś przedstawiciel Target Games (wydawca takich gier jak Warzone czy Chronopia). Obecnie przedstawiciel Games Workshop, gdzie znajmuje się głównie rozpowszechnianiem takich gier jak Warhammer, Warhammer 40,000.

Reklama