Magda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Magda – zdrobnienie imienia Magdalena. Występuje jednak również jako samodzielne imię. Imię pochodzi z języka hebrajskiego.

Magda Leja, pseud. Maria Radecka (ur. 27 kwietnia 1935 w Warszawie, zm. 14 maja 2006 w Warszawie) – polska pisarka, autorka utworów dla dzieci.Magda Szabó (ur. 5 października 1917 w Debreczynie, zm. 19 listopada 2007 w Kerepes) – węgierska pisarka, pisząca przede wszystkim powieści dla kobiet.

Magda obchodzi imieniny razem z Magdaleną, w tym 10 kwietnia, 25 maja, 29 maja i 22 lipca.

Przykładowe osoby noszące imię Magda:

 • Magda Czapińska (ur. 1951) – polska poetka,
 • Magda Kósáné Kovács (ur. 1940) – węgierska polityczka,
 • Magda Leja (1935–2006) – polska pisarka dziecięca,
 • Magda Szabó (1917–2007) – węgierska pisarka,
 • Magda Teresa Wójcik (1934–2011) – polska aktorka i reżyserka teatralna,
 • Magda Umer, właśc. Małgorzata Magda Umer-Przeradzka (ur. 1949) – polska piosenkarka
 • Inne: Artykuły i przekierowania do artykułów zaczynające się od „Magda

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Magdalena – imię żeńskie pochodzenia biblijnego. Wywodzi się od przydomka Marii Magdaleny, czyli Marii z Magdali, wioski leżącej w pobliżu Jeziora Tyberiadzkiego (Galilejskiego).
  Magda Kósáné Kovács (ur. 4 listopada 1940 w Budapeszcie) – węgierska polityk, nauczycielka, była minister i parlamentarzystka (1990–2004), eurodeputowana VI kadencji.Magda Umer, właściwie Małgorzata Magda Umer-Przeradzka (ur. 9 października 1949 w Warszawie) – polska piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, dziennikarka, polonistka, reżyser, scenarzystka, aktorka i autorka recitali.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Magda Czapińska (ur. 27 października 1951 w Warszawie) – polska poetka, autorka tekstów piosenek, także scenarzystka widowisk estradowych i telewizyjnych dla dzieci.

  Reklama