Magadi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Magadi – płytkie jezioro w południowej Kenii na wysokości 579 m n.p.m., którego głębokość nie przekracza 1 m. Podczas pory suchej jezioro pokryte jest w 80% grubą warstwą sody. Jest drugim jeziorem po Salton Sea w Stanach Zjednoczonych pod względem wielkości złóż sody na świecie.

Soda śnieżna (trona, seskwikarbonat sodu, ang. sodium sesquicarbonate) – substancja krystaliczna, dobrze rozpuszczalna w wodzie, ogrzewana rozkłada się do węglanu sodu.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Woda zbiera się pod warstwą sody, ponieważ przypływa ona z Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Woda ta po drodze podgrzewana jest geotermiczne, co przyspiesza jej rozpuszczanie się z solami alkalicznymi (które zawarte są w podziemnych skałach). Następnie wydobywa się ona na powierzchnię, zbierając w nieodpływowym jeziorze (26 km długości), następnie parując do atmosfery przy temperaturze +40 °C, tworząc trony, czyli tzw. sodę śnieżną. Przy jeziorze powstała firma zajmująca się wydobywaniem trony do przetworzenia jej na sodę amoniakalną i sól. Rocznie wydobywa się 275 tys. t trony. W pobliżu zostało wybudowane "Miasto firmy", które liczy ok. 4 tys. mieszkańców, ma własny szpital, elektrownię, szkołę oraz pole golfowe. W samym jeziorze Magadi występuje endemiczny gatunek ryby Oreochromis alcalicus grahami.

Wielkie Rowy Afrykańskie – jednostka fizycznogeograficzna we wschodniej części Afryki obejmująca zespół południkowo rozciągniętych rowów tektonicznych, ryftów. Jej charakterystycznym elementem są strome zbocza i dna częściowo wypełnione jeziorami. Rowy powstały na skutek oddalania się płyty afrykańskiej od płyty arabskiej i somalijskiej, co prowadzi do powolnego (w skali czasu geologicznego) oddzielania się cypla wschodniej Afryki z Wyżyną Wschodnioafrykańską od większej części kontynentu afrykańskiego. Rowy wschodnioafrykańskie są zauważalne na hipsometrycznej mapie Afryki, a wyraźnie widoczne na mapie geomorfologicznej.Chlorek sodu (sól kuchenna) – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego (kwasu chlorowodorowego) i sodu. Czasami zapisuje się również ją jako sól kwasu solnego i wodorotlenku sodu (HCl + NaOH → NaCl + H2O).
Reklama