Mafinga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mafinga – najwyższy szczyt w pasmie Mafinga Hills i zarazem w całej Zambii o wysokości 2339 m n.p.m. Przez brytyjsko-malawijsko-litewską wyprawę z 2014 roku nazwany został Mafinga Central dla odróżnienia od dwóch niewiele niższych szczytów na północ i południe odeń (Mafinga South ma 2337 m, a Mafinga North – 2338). Z zachodnich stoków góry spływa rzeka Luangwa. The World Factbook CIA podaje jednak, że najwyższym szczytem Zambii jest nienazwany punkt w Mafinga Hills o wysokości 2301 m n.p.m.

Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Pekbagger.com (ang.)
  • Poszukiwanie najwyższego szczytu Mafinga Hills w Zambii na blogu Marka Horrella (ang.)
  • Zambia (Republika Zambii, ang. Republic of Zambia), dawniej Rodezja Północna – państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza.Mafinga Hills - pasmo górskie na płaskowyżu, w południowo-wschodniej Afryce. Leży na terenie dwóch państw: Zambii i Malawi. Najwyższy szczyt pasma, Mafinga, osiąga wysokość około 2329 m i leży w Zambii. Jest najwyższym szczytem tego państwa. Swoje źródła ma tu rzeka Luangwa, jedna z największych rzek Zambii.
    Reklama