Mahikeng

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Mafikeng)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obelisk upamiętniający oblężenie Mafekingu

Mahikeng, Mafekingmiasto w Republice Południowej Afryki, stolica Prowincji Północno-Zachodniej.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Miasto położone jest 1400 km na północ od Kapsztadu i 790 km na południowy wschód od Bulawayo. Od Johannesburga dzieli je odległość 290 km. W 2001 roku populacja Mahikeng wynosiła 49 300 mieszkańców. W odległości ok. 25 km znajduje się granica z Botswaną. Niedaleko miasta znajduje się pole złotonośne Madibi goldfields około 15 km na południe.

Botswana, Republika Botswany (ang. Republic of Botswana, tswana Lefatshe la Botswana) – państwo w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Do 1966 Botswana była brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana, dziś członek Unii Afrykańskiej. Graniczy z:Bulawayo – miasto w Zimbabwe, drugie pod względem liczby ludności miasto tego kraju. Szacuje się, że ma około 2 000 000 mieszkańców (2010). Położone w południowo-zachodniej części kraju w regionie Matabeleland, na wysokości 1360 m n.p.m., około 320 km od stolicy kraju Harare. Ośrodek administracyjny regionu Matabeleland North. Większość mieszkańców należy do grupy etnicznej Ndebele.

Historia[ | edytuj kod]

Miasto zostało założone w 1880, w miejscu zwanym Barolong siedziby przywódców ludu Beczuana. Miasto założyli brytyjscy osadnicy na terenach zakupionych od tubylców. Miano Mafikeng, w języku tubylczym ludu Tswana, znaczy „pole kamieni” lub „skalne pole”. Nazwa utrwaliła się ostatecznie jako Mafeking.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.

W czasie II wojny burskiej w 1899 miasto było oblegane. Nazwą bitwy pod Mafeking określa się obronę miasta w okresie od października 1899 do maja 1900, pod dowództwem Roberta Baden-Powella. We wrześniu 1904 odsłonięto obelisk ku czci obrony miasta.

Mafeking było siedzibą władz, pełniąc rolę stolicy brytyjskiego protektoratu Beczuana od 1894 do 1965, tj. do momentu uzyskania przez Beczuanę niepodległości. Był to niespotykany nigdzie indziej w świecie przypadek, że stolica państwa (Beczuany) była eksklawą na terytorium innego państwa (Związku Południowej Afryki, potem RPA). Od 1965 Beczuana jako niepodległe państwo nazywa się Botswana i ma stolicę w Gaborone.

Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, Lord Baden-Powell (wym. /ˈbeɪdən ˈpoʊ.əl/), znany również jako B-P (ur. 22 lutego 1857 w Londynie, Wielka Brytania, zm. 8 stycznia 1941 w Nyeri w Kenii) – brytyjski wojskowy, generał porucznik, pisarz, twórca i założyciel skautingu.Stolica - inaczej kapitol to miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa lub główne miasto okręgu, rejonu, województwa, powiatu, krainy historycznej itp.
Warto wiedzieć że... beta

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Związek Południowej Afryki (ZPA) – dominium brytyjskie, którego istnienie poprzedziło powstanie RPA. Powołane 31 maja 1910 roku, w wyniku połączenia brytyjskich kolonii w południowej Afryce. Związek składał się z Kraju Przylądkowego, Transwalu, Wolnego Państwa Oranje i Natalu. W 1961 roku Związek został przekształcony w republikę.
Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:
Tswana - nazwa plemienia zamieszkującego tereny południowej Afryki. Plemię to posługuje się własnym językiem a także posiada osobne dziedzictwo kulturowe. Lud Tswana zamieszkuje głównie tereny Botswany (90% ludności kraju) a także północne tereny RPA. Populacja plemienia Tswana waha się od 4,5 mln do ponad 5,3 miliona.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Eksklawa – część terytorium państwa lub innej jednostki administracyjnej, położona w oddzieleniu od głównego jego obszaru, lecz na tym samym obszarze lądowym (przeważnie kontynent). Może być otoczona terytorium innego państwa lub jednostki administracyjnej, stanowi wtedy jednocześnie enklawę.

Reklama