Mack Sennett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mack Sennett, właściwie Michael Sinnott lub Mikall Sinnott (ur. 17 stycznia 1880 w Eastern Township, na wschód od Montrealu w prowincji Quebec, w Kanadzie, zm. 5 listopada 1960 w Woodland Hills w stanie Kalifornia, w USA) – amerykański producent filmowy i reżyser kanadyjskiego pochodzenia, tworzący w okresie kina niemego. Znany jako „Król komedii”, zasłynął realizacją kilkuset niemych komedii pomyłek zwanych slapstick. Wypromował w swoich filmach wielu znanych komików, m.in. Charlesa Chaplina i Roscoe 'Fatty' Arbuckle.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Bing Crosby, właśc. Harry Lillis Crosby (ur. 3 maja 1903 w Tacoma, Waszyngton, zm. 14 października 1977 w Madrycie) – jeden z najpopularniejszych wokalistów i aktorów amerykańskich XX wieku. Brat piosenkarza Boba Crosby’ego.

Życiorys[ | edytuj kod]

Mack Sennett urodził się w rodzinie irlandzkich katolików, którzy na długo przed jego narodzinami wyemigrowali do Kanady. Pierwszą pasją późniejszego ‘Króla komedii’ była opera. Jednak zanim zdołał choćby zacząć realizować swoje marzenia, rodzina Sennettów wyprowadziła się do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała w Connecticut. Siedemnastoletni Mack zaczął pracować w fabryce. W późniejszym okresie jego rodzice przeprowadzili się do Northampton w stanie Massachusetts, a Mack coraz bardziej zdawał sobie sprawę, że praca hutnika, spawacza czy pomocnika hydraulika, to nie to o czym marzył. Wyruszył do Nowego Jorku i wkrótce miał sposobność poznać gwiazdę wodewilu Marie Dressler. Ta, choć niezbyt zachwycona talentem młodego Sennetta, dała mu list polecający do nowojorskiego producenta teatralnego Davida Belasco. I choć Belasco również odrzucił Macka, ten nie poddał się i postanowił pozostać w Nowym Jorku dłużej i spróbować swoich szans w branży rozrywkowej. W tym czasie pracował jako piosenkarz, tancerz, klown, aktor komediowy, a później również jako reżyser w Biograph – wytwórni, z którą współpracował sam D.W. Griffith. Pod okiem wielkiego mistrza nauczył się wszystkiego, co było mu potrzebne, aby zostać niezależnym twórcą i producentem. Zapamiętał wielki talent Griffitha i to właśnie on był jego pierwszym mistrzem.

Oscary honorowe przyznawane są za całokształt osiągnięć dla wybitnych twórców kina światowego, za wkład w rozwój technologii filmowej oraz za propagowanie sztuki filmowej. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W 1912 r., przy wsparciu dwójki inwestorów, założył własną wytwórnię – Keystone. W rzeczywistości „inwestorzy” byli zainteresowani współpracą z Sennettem, bowiem był on im winny pieniądze w związku z niespłaconymi długami hazardowymi. Sennet przekonał ich, że zarobią dużo więcej, jeśli wejdą z nim w interes. Tutaj wyspecjalizował się w produkcji prostych jednoaktówek, głównie komedii slapstickowych, których fabuła ograniczona była z reguły do szeregu następujących po sobie skeczy, które miały w zamyśle rozśmieszać widza. Tak więc wizytówką filmów Sennetta stały się zwariowane pościgi samochodowe, bitwy na torty i fajtłapowaci policjanci. Keystone otwarła drogę do kariery takim gwiazdom jak: Mabel Normand, Charlie Chaplin, Raymond Griffith, Gloria Swanson, Ford Sterling, Andy Clyde, Bing Crosby czy W.C. Fields. Wielu aktorów do tego stopnia ceniło sobie współpracę z Mackiem Sennettem, że wraz z nim przeszło do Keystone.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Klaun (ang. clown) – artysta komediowy występujący najczęściej w cyrku. Wyróżnia się specjalnym makijażem, w którym dominuje biel i czerwień. Klauni nie mówią podczas występów. Co najwyżej wydają dźwięki odzwierciedlające nastrój niebędące słowami. Bardzo ważną rolę odgrywa mimika. Biały puder pokrywający całą twarz, szminka wykraczająca poza usta i rumieńce pozwalają dostrzegać niewerbalne przekazy nawet tym widzom, którzy siedzą na odległych miejscach. Inne cechy to strój, którego charakterystyczne elementy to: groteskowo duże buty oraz luźne lub w inny sposób niedopasowane ubranie, sztuczny nos w kształcie czerwonej kuli jakby miał katar. Może być maleńki kapelusik z kwiatkiem na długiej antence. Peruka lub sztuczna łysina. Całe ubranie powinno składać się z wielu jaskrawych kolorów. Może być jednolitym kombinezonem imitującym ogromny brzuch i uda. Skecze klaunów stanowią zwykle przerywnik głównego przedstawienia. Zawierają one najczęściej elementy slapstickowe i wymagające zdolności akrobatycznych.

W roku 1915 Keystone stał się niezależną wytwórnią, będącą jednak pod wpływami znaczącego w tamtym okresie studia Triangle, które do życia powołali sami D.W. Griffith i Thomas Ince. Tam Sennett pracował jeszcze przez dwa lata, po czym zdecydował się na porzucenie marki Keystone i założył własną firmę Mack Sennett Comedies Corporation, gdzie oprócz krótkich form komediowych zrealizował też trochę dłuższych obrazów. Tutaj sławę zyskali Andy Clyde, Vernon Dent, Alice Day, Harry Langdon i Ben Turpin. Zdolność Sennetta do dostrzegania młodych talentów, z których później wyrastali wielcy komicy była legendarna. Jest to jeden z powodów, dla których jego firma doskonale prosperowała.

Thomas Ince (ur. 6 listopada 1882, zm. 19 listopada 1924) – amerykański producent filmowy, reżyser, aktor i scenarzysta.Leila Marie Koerber (ur. 9 listopada 1868 w Cobourg, zm. 28 lipca 1934 w Santa Barbara) − kanadyjsko-amerykańska aktorka, zdobywczyni Oscara za rolę w filmie Min i Bill. Rok później nominowana za rolę w filmie Emma. Dressler była najbardziej dochodową aktorką okresu Wielkiego kryzysu.

Jednak w latach trzydziestych film dźwiękowy stawał się coraz bardziej popularny. Nie było to medium, które odpowiadało Sennettowi, dlatego wycofał się na wcześniejszą emeryturę. Jego wkład w rozwój kinematografii doceniła Amerykańska Akademia Filmowa, przyznając mu w 1937 r. specjalnego Oscara za całokształt dokonań. Później wyreżyserował jeszcze kilka scen w filmie Binga Crosby’ego, przyłożył się również do dwóch komedii muzycznych, jednak lata świetności miał już za sobą. W latach pięćdziesiątych, za sprawą szybko rozwijającej się telewizji, dawne i nieco zapomniane komedie Macka Sennetta znowu zyskały sławę, jednak był on już na tyle zaawansowany wiekowo, że nie zdecydował się na powrót do zawodu. Zmarł w 1960 r. w wieku 81 lat.

D.W. Griffith, właściwie David Llewelyn Wark Griffith, również: David Wark Griffith, Dawid W. Griffith (ur. 22 stycznia 1875 w LaGrange w stanie Kentucky w USA, zm. 23 lipca 1948 w Los Angeles w stanie Kalifornia w USA) – amerykański reżyser i producent filmowy z okresu kina niemego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.
Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Ford Sterling (ur. 3 listopada 1883 w La Crosse, zm. 13 października 1939 w Los Angeles) – amerykański aktor i reżyser.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Charles "Charlie" Spencer Chaplin (ur. 16 kwietnia 1889 w Londynie, zm. 25 grudnia 1977 w Vevey) – brytyjski aktor i reżyser okresu kina niemego, później także filmów udźwiękowionych; producent, scenarzysta i kompozytor muzyki filmowej.

Reklama