Maciej Zakrocki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maciej Zakrocki (ur. 1960 w Warszawie) – polski dziennikarz, reżyser i scenarzysta.

TOK FM – Pierwsze Radio Informacyjne – polska ponadregionalna stacja radiowa o charakterze informacyjno-publicystycznym, nadawana w siedemnastu miastach Polski: Elblągu, Gdańsku, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Płocku, Radomiu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu, a także za pośrednictwem Internetu i jako niekodowana z satelity Hot Bird.Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

Życiorys[ | edytuj kod]

Absolwent II LO im. Stefana Batorego w Warszawie (1979) i Uniwersytetu Warszawskiego (1984).

Był zatrudniony jako dziennikarz w stacjach Telewizji Polskiej. Wiele lat współpracował z Bogusławem Wołoszańskim przy cyklu Sensacje XX wieku, którego po okresie współpracy został współautorem i innych programach tworzonych dla TVP. W latach 1998–2004 na antenie TVP1 prowadził audycję Gość Jedynki, a później podobną wersję programu zatytułowaną „Polityka przy kawie”. W TVP przygotowywał wszystkie wieczory wyborcze i referendalne od 1997 do 2015 roku, w tym wybory w Stanach Zjednoczonych oraz wywiady z czołowymi politykami krajowymi i europejskimi. Od 2002 w TVP3 prowadził programy relacjonujące prace z Senatu, do stycznia 2007 program „Trzeci wymiar”, a od stycznia 2007 – audycję „Okno na świat”. Od stycznia 2008 roku przygotowywał i prowadził cykl w TVP Info realizowany w Parlamencie Europejskim pt. „Debata po europejsku”. Od września 2008 na antenie TVP Info prowadził debaty pt. „Debata Trójstronna” dotyczące głównych spraw rozstrzyganych w gronie partnerów społecznych i planowanych reform społecznych. Od maja 2009 na antenie TVP1 prowadził audycję Rozmowa Jedynki. Obecnie w stacji TVP Historia prowadzi audycję „Spór o historię”, a w TVP1 program „Polityczne menu”. Od 31 sierpnia 2011 do kwietnia 2014 zasiadał w Komisji Etyki TVP VIII kadencji.

Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 2006 wydał książkę „Forum 500”, która jest opisem historii politycznego cyklu TVP Forum od pierwszego wydania do prawie 500-go odcinka, w których to Maciej Zakrocki pełnił rolę wydawcy. Prawie, bo w związku ze zmianami kierownictwa TVP po 2005 roku został odsunięty od pracy przy tym cyklu. Od 2007 członek Rady Fundatorów Fundacji „Żołnierzy Wyklętych”. W 2008 jako prelegent brał udział w konferencji „Miasta w internecie”. Prowadzi wykłady w zakresie „treningu medialnego” w ramach studiów w Polskiej Fundacji Upowszechniania Nauki. Współtworzył ranking polskich europosłów tygodnika Polityka. W kwietniu 2014 roku wydał w Domu Wydawniczym Elipsa książkę pt. „Przepustka do Europy”. To z kolei dziennikarska relacja z procesu negocjacji akcesyjnych Polski do Unii Europejskiej, czemu z bliska przyglądał się jako dziennikarz TVP. W książce są też wywiady z głównymi aktorami tego procesu, premierami, posłami, negocjatorami, Prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim. Od czerwca 2014 prowadził w dni powszednie o 16:40 program „Co się stało?” w Tok FM. Od 2015 roku w TOK FM prowadzi autorski cykl „Magazyn Europejski”, historyczny cykl „Historie Polski”, a od września 2019 roku sobotnio-niedzielne pasmo od 7:00 do 9:00 „Weekendowy Poranek w TOK FM”. Od lutego 2017 roku prowadził zajęcia w Instytucie Nauk Politycznych UW pt. „Parlament Europejski – fasada europejskiej demokracji czy ważny gracz w UE?”.

TVP3 (TVP3 Regionalna, pot. Trójka, Program trzeci Telewizji Polskiej lub Regionalna Trójka) – kanał informacyjno-publicystyczny Telewizji Polskiej (TVP), funkcjonujący w latach 2002-2007; "połączona sieć skoordynowanych programów regionalnych tworzonych i rozpowszechnianych przez oddziały terenowe TVP, z pasmem wspólnym".Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

TVP Historia – kanał o tematyce historycznej TVP, który rozpoczął nadawanie 3 maja 2007 roku. Oparty jest przede wszystkim na produkcji własnych programów oraz zasobach archiwalnych TVP. Nie brakuje w nim także produkcji zagranicznych. TVP Historia aktywnie współpracuje z wieloma instytucjami. Wiele programów i filmów nadawanych przez stację można w późniejszym terminie obejrzeć na stronie internetowej.
Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
TVP Info – kanał informacyjny Telewizji Polskiej. Wystartował on 6 października 2007, zastępując TVP3. Do 31 sierpnia 2013 dzielił pasmo programowe z ośrodkami regionalnymi TVP. Z dniem 1 września 2013 TVP Info stał się typowym kanałem informacyjnym, zaś pasmo programowe ośrodków regionalnych TVP zostało przeniesione do nowego kanału TVP Regionalna.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Bogusław Wołoszański (ur. 22 marca 1950 w Piotrkowie Trybunalskim) – dziennikarz i popularyzator historii, autor wielu książek o tematyce historycznej. Pomysłodawca i autor programu telewizyjnego i radiowego "Sensacje XX wieku".
Fundacja „Żołnierzy Wyklętych” – polska fundacja ustanowiona 12 czerwca 2007 aktem notarialnym 246 / 2007 przed notariuszem Ryszardem Domżałem. Fundacja ta z siedzibą w Warszawie ma osobowość prawną, a jej głównym statutowym celem jej upamiętnienie polskiego antykomunistycznego podziemia zbrojnego po 1944.

Reklama