Maciej Gudowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maciej Gudowski (ur. 6 stycznia 1955 w Warszawie) – polski lektor telewizyjny, radiowy i teatralny.

Baśnie tysiąca i jednej nocy / Baśnie z tysiąca i jednej nocy (fr. Les Mille et une nuits / Contes des 1001 nuits) – francuski serial animowany z 1993 roku. W Polsce został wydany na VHS. Serial jest inspirowany perskimi opowieściami o tej samej nazwie, odnaleźć w nim można wiele znanych postaci, takich jak Sindbad Żeglarz, Aladyn i Ali Baba.Daredevil – amerykański film Sci-Fi z 2003 roku reżyserii Marka Stevena Johnsona, jego kontynuacja Elektra pojawiła się 2 lata później.

Życiorys[ | edytuj kod]

Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Przez kilkanaście lat prowadził w Polskim Radiu programy, koncerty, czytał wiadomości i zapowiedzi.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Transformers – amerykański film, wyreżyserowany przez Michaela Baya w roku 2007, z Shią LaBeoufem, Jonem Voightem i Megan Fox w rolach głównych, nakręcony na podstawie zabawek produkowanych przez firmę Hasbro, serialu animowanego i komiksu o tym samym tytule. 24 czerwca 2009 miał premierę w Polsce film Transformers 2.W roku 2012 odbyła się premiera 3 części serii.

Lektor w setkach filmów i seriali (znany m.in. z seriali Dynastia, Domek na prerii, Z Archiwum X, Kobra – oddział specjalny i Co ludzie powiedzą?), specjalizujący się w filmach akcji. Na początku lat 90 był lektorem czytającym na żywo w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim.

Niektóre filmy, do których przeczytał listę dialogową: Chiński syndrom, Pulp Fiction, Zabójcza broń, Imię róży, Daredevil, Dzika banda, cykl Akademii Policyjnej, Matrix, cykl Jamesa Bonda, Władca Pierścieni, Mgła, Transformers, Iron Man, Transformers 2 poszczególne horrory z cyklu Piątek, trzynastego. Czytał również seriale animowane, m.in. Czarodziejskie zwierciadełko. W latach ok. 1994–2007 był lektorem seriali animowanych Warner Bros.

Kapłanki przeklętych dni (jap. 神無月の巫女, Kannazuki no Miko) to manga autorstwa Kaishaku opowiadająca o wzajemnych relacjach pomiędzy dwiema głównymi bohaterkami. Na jej podstawie powstał serial anime wyprodukowany przez studio Rondo Robe i wyreżyserowane przez Tetsuya Yanagisawa. W Polsce został wydany na DVD przez Anime Gate.Kopciuszek (ang. Cinderella) – australijski film animowany z 1996 roku w reżyserii Richarda Slapczynskiego oparty na podstawie baśni o tej samej nazwie.
Zapowiedzi stacji metra czytane przez Gudowskiego

W latach 90. był prezenterem i lektorem Teleexpressu. Nagrał komunikaty głosowe dla warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej oraz drugiej linii stołecznego metra.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Gończe koty (ang. The Houndcats, 1972) – amerykański serial animowany wyprodukowany przez DePatie-Freleng Enterprises.
Pełna chata (org. Full House) to amerykański telewizyjny serial komediowy (sitcom), realizowany w latach 1987-1995. W ciągu tych ośmiu lat, powstały 192 odcinki. Polska premiera miała miejsce 27 czerwca 1992 roku w TVP 2. Serial był później kilkakrotnie powtarzany, zarówno przez TVP, jak i inne stacje (m.in. TVN oraz RTL 7). Od 6 czerwca 2011 roku serial emitowany jest w TV Puls .
Mgła – nakręcony w 2005 roku horror reżyserowany przez Ruperta Wainwrighta. Jest to remake filmu Mgła, wyreżyserowanego przez Johna Carpentera w roku 1980. Oryginalną ścieżkę filmową nagrał Graeme Revell.
Szukając sprawiedliwości (ang. Out for Justice) – amerykański film sensacyjny z 1991 roku w reżyserii Johna Flynna. Wyprodukowany przez Warner Bros.
Władca Pierścieni (ang. The Lord of the Rings) – trzyczęściowe dzieło filmowe nakręcone w oparciu o powieść J. R. R. Tolkiena pod tym samym tytułem. Reżyserem filmu jest Peter Jackson, który wraz ze swoją żoną Frances Walsh i Philippą Boyens napisał także scenariusz.
Działa Navarony (oryg. The Guns of Navarone) - film wojenny z 1961 roku w reżyserii J. Lee Thompsona. Film powstał na podstawie powieści Alistaira MacLeana pt. "Działa Nawarony".
Linia M2 metra w Warszawie – druga linia metra warszawskiego. Jej pierwszy odcinek, którego uruchomienie planowane jest w okolicach października i listopada 2014, będzie miał 6,1 km długości i liczył 7 stacji. Połączy on Mirów w dzielnicy Wola na lewym brzegu ze Starą Pragą na prawym brzegu Wisły.

Reklama