Maciej Chmiel (dziennikarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maciej Jerzy Chmiel (ur. 14 maja 1962) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny. Scenarzysta i producent programów telewizyjnych, filmów dokumentalnych, koncertów, wideoklipów, a także wydawnictw muzycznych. Od stycznia 2016 do lipca 2016 Dyrektor Programu Drugiego Telewizji Polskiej. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Tomasz "Tony von Kinsky" Lewandowski (ur. 25 marca 1969) – polski muzyk rockowy; gitarzysta i wokalista zespołu Kinsky. W latach 1994-1999 był basistą zespołu Dezerter. Następnie pracował jako akustyk wielu znanych na całym świecie kapel death metalowych jak np. Vader, Rotting Christ czy Vital Remains. Nagłaśniał też kapele w warszawskich klubach muzycznych m.in. Aurora czy Klub Powiększenie.Łossskot to telewizyjny program rozrywkowy/kulturalny emitowany od września 2006 roku do czerwca 2009 roku (jeśli nie liczyć letnich relacji z festiwalu Era Nowe Horyzonty w lipcu 2009) w TVP1, prowadzony przez pisarza Jacka Dehnela, muzyka Tymona Tymańskiego i dziennikarza Macieja Chmiela. W żartobliwy sposób prezentuje on ciekawe wydarzenia kulturalne z dziedziny teatru, telewizji, literatury, kinematografii, czy muzyki. Program reżyserowany jest przez Grzegorza Jankowskiego, Elżbietę Rottermund, Adama Dzienisa oraz Filipa Dzierżawskiego. Łossskot otrzymał w 2007 roku prestiżową Nagrodę Srebrnej Tablicy w konkursie The Hugo Television Awards w Chicago.

Życiorys[ | edytuj kod]

Maciej Chmiel ukończył studia MBA na Uniwersytecie Illinois (w ramach projektu edukacyjnego skierowanego do wyższej kadry menedżerskiej, realizowanego wspólnie przez University of Illinois i Międzynarodowe Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego). Tytuł magistra historii sztuki uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim.

Jacek Olter właściwie Jacek Tomaszewicz (ur. 19 stycznia 1972 w Pile, zm. 6 stycznia 2001 w Gdańsku) – polski muzyk jazzowy, perkusista, związany ze środowiskiem yassu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

W latach 1985–1990 był menadżerem zespołu Dezerter. Doprowadził do wydania trzech pierwszych płyt grupy w Polsce oraz po jednej w Stanach Zjednoczonych i we Francji. Odszedł z zespołu po dwumiesięcznym cyklu koncertów obejmującym Niemcy, Holandię, Francję, Szwajcarię i Japonię.

Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.Tymon Tymański, właściwie Ryszard Tymański (ur. 30 września 1968 w Gdańsku) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider albo wspólider zespołów Miłość (1988), Kury (1992), Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out. Buddysta zen.

Na początku lat 90. Chmiel zajął się dziennikarstwem. Przez kilka lat pisał dla Gazety Wyborczej. Równolegle współpracował z TVP2, a także Brulionem, Tygodnikiem Literackim oraz magazynem Cosmopolitan. W radiowej Jedynce i Trójce prowadził lub współprowadził audycje muzyczne, m.in.:

Rafał Kwaśniewski, pseud. Kwasek (ur. 28 lipca 1966) – polski gitarzysta rockowy, wokalista, kompozytor i autor tekstów.Dariusz Stepnowski (ur. w Warszawie) - polski gitarzysta basowy punkrockowego zespołu Dezerter w latach 1981 do 1985. Obecnie prowadzi działalność w branży GPS
 • Radio Clash (tytuł nawiązywał do piosenki This Is Radio Clash grupy The Clash) – audycja prowadzona z Grzegorzem Brzozowiczem, Hieronimem Wroną i Filipem Łobodzińskim;
 • Dzika rzecz (tytuł nawiązywał do piosenki Wild Thing znanej dzięki grupie The Troggs) – audycja prowadzona z Grzegorzem Brzozowiczem;
 • Ręka boksera – audycja autorska.
 • W latach 1994–1996 pracował w TVP1, gdzie – wraz z Andrzejem Horubałą – odpowiadał za reformę działu rozrywki (programy „Muzyczna Jedynka”, „Czad Komando”, „Drgawy”). Był pomysłodawcą Nagród Muzycznych Fryderyk. Pełnił funkcję wicedyrektora festiwali Opole'95 i Sopot'95. W 1996 wspólnie z Andrzejem Horubałą stworzył film dokumentalny 2 Tm 2,3 – rock chrześcijański o grupie muzycznej 2Tm2,3. Po odejściu z TVP założył i prowadził – początkowo z Andrzejem Horubałą, następnie sam – firmę producencką, Casablanca Studio. W ciągu dziesięciu lat pracy producenckiej spod ręki Chmiela wyszło kilkaset programów telewizyjnych i kilkanaście filmów dokumentalnych, m.in. „Olter” w reż. Krystiana Matyska, wielokrotnie nagradzany portret perkusisty Jacka Oltera.

  Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) – stowarzyszenie zrzeszające polskich dziennikarzy, od 1989 członek Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 2006 r. Maciej Chmiel wraz z Wojciechem Cejrowskim współprowadził pilotażowy odcinek talk-show „Produkt jednorazowy”. Od 2006 do 2009, obok Jacka Dehnela i Tymona Tymańskiego, był gospodarzem magazynu kulturalnego „Łossskot”, emitowanego na antenie TVP1. Program ten w 2007 trzymał Nagrodę Srebrnej Tablicy w międzynarodowym konkursie The Hugo Television Awards, organizowanym w Chicago. W tym samym okresie Chmiel współpracował z TVP Kultura, gdzie przeprowadzał wywiady i był gospodarzem serwisów informacyjnych.

  Tygodnik Literacki poświęcony literaturze, sztukom pięknym i krytyce – tygodnik kulturalno-społeczny o postępowym programie, ukazujący się w Poznaniu w latach 1838-1846.Wojciech Daniel Cejrowski (ur. 27 czerwca 1964 w Elblągu) – polski dziennikarz, satyryk, podróżnik, autor książek i publikacji prasowych, publicysta katolicki, kierownik artystyczny biblioteki Poznaj Świat, członek The Explorers Club, socjolog.

  Od 2008 do 2009 pełnił funkcję producenta kreatywnego w Agencji Produkcji Filmowej TVP S.A., odpowiedzialnego za rozwój projektów seriali telewizyjnych. Prowadził koncerty „Solidarność z Gruzją” i „Myśmy rebelianci” oraz galę Festiwalu Dwa Teatry. W 2009 ukazał się album „Gajcy!”, którego producentem był Maciej Chmiel (płytę wydało Muzeum Powstania Warszawskiego).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Master of Business Administration, MBA (pol. Magisterskie Studia Menedżerskie) - stopień akademicki przyznawany po ukończeniu studiów podyplomowych (często wymaga się tu ponadto posiadania określonego doświadczenia zawodowego), najczęściej zaocznych. Studia MBA w Polsce trwają od 1 roku do 2 lat.

  Od 2013 do stycznia 2016 był publicystą tygodnika „Do Rzeczy”. Następnie został powołany na dyrektora TVP2 (wcześniej funkcję tę pełnił Jerzy Kapuściński), lecz w lipcu 2016 został przeniesiony na stanowisko dyrektora Biura Handlu TVP. 28 kwietnia 2021 powołany na p.o. dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.

  W 2014 „za zasługi w działalności na rzecz rozwoju dziennikarstwa” został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Maciej Chmiel: nie będzie zwolnień, Dwójka inteligencka, chciałbym kontynuacji „Sondy” [dostęp 2016-07-05].
  2. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
  3. Międzynarodowe Centrum Zarządzania WZ UW, Międzynarodowe Centrum Zarządzania UW, www.mcz.edu.pl [dostęp 2016-07-05].
  4. Kto nigdy nie żył (pol.). filmpolski.pl:. [dostęp 2011-06-21].
  5. Olter, filmpolski.pl
  6. Redakcja (pol.). dorzeczy.pl. [dostęp 2013-02-04].
  7. Znamy nowych szefów anten TVP - Media - rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  8. Oświadczenie TVP. W: Centrum Informacji TVP [on-line]. centruminformacji.tvp.pl. [dostęp 2016-07-05].
  9. Maciej Chmiel p.o. dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Portal Gov.pl, 28 kwietnia 2021 [dostęp 2021-05-05] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-28].
  10. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 maja 2014 r. o nadaniu odznaczeń (M.P. z 2014 r. poz. 915).
  Jacek Dehnel (ur. 1 maja 1980 w Gdańsku) – polski pisarz, tłumacz i malarz. Autor książek poetyckich, powieści i opowiadań. Krzysztof Grabowski (ur. 11 grudnia 1962) – polski muzyk rockowy; współzałożyciel, perkusista i autor tekstów zespołu Dezerter. Wcześniej grał w zespole SS20, który ze względu na swoją kontrowersyjną nazwę, został przemianowany na Dezerter.
  Warto wiedzieć że... beta

  Brulion (często zapisywany jako bruLion) – czasopismo literackie i kulturalne, ukazujące się w latach 1986-1999. Jego redaktorem naczelnym przez cały czas ukazywania się był Robert Tekieli.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  2Tm2,3 (zastępcza nazwa potoczna: Tymoteusz) – polska grupa muzyczna grająca muzykę rockową z przesłaniem chrześcijańskim (współczesną muzykę chrześcijańską, CCM). Teksty zespołu w większości zostały zaczerpnięte z Biblii.
  The Clash – brytyjski zespół z Londynu utworzony w 1976 roku. W początkowym okresie działalności muzycy przedstawiali repertuar punkrockowy, który w następnych latach stopniowo rozwijali, wzbogacając go innymi stylami muzycznymi, tj. reggae, ska, dub, funk, rap czy rockabilly. W czasach największej popularności The Clash tworzyli: Joe Strummer (wokalista, gitarzysta), Mick Jones (gitarzysta, wokalista), Paul Simonon (basista) i Nicky „Topper” Headon (perkusista).
  Hieronim "Hirek" Wrona (ur. 5 sierpnia 1960 w Mielcu) – polski dziennikarz telewizyjny i radiowy, niezależny publicysta, DJ, DVJ. Producent i reżyser wydarzeń artystycznych oraz koncertów. Założyciel wytwórni muzycznej Pink Crow Records. Był także współwłaścicielem aktywnej w latach 90. wytwórni hip-hopowej B.E.A.T. Records.
  Dariusz "Skandal" Hajn (ur. 2 października 1964, zm. 8 maja 1995) – polski wokalista punkrockowego zespołu Dezerter w latach 1981-1986. Ogromną popularność wśród młodych słuchaczy przyniosła mu charakterystyczna, pełna autentyzmu i bezkompromisowości interpretacja tekstów piosenek Dezertera w czasie koncertów.
  Jerzy Kapuściński (ur. w 1954 r.) - polski producent filmowy, dyrektor Programu II Telewizji Polskiej, były dyrektor Studia Filmowego „Kadr”, członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

  Reklama