• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Macedonia

  Przeczytaj także...
  Półwysep Bałkański (Bałkany) – półwysep położony w południowo-wschodniej części Europy. Jego granice wyznacza od zachodu Morze Adriatyckie i Morze Jońskie, od wschodu Morze Czarne i morze Marmara (cieśniny Bosfor i Dardanele), od południowego wschodu Morze Egejskie. Północna granica półwyspu ma charakter umowny. Zgodnie z tradycją przebiega następująco: wzdłuż Dunaju od Morza Czarnego do ujścia Sawy (rejon Belgradu), następnie wzdłuż Sawy do ujścia Kupy (rejon miasta Sisak), następnie wzdłuż Kupy aż do jej źródła (rejon Osilnicy), następnie przekracza pasmo Gorski Kotar przez tzw. Bramę Liburnijską (chorw. i wł. Vrata) na południe od góry Risnjak i dochodzi do Morza Adriatyckiego w rejonie Rijeki. Oprócz tej najpopularniejszej konwencji były i są proponowane inne linie stanowiące granicę między Półwyspem Bałkańskim a resztą kontynentu, np. linia prosta styczna do brzegów Adriatyku i Morza Czarnego, a także linia łącząca Triest z Odesą.Wayne – hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork w USA. Populacja wynosi 93 765 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).
  Region Macedonia Zachodnia (nwgr. Δυτική Μακεδονία, trl. Dytikī́ Makedonía) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony w północnej części kraju. Obejmuje swoim obszarem fragment greckiej Macedonii należącej do Grecji. Region graniczy od zachodu z regionem Epir, od północy z Albanią i Republiką Macedonii, od wschodu z regionem Macedonia Środkowa, a od południa regionem Tesalia.

       Macedonia – kraina historyczna

       Państwo Macedonia Północna

       Regiony Macedonia Zachodnia, Macedonia Środkowa, oraz część Regionu Macedonia Wschodnia i Tracja w Grecji

       Obwód Błagojewgrad w Bułgarii

  Wergina (gr. Βεργίνα, mac., bułg. Кутлеш) – wieś i stanowisko archeologiczne w północno-wschodniej Grecji, na północ od Olimpu, w pobliżu miasta Weria, od 1996 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Region Macedonia Środkowa (nwgr. Κεντρική Μακεδονία, trl. Kentrikī́ Makedonía) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji. Położony jest w północnej części kraju i zajmuje środkową część greckiej krainy historycznej Macedonia oraz część krainy historycznej Macedona. Graniczy od zachodu z regionem Macedonia Zachodnia, od południowego zachodu z Regionem Tesalia, od wschodu z regionem Macedonia Wschodnia i Tracja, a od północy z Bułgarią i Republiką Macedonii. Od południa ograniczony jest przez Morze Egejskie. Na wschodnim krańcu półwyspu Chalkidiki graniczy z okręgiem autonomicznym Athos.

       Ajgaj i Pella, główne ośrodki starożytnego Królestwa Macedonii

 • Macedonia Północnapaństwo na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii (w latach 1991–2019 pod nazwą Macedonia), dawna Socjalistyczna Republika Macedonii
 • Macedonia – w starożytności królestwo, potem rzymska prowincja na Półwyspie Bałkańskim
 • Górna Macedonia – górzysty region w zachodniej części starożytnej Macedonii
 • Macedonia – region historyczno-geograficzny na terenie Grecji, Bułgarii, Republiki Macedonii Północnej i Albanii
 • Macedonia (Grecja) – region w Grecji
 • Macedonia Środkowa – region administracyjny Grecji
 • Macedonia Wschodnia i Tracja – region administracyjny Grecji
 • Macedonia Zachodnia – region administracyjny Grecji
 • Macedonia – prowincja rzymska
 • Stany Zjednoczone[ | edytuj kod]

 • Macedonia (Alabama) – jednostka osadnicza w stanie Alabama, w hrabstwie Pickens
 • Macedonia (Illinois)wieś w stanie Illinois, w hrabstwie Hamilton
 • Macedonia (Iowa)miasto w stanie Iowa, w hrabstwie Pottawattamie
 • Macedonia (Ohio)miasto w stanie Ohio, w hrabstwie Summit
 • Macedon (miasto w hrabstwie Wayne) – miasto w stanie Nowy Jork, w hrabstwie Wayne
 • Macedon (wieś w hrabstwie Wayne) – wieś w stanie Nowy Jork, w hrabstwie Wayne
 • gmina Macedonia (ang. Macedonia Township) – gmina w stanie Iowa, w hrabstwie Pottawattamie
 • Starożytność – okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany też antykiem i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e.Hrabstwo Pottawattamie (ang. Pottawattamie County) to hrabstwo w zachodniej części stanu Iowa w Stanach Zjednoczonych. Według szacunków US Census Bureau w roku 2006 liczyło 90 218 mieszkańców. Siedzibą władz hrabstwa jest miasto Council Bluffs.
  Warto wiedzieć że... beta

  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.
  Obwód Błagoewgrad (Macedonia Pirińska) – obejmuje obszar 6 449 kilometrów kwadratowych. Jego granice stanowią na wschodzie Rodopy, na północy góry Riła, na zachodzie Republika Macedonii, a na południu Grecja. Wchodzi w skład regionu historyczno-geograficznego Macedonii.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Górna Macedonia (gr.: Ἄνω Μακεδονία, Ánō Makedonía) – starożytny górzysty region w zachodniej części Macedonii. Plemiona zamieszkujące ten region mówiły zachodnim dialektem języka greckiego. Do V w. p.n.e. znajdowały się na pasterskim etapie rozwoju społecznego. Mieszkali oni w czasowych obozowiskach oraz nie budowali murowanych grobów swym zmarłym. Na terenie górnej Macedonii znajdowały się sześć lokalnych królestw, rządzonych przez lokalne dynastie: Elimei, Tymfai, Orestis, Linkos, Pelagonii i Derriopii. Hekatajos z Miletu, historyk grecki, określił określił pięć tych górnomacedońskich plemion (Elimeoci, Tymfajowie, Orestowie, Linkestowie i Pelagonowie), jako „związki plemienne Molossów” (Molossika ethnē), ponieważ uznawały one wojskowe przywództwo króla Molossów oraz korzystały z zimowych pastwisk nizin Epiru.
  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
  Macedonia (gr. Μακεδονία, mac. Македонија, bułg. Македония) to region geograficzno-historyczny leżący w znacznej części na terenie Grecji, Republiki Macedonii i Bułgarii (niewielkie części regionu znajdują się w Albanii i Serbii). Ma powierzchnię około 67 000 km i liczy niemal 5 milionów mieszkańców. Nazwa regionu i obszar przez niego zajmowany powoduje wiele sporów między Grecją i Republiką Macedonii. Macedonia obejmuje dorzecza rzek Aliakmon, Wardar i Strumy, a także równiny w okolicach Salonik i Serres.
  Pella (stgr. Πέλλα) – stolica starożytnej Macedonii, współcześnie stanowisko archeologiczne w Grecji w pobliżu miejscowości Pella, 38 km na północny zachód od Salonik.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.867 sek.