• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mac mini  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  MacBook Pro – linia profesjonalnych laptopów w produkcji Apple Inc. Jest ona następczynią modeli z serii PowerBook G4 i jest jednocześnie pierwszym komputerem przenośnym Macintosh, który używa intelowskiego 64-bitowego dwu oraz czterordzeniowego procesora Intel Core i5 oraz i7. Obecnie bazuje na 64 bitowych procesorach intela z platformy Ivy Bridge.Wtyczka Jack – wtyczka używana do transmisji sygnałów analogowych, głównie połączeń audio audio, w wersji 6,3 mm używana także w profesjonalnym sprzęcie audio do przesyłania sygnałów sterujących. Pierwotnie stosowana do przełączania sygnałów telefonicznych. Istnieje kilka rodzajów wtyków jack różniących się średnicą. Najpopularniejsze to jack (potocznie "duży jack") o średnicy 6,3 mm oraz minijack (potocznie "mały jack") o średnicy 3,5 mm. Istnieje także trzeci rodzaj (stosowany przeważnie jako złącze w telefonach komórkowych) — microjack o średnicy 2,5 mm.

  Mac minikomputer osobisty produkowany przez Apple, wyróżniający się stosunkowo niską ceną i niewielkimi rozmiarami (19.7 x 19.7 x 3.6 cm).

  Mac mini zadebiutował w styczniu 2005 jako oferta dla użytkowników komputerów typu PC, którzy chcieliby wypróbować Macintosha. Niska jak na komputer tego producenta cena, spowodowana była doborem tanich części składowych (identycznych jak w linii iBook), a także brakiem myszy, klawiatury i monitora w zestawie. Wyjątkowo mały rozmiar (16,5 x 16,5 x 5,1cm, wymiary radia samochodowego) uzyskano przez instalację dysku twardego typowego dla laptopów (2,5 cala) i umieszczenie zasilacza poza komputerem. Komputer pierwotnie posiadał procesor G4.

  Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.Core i5 (o nazwie kodowej Lynnfield) to generacja procesorów firmy Intel, wykonana w technologii x86-64. Premiera odbyła się 7 września 2009 roku. Procesory te są zaprojektowane na bazie mikroarchitektury o nazwie kodowej Nehalem, która jest też wykorzystywana w procesorach serii Intel Core i7.

  Mac mini w pierwszych miesiącach od wprowadzenia spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów i użytkowników, ale też z krytyką niskiej wydajności i niewielkich możliwości rozbudowy (później pojawiły się akcesoria takie jak zewnętrzne dyski twarde i tunery TV). Znalazł także zastosowanie jako platforma deweloperska aplikacji wbudowanych używających procesora PowerPC jako najtańszy komputer wyposażony w ten procesor z możliwością zainstalowania systemu operacyjnego GNU/Linux.

  Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.DivX – stratna metoda kompresji obrazu filmowego, w nowszych wersjach zgodna z MPEG-4 część 2, pozwalającą zapisać na zwykłej płycie kompaktowej filmy o długości ok. 90 min i jakości niewiele ustępującej DVD-Video. Wykorzystywana także do przesyłania filmów przez Internet.

  28 lutego 2006 firma Apple wypuściła na rynek nową generację komputerów Mac mini z notebookowymi procesorami Intel Core T, dwoma dodatkowymi portami USB oraz pilotem. Nowa generacja tych komputerów była wyraźnie szybsza i nowocześniejsza niż pierwsze modele. Głównym zarzutem pod kątem nowego Mini było użycie zintegrowanej karty graficznej używającej systemowego RAM. Chipset (Intel GMA 950) znakomicie nadawał się do pracy z OS X (w przeciwieństwie do karty poprzedniego mini, obsługuje efekty Core Image) i wideo, ale był zbyt słaby, by obsłużyć najnowsze gry komputerowe.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  15 czerwca 2010 firma wypuściła Mac mini unibody, który wyróżnia się jako pierwszy komputer firmy Apple z portem HDMI. Komputery te wyposażone zostały w procesor Intel Core 2 Duo oraz kartę graficzną ze zintegrowanym chipsetem Nvidia GeForce 320M.

  20 lipca 2011 kolejna kolekcja komputerów Mac mini z procesorami Intel Core i5 2,3-2,5 GHz 3-ciej generacji (Sandy Bridge), Intel HD Graphics 3000 288MB DDR3 SDRAM pamięci współdzielonej, AMD Radeon HD 6630M 256MB GDDR5. W 2012 roku pojawiła się aktualna seria komputerów Mac mini, także korzystających z procesorów i5 lub i7 (Ivy Bridge) oraz karty graficznej Intel HD 4000.

  Radeon – marka procesorów graficznych wytwarzanych przez kanadyjską firmę ATI Technologies od roku 2000, przejętą przez amerykańską firmę AMD w lipcu 2006. Można je sklasyfikować na podstawie obsługiwanej wersji sterownika DirectX oraz na podstawie szybkości taktowania zegara pamięci i procesora oraz szerokości szyny danych między układem a pamięcią. Pierwowzorem układu Radeon był Tseng ET6300, do którego prawa firma ATI nabyła przejmując Tseng Labs w 1998, co umożliwiło skuteczną konkurencję z NVIDIA.Serial ATA (ang. Serial Advanced Technology Attachment, SATA) – szeregowa magistrala komputerowa, opracowana i certyfikowana przez SATA-IO, służąca do komunikacji pomiędzy adapterami magistrali hosta (HBA) a urządzeniami pamięci masowej, takimi jak dyski twarde, SSD, napędy optyczne i taśmowe. SATA jest bezpośrednim następcą równoległej magistrali ATA.

  Specyfikacja techniczna[ | edytuj kod]

  Mac mini G4[ | edytuj kod]

  styczeń 2005 – lipiec 2005[ | edytuj kod]

  11 stycznia 2005 roku na MacWorld Expo w San Francisco przedstawiono dwa modele:

  Intel Core i7 - generacja procesorów firmy Intel oparta na architekturze x86-64, premiera układu miała miejsce 3 listopada 2008 roku. Wykorzystuje ona mikroarchitekturę procesora o nazwie Nehalem. Jest to następca układów Intel Core 2 Duo i Intel Core 2 Quad z rdzeniem Penryn.NVIDIA Corporation NASDAQ: NVDA – amerykańska firma komputerowa; jeden z największych na świecie producentów procesorów graficznych i innych układów scalonych przeznaczonych na rynek komputerowy. NVIDIA jest także głównym dostawcą (pod względem udziału w rynku) producentów kart graficznych dla komputerów osobistych ze swoją standardową serią GeForce.
 • Słabszy, o procesorze PowerPC G4 1.25 GHz, 256 MB pamięci PC-2100 SDRAM i 40 GB dysku twardym. Cena: $499 [Model # M9686LL/A]
 • Mocniejszy o procesorze PowerPC G4 1.42 GHz, 256 MB pamięci PC-2100 SDRAM, oraz 80 GB dysku twardym. Cena: $599 [Model # M9687LL/A]
 • Każdy model posiadał:

 • Napęd szczelinowy Combo (CD-RW/DVD-ROM)
 • Kartę graficzną ATi Radeon 9200 z wyjściem DVI (w komplecie przejściówka do VGA) oraz 32 MB pamięci własnej
 • Dwa porty USB i jeden FireWire 400
 • Wbudowany port 10/100 Ethernet oraz V.92 56 kbit/s modem
 • Wbudowany głosnik, wyjście słuchawkowe i wyjście liniowe minijack
 • Opcjonalne elementy (na zamówienie):

  FireWire to standard łącza szeregowego umożliwiającego szybką komunikację i synchroniczne usługi w czasie rzeczywistym. Opracowany w roku 1995 dla komputerów osobistych i cyfrowych urządzeń optycznych. Rozwijany przez firmę Apple Inc. Jest zdefiniowany w dokumencie IEEE 1394.SSD (ang. solid-state drive, czasem też solid state disk) – urządzenie pamięci masowej zbudowane w oparciu o pamięć flash.
 • SuperDrive
 • Maksymalnie 1 GB pamięci RAM (Mac mini G4 miał jeden slot DIMM)
 • Przejściówka DVI→S-Video/Wyjście kompozytowe
 • Dodatkowe karty Airport Extreme (WiFi) oraz Bluetooth
 • lipiec 2005 – październik 2005[ | edytuj kod]

  26 lipca 2005 roku nieznacznie poprawiono powyższe modele. Najważniejszą zmianą było zwiększenie pamięci RAM z 256 MB PC-2100 do 512 MB PC-2700 (lub PC-3200 pracującej z prędkością PC-2700) SDRAM. 256 MB nie wystarczało dla systemu i jego aplikacji.

  Mac OS X 10.5 (nazwa kodowa Leopard) – system operacyjny firmy Apple Inc., którego premiera odbyła się 26 października 2007, jako następca systemu Mac OS X 10.4.CD-RW (ang. Compact Disc – ReWritable) jest to płyta kompaktowa z możliwością wielokrotnego nagrywania (ok. 1000 razy) za pomocą odpowiedniej nagrywarki komputerowej.
 • 1.25 GHz (M9686LL/B za $499)
 • 1.42 GHz (M9687LL/B za $599)
 • Usunięto z modelu 1.42 GHz wbudowany modem, jednakże był dostępny jako opcja (na zamówienie).

  Dodatkowo wprowadzono high-endowy model:

 • Model 1.42 GHz mógł być zakupiony z napędem szczelinowym SuperDrive za $699 (M9971LL/B)
 • październik 2005 – luty 2006[ | edytuj kod]

  Mac mini został "cicho" uaktualniony w październiku:

 • Procesor 1.33 GHz (z 1.25 GHz); 1.5 GHz(1.42 GHz)
 • Dysk 80 GB Seagate Momentus 5400.2 ST9808211A (5400 rpm, 8 MB cache)
 • SuperDrive (MATSHITA DVD-R UJ-845) obsługuje nagrywanie DVD+R DL i nieoficjalnie obsługuje DVD-RAM
 • Połączono moduły Airport i Bluetooth
 • Numer seryjny oraz nalepka ze specyfikacją nie uwzględniają powyższej aktualizacji. Na przykład na nalepce modelu 1.5 GHz widniało 1.42 GHz. Również pudełko nie wskazywało na aktualizację.

  Wi-Fi – potoczne określenie zestawu standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem Wi-Fi jest budowanie sieci lokalnych (LAN) opartych na komunikacji radiowej czyli WLAN. Zasięg od kilku metrów do kilku kilometrów i przepustowości sięgającej 300 Mb/s, transmisja na dwóch kanałach jednocześnie. Produkty zgodne z Wi-Fi mają na sobie odpowiednie logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. Logo Wi-Fi jest znakiem handlowym należącym do stowarzyszenia Wi-Fi Alliance. Standard Wi-Fi opiera się na IEEE 802.11.TOSLINK (oficjalnie EIAJ optical) - standard interfejsu umożliwiającego przesyłanie sygnału cyfrowego audio (S/PDIF) kablem światłowodowym. Stosowany w domowym sprzęcie audio, komputerach, konsolach oraz urządzeniach przenośnych. Standard obejmuje również transmisję optyczną w zakresie przesyłu cyfrowych danych (Fast Ethernet i FireWire).

  Apple nie poprawiło również specyfikacji na swojej stronie internetowej.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Component video – analogowy sygnał wideo dzielony na dwie lub więcej składowych i transmitowany po niezależnych kablach w celu zmniejszenia wpływu zakłóceń zewnętrznych. Umożliwia przenoszenie obrazu wysokiej rozdzielczości HDTV.
  Super Video Graphics Array (skróty: Super VGA lub SVGA) – po pojawieniu się kart graficznych VGA producenci tworzyli klony, które były zgodne z VGA. Z czasem zaczęli dodawać nowe tryby tekstowe i graficzne charakteryzujące się większą rozdzielczością i większą liczbą dostępnych kolorów. Niektóre karty udostępniają także akcelerację grafiki. Nazwa SVGA odnosi się do grupy tego rodzaju ulepszonych kart VGA i zwyczajowo dotyczy rozdzielczości 800x600
  1000Base-T – standard sieci Ethernet o przepływności 1 Gb/s. Został opisany w 1999 roku w dokumencie IEEE 802.3ab. Oparta na nim sieć wykorzystuje jako medium skrętkę miedzianą UTP co najmniej Cat5 zakończonej złączem RJ-45, a jej zasięg wynosi 100 m. 1000Base-T wykorzystuje wszystkie 4 pary skrętki, jednocześnie nadając i odbierając sygnał na każdej parze, dzięki czemu możliwy jest full-duplex w obrębie jednej pary, tzw. dual-duplex. W celu osiągnięcia tak wysokiej przepływności zastosowano czterowymiarowe kodowanie 4D-PAM5.
  ATI Technologies Inc. (gdzie ATI jest skrótem od Array Technologies Incorporated) NASDAQ: ATYT – to kanadyjski producent układów scalonych, znany głównie ze swoich kart graficznych. Notowany na giełdach w Toronto i NASDAQ.
  S-Video (ang. Separated Video), oddzielny sygnał wizyjny – standard przesyłania sygnału wizyjnego umożliwiający uzyskanie lepszej jakości niż w standardzie Composite video, dzięki oddzieleniu sygnału luminancji (informacje o jasności barw) od sygnału chrominancji (informacje o nasyceniu barw). Standard S-Video nazywany jest czasami Super Video lub Y/C, a także błędnie S-VHS. Złącze standardu S-Video przenosi tylko sygnał wizyjny, a sygnały fonii przesyłane są oddzielnymi przewodami.
  iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.
  10BASE-T (10Base-T) – standard Ethernetowy, wprowadzony w 1990 roku, który pozwala urządzeniom sieciowym na komunikację z wykorzystaniem skrętki. Standard obejmuje specyfikację przewodów oraz modulacji sygnału nośnego. Przewidywana przez niego prędkość to 10 Mb/s.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.51 sek.