MacBook

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Laptop MacBook (czarny).

MacBook – seria laptopów z rodziny Macintosh wyprodukowanych i wydawanych przez firmę Apple Inc. Rodzina komputerów MacBook jest następcą serii iBook. Pierwsza seria została wprowadzona na rynek 16 maja 2006. MacBook bazuje na procesorze Intel Core 2 Duo i dostępny jest w dwóch konfiguracjach zegara: 2.1 GHz oraz 2,4 Ghz. W przeciwieństwie do poprzednika, który dostępny był jedynie w kolorze białym, MacBook dostępny był w kolorach czarnym lub białym, lecz produkcję czarnych wstrzymano po wprowadzeniu modelu Unibody. MacBook towarzyszy linii profesjonalnych laptopów MacBook Pro. 20 lipca 2011 roku Apple zakończyło produkcje MacBooków. W roku 2015 Apple wznowiło serię MacBook i uzupełniono ją o wersję 12" w czterech kolorach: srebrnym, szarym, złotym i rose gold. Nowy MacBook pozbawiony został wentylatorów, na co pozwoliła implementacja procesora Intel Core M.

Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.Serial ATA (ang. Serial Advanced Technology Attachment, SATA) – szeregowa magistrala komputerowa, opracowana i certyfikowana przez SATA-IO, służąca do komunikacji pomiędzy adapterami magistrali hosta (HBA) a urządzeniami pamięci masowej, takimi jak dyski twarde, SSD, napędy optyczne i taśmowe. SATA jest bezpośrednim następcą równoległej magistrali ATA.

Specyfikacja[ | edytuj kod]

MacBook (biały)

Seria laptopów MacBook to trzy różne modele: 2,1 GHz i 2,4 GHz Core 2 Duo ($1099 i $1299 odpowiednio – model biały) oraz 2,4 GHz Core 2 Duo edycja premium ($1499).

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.Radeon R300 – trzecia generacja procesorów graficznych Radeon firmy ATI Technologies wprowadzona w sierpniu 2002 roku. Seria wykorzystuje możliwości bibliotek Direct3D 9.0 oraz OpenGL 2.x. R300 był jednym z pierwszych chipsetów graficznych wykorzystujących w pełni możliwości Direct3D 9.

Najsłabszy model wyposażono w 60-gigabajtowy dysk twardy (5400 obr./min. i interfejs Serial ATA), środkowy model to 160 gigabajtów przestrzeni dyskowej, natomiast edycja premium wyposażona jest w 250 GB dysk (również 5400 obr./min. i interfejs SATA). Mocniejsze modele wyposażone są w nagrywarkę DVD SuperDrive (DVD±RW, CD-RW)(uchodząc za bardzo awaryjny), a słabszy model jedynie w napęd combo (DVD-ROM, CD-RW). Modele za $1299 oraz $1499 wyposażono w 2GB pamięci RAM (najtańszy w 1GB). We wszystkich modelach istnieje możliwość opcjonalnego dołożenia większej ilości pamięci RAM (maksymalnie do 4GB w dwóch kościach po 2GB) bądź wymiany dysku twardego na większy.

ATI Technologies Inc. (gdzie ATI jest skrótem od Array Technologies Incorporated) NASDAQ: ATYT – to kanadyjski producent układów scalonych, znany głównie ze swoich kart graficznych. Notowany na giełdach w Toronto i NASDAQ.Gigabajt (10, skrót GB) lub Gibibajt (2, skrót GiB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca miliard (a w praktyce częściej 1.073.741.824 ~ 1.000.000.000 = 10) bajtów.

Wszystkie MacBooki są wyposażone w kamerę internetową iSight, złącze mini-DVI do podłączania zewnętrznego ekranu komputerowego, magnetyczną wtyczkę zasilania MagSafe, wbudowaną kartę sieciową 10/100/1000 BASE-T Gigabit Ethernet, AirPort Extreme, Bluetooth, Sudden Motion Sensor (system antywstrząsowy), Scrolling TrackPad (touchpad firmy Apple) oraz bezzatrzaskową magnetyczną obudowę. Procesor graficzny ATI Radeon 9550 używany w iBookach został zastąpiony przez zintegrowany układ graficzny Intel X3100 mogący wykorzystać do 144 MB z pamięci DDR2 SDRAM. MacBook ma zainstalowane od razu, wraz z systemem operacyjnym Mac OS X (obecnie wersja 10.7 Lion), programy z pakietu iLife oraz program Front Row. Ekran MacBooka to 13,3-calowy ekran LCD (1280x800), który jest o 79% jaśniejszy od ekranu w iBooku. MacBook waży 2,27 kg.

Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.Bluetooth /ˈblu:tu:θ/ – standard bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, smartfon i wieloma innymi.

W listopadzie 2006 roku procesory Core Duo zostały zastąpione przez Core 2 Duo.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Touchpad, trackpad (po polsku - gładzik lub panel dotykowy) – urządzenie wskazujące często spotykane w laptopach, zastępujące mysz.
Front Row – program komputerowy opracowany i rozwijany przez firmę Apple dla komputerów własnej produkcji. Pozwala on w trybie pełnoekranowym na przeglądanie zdjęć (zawartych w bibliotece programu iPhoto), odsłuchiwanie muzyki (zawartej w bibliotece programu iTunes) jak również odtwarzanie filmów (znajdujących się w bibliotece programu iMovie, na płytach DVD i w internecie). Front Row nie został dołączony do OS X Lion.
Scrolling TrackPad jest touchpadem skonstruowanym przez firmę Apple na potrzeby swoich komputerów przenośnych, m.in. serii MacBook, MacBook Pro, oraz starszych już nieprodukowanych, takich jak seria PowerBook G4. Cechą wyróżniającą touchpad firmy Apple jest reagowanie na ruchy wykonywane dwoma złączonymi palcami, które wywołują specjalne reakcje komputera. Ruch w poziomie przesuwa zawartość okna w lewo/prawo, zaś ruch w pionie w górę/dół (analogiczne do posługiwania się kółkiem myszki komputerowej). Istnieje również możliwość przesuwania zawartości okna w kierunkach pośrednich. Możliwe jest także wywołanie efektu wciśnięcia prawego przycisku myszy (przywołującego zazwyczaj menu kontekstowe) przez przytrzymanie jednego palca na touchpadzie i puknięcie innym palcem w inną część gładzika.
Macintosh (dla nowszych modeli przyjmuje się nazwę Mac) – komputer osobisty firmy Apple, rynkowy następca komputera o nazwie Lisa.
Sudden Motion Sensor (SMS) - (pol. Czujnik Nagłej Zmiany Ruchu) - jest to wbudowany czujnik ochrony dysku twardego, który został zaprojektowany tak, aby zapobiec jego awarii podczas jego zrzucenia, ciężkich wibracji, nagłych zmian ruchu lub pozycji. Gdy komputer jest np.: zrzucany SMS od razu wyczuwa nagłą zmianę ruchu i parkuje głowicę dysku twardego tak, aby zmniejszyć ryzyko jego uszkodzenia w momencie gdy komputer zderzy się z podłogą. Kiedy SMS wyczuje, że komputer znów znajduje się w pozycji stabilnej odblokowuje głowicę dysku twardego, tak aby można było kontynuować pracę.
iBook - linia nieprodukowanych już, niskobudżetowych laptopów firmy Apple. W roku 2006 linia została zastąpiona przez serię MacBook.
MagSafe – wtyczka kończąca przewód zasilacza komputerów przenośnych MacBook, MacBook Air oraz MacBook Pro firmy Apple.

Reklama