Maanam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maanampolski zespół rockowy powstały w Krakowie, działający w latach 1975–2008.

EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.

Historia[ | edytuj kod]

1975–1979: Początki zespołu[ | edytuj kod]

Zalążek grupy Maanam stanowił niszowy duet gitarowy „M-a-M” stworzony przez Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa w 1975, grający mistyczną, orientalną muzykę. W lutym 1976 do zespołu dołączyła wokalistka, żona Jackowskiego – Kora. Po odejściu w tym samym roku Kurtisa do zespołu Osjan jego miejsce zajął John Porter. Grupa przyjęła wtedy nazwę Maanam Elektryczny Prysznic, symbolizującą przejście na rockowe brzmienie, skróconą później do wyrazu Maanam. Nazwa ta była rozwinięciem poprzedniej, czyli M-a-M (M and M), powstałej od pierwszych liter imion założycieli. Pod nazwą Maanam Elektryczny Prysznic zespół zarejestrował kilka utworów, m.in. „Derwisz”, „Chcę ci powiedzieć”, „Iʼm Just a Singer”, „Jest taka pora”, „Blues Kory”, „Brave Gun” i „Black Day Feeling”.

Bogdan Kowalewski (ur. 28 maja 1953 w Warszawie) – polski gitarzysta basowy, w latach 1980-85 oraz 1991-92 grał w zespole Maanam. Jego riffy i solówki na gitarze basowej nadały charakter takim piosenkom grupy jak "Eksplozja", "Zdrada", "Lucciola" czy "Lipstick On The Glass".Do kogo biegłam – singiel zespołu Maanam wydany w kwietniu 2004 roku, promujący jedenasty album studyjny Znaki szczególne. Do utworu powstał teledysk.

W 1979 z zespołu odszedł Porter, który założył własną grupę Porter Band. Jackowscy wraz z muzykami grupy Dżamble nagrali za własne pieniądze pierwszy singiel, z piosenkami „Hamlet” oraz śpiewaną przez Jackowskiego „Oprócz”, która stała się pierwszym klasykiem w karierze Maanamu. Zespół oficjalnie zadebiutował na Muzycznym Campingu w Lubaniu, podobnie jak zespół Portera. W elektrycznym składzie Maanamu obok Kory i Jackowskiego znaleźli się także gitarzysta Ryszard Olesiński, basista Krzysztof Olesiński oraz perkusista Ryszard Kupidura. Odtąd kompozytorem repertuaru Maanamu był Marek Jackowski, a teksty piosenek pisała Kora.

Czuję się świetnie – ścieżka dźwiękowa zespołu Maanam do filmu pod tym samym tytułem wydana w maju 1984 roku przez wytwórnię ARECO. Materiał został wydany tylko na kasecie magnetofonowej.Oddech szczura – szósty singiel rockowego zespołu Maanam wydany w 1981 roku pochodzący z debiutanckiego longplaya Maanam. Utwór został skomponowany przez Marka Jackowskiego a tekst napisała Kora. Obie piosenki odniosły ogromny sukces tak jak w przypadku poprzednich singli. Znalazły się na składance The Singles Collection w 1991 i Rockandrolle w 1997. "Oddech szczura" w wersji koncertowej znalazł się na płycie Kminek dla dziewczynek w 1983 roku.

1980–1983: Przełom[ | edytuj kod]

W 1980 Maanam wystąpił na I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, a następnie na XVIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonując piosenki „Boskie Buenos” i „Żądza pieniądza” oraz wielokrotnie bisując. Występ ten sprawił, że zespół stał się powszechnie znany, zyskując sobie ogromne rzesze fanów. Występ uznawany jest także za prekursora rozkwitu polskiej muzyki rockowej w latach 80.. Oba nagrania stały się od razu wielkimi przebojami i zostały wydane na singlu. W sierpniu Maanam przystąpił do nagrywania pierwszej płyty, przyjmując na miejsce Kupidury nowego perkusistę Pawła Markowskiego. Wkrótce sukces odniosły kolejne utwory zespołu „Szare miraże” i „Stoję, stoję, czuję się świetnie”, które zostały wydane na kolejnym singlu. W efekcie Maanam został zaproszony w październiku tego samego roku na plan filmu Krzysztofa Rogulskiego Wielka majówka. Film trafił do kin w 1981, a z ekranu obok kilku piosenek z pierwszej płyty przedstawił nowe, w tym przede wszystkim balladę „Ta noc do innych jest niepodobna”, która została wówczas wydana na kolejnym singlu grupy.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Simple story (pol. Prosta historia) – singel zespołu Maanam promujący zagraniczna płytę Wet Cat, wydany w czerwcu 1985 roku.

W 1981 na rynek trafił długo oczekiwany pierwszy album zespołu Maanam. Gościnnie zagrał na nim również jazzowy saksofonista Zbigniew Namysłowski. Niemal każdy utwór z tej płyty stał się przebojem, a sam album szybko trafił do klasyki polskiego rocka. W tym samym roku ukazał się ponadto singiel z kolejnym przebojem spoza płyty, „Cykady na Cykladach” oraz ostatni singiel promujący płytę, z przebojami „Oddech szczura” i „Karuzela marzeń”. Przez cały 1981 Maanam dał rekordową liczbę ponad 500 koncertów w największych halach. W warszawskiej Sali Kongresowej wystąpił nawet trzy razy jednego dnia.

Bogdan Wawrzynowicz (ur. 2 grudnia 1965) – polski basista. Wawrzynowicz współpracował z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi jak: Edyta Bartosiewicz, Zbigniew Hołdys, Kasia Kowalska, John Porter, Małgorzata Ostrowska, Balkan Electrique oraz Maanam.Boskie Buenos (Buenos Aires) – pierwszy singiel (drugi z kolei) rockowego zespołu Maanam wydany w 1980 roku pochodzący z debiutanckiego longplaya Maanam. Utwór został skomponowany przez Marka Jackowskiego a tekst napisała Kora. Zarówno Boskie Buenos jak i Żądza pieniądza stały się wielkimi przebojami zespołu zaraz po tym gdy Maanam wystąpił z nimi podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 80 wielokrotnie bisując. W 1991 i 1997 roku piosenki zostały wydane na płytach The Singles Collection i Rockandrolle. Dodatkowo Żądza pieniądza w wersji 9-minutowej ukazała się na wydanej w 1983 składance Na luzie.

W styczniu 1982 zespół nagrywał następny album, O!. Na miejsce Krzysztofa Olesińskiego przyjął nowego basistę, Bogdana Kowalewskiego. W sesji nagraniowej gościnnie wziął udział kolejny jazzman, trębacz Tomasz Stańko. Album ukazał się w listopadzie i powtórzył sukces debiutanckiej płyty. Zespół przeżywał wówczas apogeum sławy, o czym świadczyło choćby zamówienie ponad miliona sztuk tej płyty. Ostatecznie, z powodów technicznych, możliwe było wytłoczenie 300 tysięcy kopii. Także na tym albumie niemal każde nagranie uzyskało status przeboju, na czele z „O! nie rób tyle hałasu”, „Paranoja jest goła” oraz „Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech”. Przez cały 1982 rok grupa dała ponad 400 halowych koncertów. W 1983 Maanam wydał singla z utrzymaną w konwencji reggae balladą „Kocham cię, kochanie moje”, która stała się jednym z największych przebojów roku i największym w całej karierze zespołu.

Róża – siódmy album studyjny zespołu Maanam wydany w 1994 roku nakładem wytwórni Kamiling Co. Płyta okazała się najłagodniejszą spośród dotychczasowych wydań. Album sprzedał się w nakładzie 350 tysięcy egzemplarzy i jest najlepiej sprzedającym się albumem zespołu.Klucz – dziewiąty album studyjny zespołu Maanam wydany w 1998 roku nakładem wytwórni Kamiling Co i Pomaton EMI. Na tej płycie zespół powrócił do rockowego grania, mimo to album w porównaniu z poprzednimi wydawnictwami sprzedał się bardzo słabo, zaledwie w 40 tysiącach egzemplarzy.

1983–1985: Zagraniczne podboje[ | edytuj kod]

Także w 1983 Maanam związał się z prywatną wytwórnią fonograficzną Rogot, która postanowiła wypromować zespół na rynkach zachodnich. Swój trzeci album, Nocny patrol (pierwotnie, m.in. podczas koncertów przed premierą, zespół zapowiadał wydanie tego albumu pod tytułem "French is Strange"), grupa nagrała więc w dwóch wersjach językowych. Album ten został uznany przez krytykę za kolejne wybitne dzieło Maanamu. Zapowiadało go nagranie „Miłość jest jak opium”, jednak dopiero takie przeboje jak „Raz dwa, raz dwa”, „To tylko tango”, „Krakowski spleen” czy „Jestem kobietą”, zrobiły furorę na listach przebojów. Klimat płyty oddawał niepokojącą atmosferę stanu wojennego w Polsce. Album trafił na rynek w listopadzie – w Niemczech, w krajach Beneluxu oraz w Skandynawii ukazała się jego anglojęzyczna wersja Night Patrol, a tego samego dnia w Polsce, choć początkowo tylko na kasecie, polska wersja. Zachodnia wersja albumu trafiła do sprzedaży w Polsce w lutym 1984 na kasecie i w lipcu na winylu, a polska wersja doczekała się wydania na winylu w kwietniu. Zdjęcie na polską okładkę zrobił fotograf Tadeusz Rolke. W tym samym roku zespół wziął udział w filmie muzycznym Czuję się świetnie, a rok później została wydana kaseta magnetofonowa z utworami z tego filmu pod tym samym tytułem.

Porter Band – zespół założony w 1979 we Wrocławiu przez walijczyka mieszkającego od 1976 roku w Polsce Johna Portera. Wraz z nim pierwszy skład tworzyli znani, wrocławscy muzycy (wywodzący się z grup: Freedom, Nurt, MSA1111, Spisek): Aleksander Mrożek – gitara, Kazimierz Cwynar – gitara basowa i Leszek Chalimoniuk – perkusja. Porter Band jest zaliczany do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowej.Kostek Joriadis (ur. 25 stycznia 1963 w Salonikach) – polski muzyk greckiego pochodzenia, wokalista, trębacz, klawiszowiec, kompozytor, producent.

Firma Rogot zdecydowała się nawet na promowanie zespołu w Związku Radzieckim. Podpisała w tym celu umowę z organizatorami zlotu Komunistycznej Młodzieży z Polski i ZSRR w Pałacu Kultury. Zaplanowano tam koncert Maanamu, który miał przedstawić muzyków radzieckim wielbicielom rocka. Kora jednak odmówiła występu, co wywołało skandal na skalę krajową i zakończyło się zakazaniem przez ówczesne władze prezentowania grupy w mediach. Maanam pozostawał wówczas na Liście przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, jednak ze względu na wprowadzony zakaz, w miejsce jego notowanych tam utworów grano jedynie powtórzone dźwięki perkusji z utworu „To tylko tango”. Po kilku miesiącach zakaz został zniesiony pod naciskiem próśb fanów.

XVIII Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu - osiemnasta edycja krajowego festiwalu piosenki, która odbyła się w Opolu w 1980 r.Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.

Maanam grał z wielkim powodzeniem wiele koncertów zagranicznych, szczególnie w halach i klubach w Niemczech i Holandii. Doczekał się tam nawet swoich fan-clubów. W odpowiedzi na taki odzew w październiku tego samego roku ukazała się tam koncertowa płyta Totalski No Problemski, zawierająca głównie anglojęzyczne wersje największych hitów ze wszystkich trzech płyt zespołu. Wysoka frekwencja na zagranicznych koncertach nie szła jednak w parze ze sprzedażą płyt.

Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.Krakowski spleen – piosenka zespołu rockowego Maanam, umieszczona na trzecim albumie studyjnym Nocny patrol (1983). Równolegle powstała anglojęzyczna wersja utworu zatytułowana „City spleen”, wydana na kierowanej na rynek europejski płycie Night Patrol.
Mental Cut (1985), strona B

W tym samym roku Maanam przystąpił więc do nagrywania kolejnej płyty, Mental Cut, ponownie w dwóch wersjach językowych. Album przyniósł przeboje „Simple story”, „Lucciola”, „Lipstick on the Glass” i „Kreon”. Polska wersja ukazała się najpierw na kasecie już w grudniu 1984, podobnie jak w styczniu 1985 wersja anglojęzyczna, pod tym samym tytułem. W lutym polska wersja ukazała się na winylu. Materiał przeznaczony na rynek zachodni został jednak wyprodukowany na nowo, ponieważ postanowiono nadać muzyce Maanamu bardziej wygładzone, komercyjne brzmienie. Zespół przygotował też wówczas premierowe utwory, na czele z hitem „Salamander”. Tak powstała nowa anglojęzyczna wersja, Wet Cat, która w Niemczech ukazała się w czerwcu. Mimo nieustających sukcesów koncertowych, zespół wciąż nie mógł jednak odnieść tam sukcesu komercyjnego.

Łóżko – ósmy album studyjny zespołu Maanam wydany w 1996 roku nakładem wytwórni Kamiling Co i Pomaton EMI. Płyta odniosła podobny sukces komercyjny co poprzednia, sprzedając się w nakładzie 200 tysięcy sztuk.Maanamaania – koncertowy album zespołu Maanam wydany w 1993 roku nakładem wytwórni Kamiling Co. Na rynku było dostępne wydanie jednokasetowe, dwukasetowe i trzykasetowe z nagraniami z klubu Remont w Warszawie i Illinois w Chicago.

W tym samym roku Maanam wydał pierwszy na polskim rynku album video, „Obiad z Maanamem”. Znalazły się na nim filmy muzyczne, będące zbiorem teledysków do obu anglojęzycznych płyt grupy, nietypowo połączone z programem kulinarnym. Został wydany nakładem zaczynającej działalność w Polsce firmy ITI Video Service. Także w 1985 na rynek trafiła ponadto pierwsza książka na temat Maanamu, autorstwa dziennikarza Wiesława Królikowskiego, wydana w cyklu „Idole”.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Jerzy Gruza (ur. 4 kwietnia 1932 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta, okazjonalnie aktor filmowy. Twórca wielu programów i widowisk telewizyjnych.

1986–1991: Rozpad zespołu[ | edytuj kod]

Maanam w Karlsruhe w 1985 r.

Po kilku latach wyczerpujących i intensywnych tras koncertowych przemęczeni członkowie grupy postanowili zawiesić jej działalność u szczytu sławy w Polsce. Muzycy towarzyszący Korze mieli także problemy z alkoholizmem. Do tego w 1984 Kora rozwiodła się z Jackowskim. Wybrała związek ze współpracującym głównie przy organizacji koncertów jej zespołu Kamilem Sipowiczem, który rozpoczął się w trakcie trwania jej małżeństwa jeszcze przed powstaniem Maanamu.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Głęboko w sercu – singiel zespołu Maanam, wydany w czerwcu 2006 roku. Zespół zaprezentował ten utwór podczas 43 KFPP Opole 2006. Jest to ostatni singiel Maanamu przed zakończeniem działalności, która miała miejsce 31 grudnia 2008 roku.

W 1986 Maanam wydał na koniec singla z przebojami „Jesteśmy ze stali” oraz „Ty – nie ty”. Współpraca z Rogotem także została zakończona. W listopadzie tego samego roku, wytwórnia ta wydała, bez zgody zespołu, koncertowy album Live, o kiepskiej jakości dźwięku. W grudniu na rynek trafiła ponadto składanka największych przebojów Maanamu The Best of..., uwzględniająca hity ze wszystkich płyt grupy.

Milo Kurtis właśc. Dimitrios Kourtis (ur. 5 sierpnia 1951 roku w Zgorzelcu) - multiinstrumentalista, grający na wszelkiego rodzaju instrumentach etnicznych, pochodzących z różnych stron świata. Grek z pochodzenia, syn uchodźców politycznych z Grecji.Agata Maria Młynarska-Kieniewicz (ur. 23 marca 1965 w Warszawie) – polska dziennikarka, konferansjerka i prezenterka telewizyjna, obecnie związana z TVP1.

W 1987 Kora i Jackowski spełniając wcześniejsze zobowiązania rozpoczęli nagrywanie nowej płyty Sie ściemnia, ale z nowymi muzykami: basistą Marcinem Ciempielem, perkusistą Krzysztofem Dominikiem i klawiszowcem Kostkiem Joriadisem. Na listy przebojów trafił wówczas utwór „Bądź taka, nie bądź taka” nagrany wspólnie ze Stanisławem Sojką. Jednak największym przebojem z tego albumu okazał się utwór tytułowy „Sie ściemnia”. Ilustrujący go animowany teledysk był pierwszym polskojęzycznym klipem wyemitowanym w największej na świecie stacji muzycznej MTV, za sprawą jej europejskiego oddziału. Maanam koncertował wówczas w tym efemerycznym składzie w klubach Wielkiej Brytanii i Niemiec. Cały album na rynek trafił dopiero w 1989, w czasie największych zawirowań ekonomicznych związanych z transformacją systemową w Polsce. Z tego powodu mimo wypromowania w radiu większości utworów nie odniósł on sukcesu komercyjnego, choć otrzymał pozytywne recenzje.

Wet Cat – drugi anglojęzyczny album zespołu Maanam wydany w 1985 roku nakładem wytwórni RCA będący odpowiednikiem płyty Mental Cut.Rate Your Music (inaczej RYM) to internetowa metadanowa baza danych prezentująca dyskografie wykonawców muzycznych, rozwijana przez użytkowników, i jednocześnie muzyczny portal społecznościowy. Od 2009 roku w bazie znajdują się również filmy. Po wprowadzeniu przez użytkowników danych na temat artystów i ich wydawnictw, społeczność ocenia dane płyty i głosuje za lub przeciw proponowanym znacznikom gatunków, co pozwala stworzyć rozbudowany system rekomendacji i list najlepszych płyt. Użytkownicy, których wkład we współtworzenie bazy danych jest większy mają proporcjonalnie większą wagę ocen. Wydawnictwa są oceniane w dziesięciostopniowej skali, od 0.5 "gwiazdki" do 5.0 (z połówkami). Dodatkowo, użytkownicy mają do dyspozycji wiele opcji pomagających katalogować posiadane kolekcje muzyczne. Rejestracja jest całkowicie darmowa, istnieje jednak mozliwość subskrypcji konta premium, oferującego szereg przydatnych funkcji.

W 1990 zespół wyruszył na tournée po Stanach Zjednoczonych po klubach polonijnych. W 1991 roku Kamil Sipowicz założył firmę fonograficzną Kamiling Co, która od tej pory zajmowała się wydawaniem albumów zespołu, promocją oraz organizacją koncertów. Komercyjny sukces trasy oraz wyjście wcześniejszych członków grupy z nałogu alkoholowego doprowadziły do reaktywowania Maanamu w 1991 w najsłynniejszym, czyli poprzednim składzie. Na rynku pojawiły się najpierw liczne składanki największych przebojów zespołu z lat 80. W marcu i maju dwie części The Best Of Kora & Maanam, w sierpniu zbiór niepublikowanych w większości na płytach singlowych hitów The Singles Collection, a we wrześniu jeszcze kaseta Nie bój się... '91.

Maanam – debiutancki album grupy Maanam wydany w 1981 roku przez wytwórnię płytową Wifon. Nagrania zrealizowano w studio Rozgłośni PR w Lublinie, w dniach: 25.08-10.09.1980 r. Realizacja nagrań: Andrzej Poniatowski i Włodzimierz Kowalczyk.Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.

1991–1997: Wielki powrót[ | edytuj kod]

W listopadzie 1991 Maanam powrócił na rynek z płytą Derwisz i anioł, promowaną nagraniem „Nie bój się, nie bój się”. Największą popularność zdobyły jednak dopiero kolejne, „Anioł” oraz „Wyjątkowo zimny maj”. Zdjęcie na okładkę wykonał Andrzej Świetlik. Album osiągnął nakład ponad 120 tysięcy egzemplarzy. W styczniu 1992 poważnemu wypadkowi drogowemu uległ Kowalewski, który po 10 latach ustąpił miejsca swojemu poprzednikowi, Krzysztofowi Olesińskiemu. Maanam znowu intensywnie koncertował w Polsce, a potem dał kilka koncertów dla Polonii w Stanach Zjednoczonych i Australii, co upamiętnił koncertowy album Maanamaania, wydany w kwietniu 1993. W czerwcu na rynek trafiła także składanka balladowych hitów Maanamu Ballady, najpierw na kasecie, a w listopadzie również na kompakcie. W październiku 1995 doczekała się ona reedycji z nową listą utworów. Jej łączny nakład przekroczył 50 tysięcy kopii.

Edward Estlin Cummings, znany jako E. E. Cummings lub e.e. cummings (ur. 14 października 1894, zm. 3 września 1962) – amerykański poeta, dramaturg i malarz, jeden z głównych przedstawicieli nowojorskiej awangardy literackiej pierwszej połowy XX wieku.OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.

We wrześniu 1994 został wydany album Róża. Płyta okazała się najłagodniejszym albumem zespołu, zaskakując swoim lirycznym charakterem. Towarzyszyła jej trzyczęściowa trasa koncertowa po największych halach Polski oraz występy dla Polonii w Australii. Album promował jeszcze w 1993 przebój „Bez Ciebie umieram”. W następnym roku listy przebojów podbiły hity „Zapatrzenie”, „Róża” i „Nic dwa razy”. Dodatkowo animowany klip do „Wieje piaskiem od strony wojny” był drugim w karierze Maanamu teledyskiem pokazanym przez stację MTV Europe. Zdjęcie na okładkę wykonał ponownie Andrzej Świetlik. Sam album został sprzedany w nakładzie ponad 350 tysięcy sztuk, stając się najlepiej sprzedawanym albumem w całej karierze Maanamu.

Teraz Rock (wcześniej nosił nazwę Tylko Rock) – miesięcznik wydawany przez AD Music SA, poświęcony głównie muzyce rockowej, zawiera informacje o bieżących wydarzeniach, recenzje płyt, wydawnictw video i koncertów, wywiady z artystami. Cena pisma wynosi 9,90 zł.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

Podobny sukces komercyjny odniósł kolejny album utrzymany w tej stylistyce, Łóżko, wydany we wrześniu 1996. Największym powodzeniem cieszyły się na nim przeboje „Po prostu bądź” i „Po to jesteś na świecie”. Jego premierę poprzedziło EP Kolekcjoner, wydane w listopadzie 1995, promowane obok „Po prostu bądź” dodatkowym hitem „Twist”. Płyta rozeszła się w nakładzie ponad 200 tysięcy egzemplarzy, a EP ponad 50 tysięcy. Album był promowany darmową plenerową trasą koncertową z Radiem Zet, pod szyldem „Wielka Majówka Radia Zet”. Była to wówczas najdroższa trasa w historii polskiego show-biznesu. Jej budżet wyniósł kilka milionów dolarów, a koncerty obejrzało ponad pół miliona widzów. W 1997 zespół wyruszył w regularną biletowaną trasę koncertową, ponownie po największych halach, po czym powrócił na drugą część „Wielkiej Majówki”. W październiku ukazała się składanka największych rockowych przebojów Maanamu Rockandrolle, promowana hitem „Smycz”, sprzedana w nakładzie ponad 50 tysięcy sztuk. Zaraz potem wyruszył na koncerty dla Polonii w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.To mi się śni – singiel zespołu Maanam wydany we wrześniu 2004 roku, promujący jedenasty album studyjny Znaki szczególne. Do utworu powstał teledysk.

W 1996 Kamil Sipowicz opatentował na swoje nazwisko nazwę „Maanam” w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (numer prawa wyłącznego: 119506)

1998–2008: Finałowa dekada[ | edytuj kod]

W 1998 Maanam powrócił do stylistyki rockowej i we wrześniu wydał album Klucz, na którym nie zabrakło jednak piosenek lirycznych. Płytę promował utwór „Puerto Rico”, ale największy sukces odniosła ballada „Miłość od pierwszego spojrzenia”, skomponowana przez samą Korę – w teledysku wykorzystano fragmenty filmu Jana Hryniaka „Przystań”. W porównaniu z poprzednimi bestsellerami album osiągnął jednak znacznie niższe wyniki sprzedaży, mimo pozytywnych recenzji, przekraczając nakład 40 tysięcy egzemplarzy. W marcu 2000 na rynek trafiła kompilacja największych przebojów Maanamu Złota kolekcja. Kocham Cię kochanie moje, także sprzedana w nakładzie ponad 40 tysięcy sztuk.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. O! – drugi album studyjny zespołu Maanam wydany w 1982 roku nakładem wytwórni Pronit. Nagrania zrealizowano w krakowskim Teatrze STUU w dniach 4.02-22.02.1982

W kwietniu 2000 Maanam zagrał dwa koncerty w Sali Kongresowej w Warszawie z okazji dwudziestopięciolecia istnienia zespołu. Na scenie pojawiło się wielu gości: Milo Kurtis, John Porter, Robert Brylewski, Zbigniew Namysłowski, Sławek Wierzcholski, Muniek Staszczyk, Justyna Steczkowska, Kasia Nosowska, Artur Rojek, Stanisław Soyka, Bogdan Łyszkiewicz. Koncert był bezpośrednio transmitowany przez TVP2 i Radio Zet, po czym ukazał się na pierwszej płycie DVD zespołu. Obok koncertu na płytę trafił film „Epoka Maanamu” ukazujący historię zespołu.

Miłość od pierwszego spojrzenia – singiel zespołu Maanam wydany we wrześniu 1998 roku, promujący dziewiąty album studyjny Klucz. Piosenka została wykorzystana w filmie Jana Hryniaka, Przystań. Do utworu powstał teledysk.Transformacja systemowa w Polsce – ogół zmian zapoczątkowanych w Polsce w latach 80. XX wieku, które ukierunkowane są na budowę wolnego rynku, stworzenie społeczeństwa obywatelskiego oraz demokratyzację.

Na kolejnej płycie Hotel Nirwana, z marca 2001, grupa postanowiła poeksperymentować i przedstawić swoje zupełnie inne oblicze. Zespół po raz pierwszy zastosował komputery, loopy i sample. A w warstwie lirycznej Kora obok własnych tekstów sięgnęła również do poezji Mirona Białoszewskiego, Edwarda Estlina Cummingsa i jej partnera Kamila Sipowicza. Album promował utwór „Piekło i niebo”, ale większym powodzeniem cieszyły się następne, „Chińskie morze” oraz „Wolno wolno płyną łodzie”. Album dotarł na drugie miejsce listy OLiS. Mimo pozytywnych recenzji płyta poniosła jednak komercyjną klęskę, przekraczając nakład 10 tysięcy egzemplarzy, ledwie zwracający koszty wydawcy. Krążek miał się ukazać na jesień 2000, jednak przyczyną opóźnienia jego wydania były według Kory wybory prezydenckie i igrzyska olimpijskie, które odbywały się w tym czasie. Między koncertami w Polsce w czerwcu Maanam wystąpił dla Polonii w Kanadzie, a w grudniu dał koncert w Bośni i Hercegowinie, dla żołnierzy Nordycko-Polskiej Grupy Bojowej SFOR, zorganizowany z inicjatywy tamtejszej ambasady RP.

Janusz Iwański, ps. YANINA (ur. 22 kwietnia 1956 w Częstochowie) – polski muzyk jazzowy i rockowy, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i wokalista, związany z Częstochową. Współzałożyciel zespołów Tie Break, Soyka Yanina, współpracownik Drum Freaks i Maanamu. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Kolekcjoner – jedyny minialbum zespołu Maanam wydany w 1995 roku przez wytwórnię Kamiling Co i Pomaton EMI. Z płytki pochodzi przebój "Po prostu bądź", wydany rok później razem z "Z ogniem w głowie" na albumie Łóżko.

We wrześniu 2003 Maanam opuścili Olesińscy i Markowski. Obok Kory i Jackowskiego w nowym składzie pojawił się ceniony od lat gitarzysta Janusz „Yanina” Iwański oraz młodzi muzycy: basista Bogdan Wawrzynowicz, perkusista Jose Manuel Alban Juarez oraz współpracujący z zespołem już na ostatniej płycie klawiszowiec Cezary Kaźmierczak. W listopadzie ukazała się pierwsza z dwóch płyt DVD Maanamu, zawierających jego wszystkie teledyski i najciekawsze występy, Złote DVD, vol. 2. Pierwszą część, Złote DVD, vol. 1, wydano w maju następnego roku. W nowym składzie Maanam nagrał album Znaki szczególne, który ukazał się w marcu 2004. Był to powrót do korzeni zespołu. Największy sukces odniosły pierwsze single: „Ocean wolnego czasu – Kraków”, „Do kogo biegłam” oraz „To mi się śni”. Album dotarł do pierwszego miejsca na liście OLiS. Zmiana składu i powrót do klasycznego brzmienia nie pomogła jednak w odzyskaniu komercyjnego sukcesu i mimo pozytywnych recenzji płyta powtórzyła balansujący na granicy opłacalności wynik poprzedniej, osiągając nakład ponad 10 tysięcy sztuk.

RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym ACLibrary of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2005 na XLII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Maanam otrzymał Grand Prix za całokształt twórczości. Na koncercie największych przebojów 80-lecia Polskiego Radia obok własnych hitów Maanam zaprezentował na tym festiwalu również własną wersję klasyka Ewy DemarczykKaruzela z madonnami”, którą wydano na singlu. Równolegle na rynek trafił box Simple Story z kompletną dyskografią zespołu i rarytasami. W tym samym roku Maanam przedstawił też nowe nagranie „Tu jest mój dom”, które w lutym następnego roku trafiło na drugą część kompilacji największych przebojów grupy Złota kolekcja. Raz-dwa, raz-dwa. Ostatnią piosenkę, „Głęboko w sercu”, zespół zaprezentował w 2006 w konkursie premier na XLIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Łóżko – ballada rockowa, singiel zespołu Maanam wydany w maju 1996 roku, promujący ósmy album studyjny pod tym samym tytułem. Na singlu znajduje się także mini-wywiad z Korą, dotyczący płyty. Do obu utworów powstały teledyski w reżyserii Mariusza Grzegorzka.Róża – singiel zespołu Maanam wydany w sierpniu 1994 roku, promujący siódmy album studyjny pod tym samym tytułem. Utwór znalazł się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego gdzie spędził 20 tygodni, a "Zapatrzenie" - 23 tygodnie

W listopadzie 2007 Marek Jackowski uległ wypadkowi na scenie, w wyniku którego doznał złamań stopy i żeber, co zablokowało jego występy na cztery miesiące. Od 2008, aby wywiązać się z wcześniejszych zobowiązań, Maanam koncertował zatem bez jego udziału, zastępując go młodym gitarzystą, Mateuszem Waśkiewiczem. 1 grudnia tego samego roku Kora i Jackowski wydali oświadczenie, że 31 grudnia 2008 zespół zawiesza działalność na czas nieokreślony. Odtąd Kora i Jackowski postanowili występować osobno. Jackowski założył wspólnie z Iwańskim nowy zespół The Goodboys, z którym wydał jeden album, a Kora skompletowała własny skład, początkowo z udziałem pozostałych muzyków Maanamu i zaczęła działać pod dotychczasowym pseudonimem.

Marek Jackowski (ur. 11 grudnia 1946 w Starym Olsztynie, zm. 18 maja 2013 w San Marco (Castellabate)) – polski muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor.Benelux – region w Europie Zachodniej składający się z trzech sąsiadujących ze sobą monarchii: Belgii, Holandii i Luksemburga. Nazwę tworzą pierwsze litery nazw tych krajów: Belgique/België (Belgia), Nederland (Holandia), Luxembourg/Luxemburg (Luksemburg). Pierwotnie ta nazwa oznaczała jedynie unię celną wspomnianych państw.

Dziedzictwo[ | edytuj kod]

W marcu 2011 z okazji 35. rocznicy debiutu Kory w Maanamie koncern EMI wydał zremasterowane reedycje wszystkich studyjnych albumów zespołu oraz solowych Kory. Kolekcję uzupełniła premierowa kompilacja ostatnich prac grupy przed zakończeniem działalności, The Rest Of Maanam, stanowiąca suplement do boxu Simple Story. W październiku EMI wypuścił na rynek reedycje obu zagranicznych studyjnych albumów grupy oraz jej czterech składanek: The Singles Collection, Rockandrolle oraz uzupełnione o kolejne przeboje z ostatnich płyt The Best Of... 2011 (oryginalnie pierwsza winylowa składanka The Best Of...) i Ballady.

Roman Rogowiecki (ur. 26 sierpnia 1955 w Elblągu) – polski dziennikarz muzyczny, publicysta, wieloletni prezenter Radiowej Trójki, obecnie Radiowej Jedynki, DJ, menedżer i przedsiębiorca.NaTemat.pl (naTemat) – polski serwis internetowy założony przez Tomasza Lisa. Jest dostępny w sieci od 22 lutego 2012 roku. Zajmuje się szeroką tematyką – m.in. najnowszymi wydarzeniami, polityką, stylem życia, kulturą, problemami społecznymi czy informacjami ekonomicznymi i sportowymi. Właścicielem naTemat jest spółka Glob360 z o.o., która wydaje także serwis o biznesie i innowacjach INNPoland.pl oraz lifestyle’owy portal dla ojców dadHERO.pl. W skład całej Grupy naTemat wchodzi także magazyn parentingowy MamaDu.pl oraz satyryczny ASZdziennik.pl.

Marek Jackowski planował reaktywację Maanamu w jego najsłynniejszym składzie, ale plany te przerwała jego nagła śmierć z powodu zawału serca 18 maja 2013. W tym samym roku muzycy tego najdłużej działającego składu zespołu: Ryszard Olesiński, Bogdan Kowalewski i Paweł Markowski, zgodnie z wolą Jackowskiego podjęli decyzję o reaktywacji zespołu, ale wobec odmowy Kory, z wybraną przez niego nową wokalistką Karoliną Leszko-Tyszyńską, uczestniczką programu „Szansa na sukces”, pod nazwą Złoty Maanam. Kora sprzeciwiła się działalności grupy z użyciem nazwy Maanam. Ostatecznie z planowanego składu towarzyszącego Leszko-Tyszyńskiej pozostał jedynie Olesiński, który z nowymi muzykami, w tym z ostatnim basistą Maanamu – Wawrzynowiczem, w listopadzie 2014 założył zespół Karolina i Amanci, z którym wydał jeden singiel. Złoty Maanam oprócz utworów dawnego Maanamu na koncertach miał także swoje własne utwory takie jak: „Gdy nadciąga burza” czy „Miasto miłości”, w którym wykorzystano głos Marka Jackowskiego.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Rockandrolle – kompilacyjny album zespołu Maanam wydany w 1997 roku nakładem wytwórni Kamiling Co i Pomaton EMI będący zbiorem najszybszych i dynamicznych utworów zespołu. Album sprzedał się w nakładzie 50 tysięcy egzemplarzy.

Akademia Fonograficzna uhonorowała Marka Jackowskiego i Korę Złotymi Fryderykami za całokształt twórczości. Jackowskiego nagrodzono podczas gali 24 kwietnia 2014, a Korę dwa lata później, 20 kwietnia 2016.

W październiku 2015, z okazji 40. rocznicy powstania Maanamu, koncern Warner wydał dwupłytową kolekcję czterdziestu na nowo zremasterowanych przebojów zespołu, Miłość jest cudowna: 1975–2015. W maju 2016 odbyła się kinowa premiera filmu dokumentalnego opowiadającego historię zespołu Maanam być pięknie.

Pod koniec 2018 roku wokalistka Złotego Maanamu Karolina Leszko-Tyszyńska rozpoczęła swoją solową karierę przy współudziale zespołu Czarne Gitary, wydając z początkiem 2019 roku singiel z dwoma utworami. Na początku 2019, w związku z porozumieniem Kamila Sipowicza z muzykami Złotego Maanamu, powołano do życia nowy projekt pod nazwą exMaanam. Nową wokalistką została Karolina Gibki, która jest również aktorką. Po kilku miesiącach Gibki zrezygnowała ze współpracy z zespołem, a jej miejsce zajęła Aga Bieńkowska. Od marca 2021 wokalistką ponownie została Leszko-Tyszyńska.

Zbigniew Namysłowski (ur. 9 września 1939 w Warszawie) – polski saksofonista jazzowy. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.Gala – skierowany do kobiet dwutygodnik wydawany przez Burda International Polska od 2001. Skupia się głównie na plotkach z życia gwiazd, wywiadach oraz poradnikach dla kobiet. Oprócz tego stałym punktem magazynu są strony z rozrywką. Redaktorką naczelną magazynu do 2014 była Agnieszka Jastrzębska. W lutym 2014 na tym stanowisku zastąpił ją Maciej Kędziak.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Lista przebojów Programu Trzeciego (Lista przebojów Trójki) – polska radiowa lista przebojów nadawana na antenie Programu III Polskiego Radia. Od 24 kwietnia 1982 do 27 lipca 2007 prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, a od 3 sierpnia 2007 do 27 marca 2010 przez Piotra Barona. Od 5 kwietnia 2010 prowadzona jest na zmianę przez obu dziennikarzy. Audycja nadawana jest w piątki w godz. 19.10-22.00.
Nocny patrol – trzeci album studyjny zespołu Maanam, nagrany w krakowskim studio ZPR latem 1983 r., po raz pierwszy wydany 19 listopada 1983 r. na nośniku kasety magnetofonowej przez firmę Jako. Równolegle powstała wersja anglojęzyczna Night Patrol, która została wydana w Niemczech i krajach Beneluxsu przez firmę Teldec. Producentem płyt był brytyjczyk Neil Black. Projekt graficzny okładki kasety był autorstwa Sławomira Kosmynka. (I wydanie na MC różniło się graficznie od I wydania LP).
Chińskie morze – singiel rockowego zespołu Maanam wydany w lutym 2001 roku, promujący dziesiąty album studyjny Hotel Nirwana. Singiel został wydany wyłącznie jako radiowy. Do utworu powstał teledysk.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Waldemar Szarek (ur. 14 maja 1953 w Warszawie) – polski reżyser, scenarzysta i operator filmowy. W roku 1978 ukończył Wydział Operatorski w PWSFTviT w Łodzi.
O! nie rób tyle hałasu – singiel zespołu Maanam wydany w październiku 2002 roku promujący drugi album studyjny O!. Piosenka była wielkim przebojem w 1982 roku, lecz dopiero po dwudziestu latach zespół zdecydował się wydać ja na singlu. Do utworu powstał teledysk.
Wolno wolno płyną łodzie – singiel rockowego zespołu Maanam wydany w kwietniu 2001 roku, promujący dziesiąty album studyjny Hotel Nirwana. Do utworu powstał teledysk.

Reklama