MTR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MTR (Mass Transit Railway) to skrót określający szybki system kolejowy w Hongkongu. MTR powstało w 1979. Na system składa się 211.6 km torów i 150 stacji z czego 82 to stacje kolejowe. Aktualnie MTR jest obsługiwane przez MTR Corporation Limited (MTRCL). Dzięki swojej wydajności MTR jest głównym środkiem transportu publicznego w Hongkongu z około 4 milionami pasażerów każdego dnia roboczego.

Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.Kolej – droga szynowa wraz z przeznaczonymi do ich eksploatacji budowlami, urządzeniami oraz poruszającym się po tych drogach taborem, służąca do przewozu osób i rzeczy.
Hong Kong Railway Route Map en.svg


Stacja metra – wyznaczony obszar na linii komunikacji podziemnej na którym zatrzymują się pociągi. Wejścia na stacje zazwyczaj oznaczone są literą M. Stacje metra najczęściej budowane są na obszarach wysoko zurbanizowanych, ma to na celu przyciągniecie jak największej liczby pasażerów. Przystanki położone pod ziemią muszą być wyposażone w niezbędny system wentylacyjny oraz posiadać dodatkowe wyjścia ewakuacyjne. Wiele stacji metra pełni rolę schronów przeciwlotniczych w czasie wojny.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona przedsiębiorstwa
  • Reklama