MSN (portal internetowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MSN od The Microsoft Network – zestaw serwisów informacyjnych udostępnianych przez amerykańską firmę Microsoft. MSN zaczął swoje działanie 24 sierpnia 1995 roku w połączeniu z wprowadzeniem na rynek systemu operacyjnego Microsoftu: Windows 95. Według serwisu Alexa.com jest szóstą stroną na świecie co do liczby odsłon. Obecnie portal MSN jest prowadzony przez Microsoft, a treści umieszczane w serwisie pochodzą od lokalnych partnerów mediowych. W Polsce są to m.in. Edipresse Polska, Fratria, Gremi Media, Agora, PMPG Polskie Media, Orle Pióro, Ringier Axel Springer Polska, Infor, TVN, Onet, ZPR Media i Polska Agencja Prasowa, serwisy Dobreprogramy.pl i AutoCentrum.pl dostarczając wiadomości z różnych źródeł dostosowanych do potrzeb osób korzystających z serwisu. Serwis podzielony jest na sekcje: Wiadomości, Rozrywka, Finanse, Sport, Styl życia, Zdrowie i fitness, Podróże, Kuchnia, Motoryzacja, Wideo i Pogoda. Oferuje wiele usług jak Skype, poczta Outlook i Hotmail, pakiet Office, dysk sieciowy OneDrive czy Mapy.

PMPG Polskie Media SA – przedsiębiorstwo zajmujące się działalnością wydawniczą i marketingową. Wydawca tygodnika „Wprost” i inwestor strategiczny spółki Orle Pióro publikującej tygodnik „Do Rzeczy”. Od stycznia 2006 notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.Dystrybucja oprogramowania – zestaw programów rozpowszechnianych łącznie i dający po zainstalowaniu gotowy do użytku produkt. Termin dystrybucja oprogramowania używany jest najczęściej w stosunku do systemów operacyjnych. Od wielu lat funkcjonuje termin dystrybucja Linuksa (lub dystrybucja GNU/Linuksa), a ostatnio – w związku z pojawiającymi się nowymi systemami – mówi się również o dystrybucjach FreeBSD (np. PC-BSD) lub dystrybucjach OpenSolarisa (np. Nexenta, SchilliX).

MSN Games[ | edytuj kod]

Jednym z dostępnych serwisów jest MSN Games (znany też jako zone.com – poprzednio jako The Village, Internet Gaming Zone) zawierający zbiór gier on-line takich jak warcaby, szachy, gry karciane. Serwis został założony jako The Village w 1996 roku przez Kevina Binkleya, Teda Griggsa i Hoon Im. W tym samym roku został przejęty przez firmę Microsoft.

Edipresse Polska – polska filia międzynarodowego szwajcarskiego wydawnictwa Groupe Edipresse istniejąca od 1995 r. z siedzibą w Warszawie. Od 2000 r. ma status spółki akcyjnej ze 100-procentowym udziałem kapitału szwajcarskiego. Prezesem wydawnictwa jest Zbigniew Napierała.Microsoft Office (w skrócie MSO od Microsoft Office) – pakiet aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Wprowadzony na rynek 1 sierpnia 1989.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. msn.com – Traffic Details from Alexa (ang.). [dostęp 2009-06-23].
 2. Newsroom w Berlinie wesprze polski zespół MSN, Press.pl [dostęp 2017-08-31] (pol.).
 3. Wydawcy karmią MSN.com treściami i liczą na promocję swoich serwisów, onet.pl, 3 października 2014 [dostęp 2016-12-24] (pol.).
 4. Dorothy Rosencrans: Playing Around: My Adventures on the Zone.Com. ISBN 0-595-29481-2.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa serwisu
 • MSN w Polsce
 • Granie w chmurze – usługa polegająca na udostępnianiu gry online w formie bezpośredniego strumienia danych. Usługa jest oparta na założeniach chmury obliczeniowej. Gra znajduje na serwerze operatora platformy lub wydawcy gry, natomiast gracz ma do niej dostęp przy użyciu cienkiego klienta. Sposób ten pozwala na granie w gry bez używania konsol i sprawia, że zbędna staje się znajomość obsługi komputera (włączając w to aktualizacje gry), ponieważ system operacyjny znajduje się na serwerze.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  Warto wiedzieć że... beta

  Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.
  Content delivery network (ang. CDN) – duży, rozproszony system dostarczania treści do wielu centrów danych i punktów wymiany ruchu (IX) w Internecie. Celem CDN jest udostępnianie zawartości o wysokiej dostępności i wydajności końcowym użytkownikom.
  ZPR Media S.A. (dawniej Murator S.A.) - polskie przedsiębiorstwo medialne wchodzące w skład holdingu ZPR S.A. Spółka prowadzi działalność wydawniczą, jest właścicielem stacji telewizyjnych i portali internetowych. Wraz z Grupą Radiową Time i kilkudziesięcioma powiązanymi podmiotami tworzy Grupę ZPR Media.
  Dystrybucja cyfrowa, dystrybucja elektroniczna (ang. digital distribution, content delivery, online distribution, Electronic Software Distribution (ESD)) – metoda bezpośredniego rozpowszechniania treści, takich jak oprogramowanie, filmy, muzyka czy gry komputerowe za pośrednictwem Internetu.
  Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.
  Microsoft Windows 95 (nazwa kodowa Windows 4.0 i Chicago) – system operacyjny wyprodukowany przez Microsoft Corporation, którego oficjalna premiera miała miejsce 24 sierpnia 1995. Swą nazwę zawdzięcza systemowi okien (ang. windows), które są głównym elementem graficznego interfejsu użytkownika tego systemu operacyjnego.
  TVN Grupa Discovery – wspólna struktura zarządzająca kanałami Grupy TVN i Discovery w Polsce. Powstała, aby usunąć zdublowane role w obu spółkach. Jednym z celów jest dążenie do dalszej integracji.

  Reklama