MOS Technology VIC-II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyprowadzenia układu MOS 6567 VIC-II

MOS Technology VIC-II (skr. Video Interface Chip II) – układ scalony stworzony przez MOS Technology, odpowiedzialny za wyświetlanie obrazu i sygnały odświeżania pamięci DRAM w komputerach domowych Commodore 64 / 128. Dokładne oznaczenia to MOS 6569/8565/8566 (PAL) i 6567/8562/8564 (NTSC).

Pamięć dynamiczna, DRAM (ang. Dynamic Random Access Memory) – rodzaj ulotnej pamięci półprzewodnikowej RAM, która przechowuje każdy bit danych w oddzielnym kondensatorze wewnątrz układu scalonego. Poszczególne jej elementy zbudowane są z tranzystorów MOS, z których jeden pełni funkcję kondensatora, a drugi elementu separującego.MOS Technology VIC (skr. Video Interface Chip) - układ scalony odpowiedzialny za realizowanie funkcji dźwięku i obrazu w komputerze domowym Commodore VIC-20. Dokładne oznaczenia to MOS Technology 6560 (dla wersji NTSC) oraz 6561 (dla wersji PAL).

VIC-II obok układu SID stanowił główną przesłankę sukcesu rynkowego C-64. Początkowo projektowany był przez Ala Charpentiera i Charlesa Winterblea w MOS Technology jako następca poprzedniej wersji – MOS 6560 instalowanej w komputerze VIC-20. Konstruktorzy w swej pracy wzorowali się na ówczesnych konstrukcjach konkurencji. Pomysł dodania obsługi obiektów sprite zaczerpnięty został z konstrukcji Texas Instruments TI-99/4A oraz koprocesora graficznego TMS9918. Realizacja tejże funkcjonalności zajmuje około 3/4 powierzchni VIC-II. Część układu projektowana była za pomocą narzędzi Electronic Design Automation. Poprawność działania sprawdzano na układach testowych, zawierających wybrane elementy z całego projektu. Owa praktyka była łatwa do realizowania dzięki posiadaniu przez firmę MOS laboratorium B+R i miejsce wytwarzania półprzewodników w jednej lokalizacji. Praca nad VIC-II dobiegła końca w listopadzie 1981 r. w czasie, gdy Robert Yannes pracował nad układem SID.

Przeplot (ang. interlacing) – technika analizy, transmisji i wyświetlania obrazu, polegająca na naprzemiennym wyświetlaniu parzystych i nieparzystych linii obrazu, powszechnie stosowana w telewizji. Stosuje się ją w celu zmniejszenia pasma przenoszenia przesyłanego sygnału, bądź w celu zwiększenia pozornej rozdzielczości wyświetlanego obrazu. W telewizji stosowana głównie do zmniejszenia efektu migotania ekranu (dwukrotnie częstsze wyświetlenie połowy linii, zamiast rzadszego wyświetlania pełnej klatki).MOS Technology, Inc. - nieistniejąca już amerykańska firma produkująca półprzewodniki, znana także pod nazwą CSG (Commodore Semiconductor Group).

Programowanie i sterowanie układem możliwe jest za pomocą 47 rejestrów. Pamięć adresową stanowi obszar z przedziału $D000-$D02E. Tak samo jak poprzednik, VIC-II umożliwia obsługę pióra świetlnego. Tryb tekstowy umożliwia wyświetlanie matrycy znaków w postaci 40 kolumn x 25 wierszy. Spośród 2 trybów graficznych pierwszy tzw. hi-res oferuje rozdzielczość 320x200 px z 2 kolorami, zaś drugi – multi-color udostępnia rozdzielczość 160x200 px z 2 bitami na pixel (4 kolorami). Sprzętowa paleta barw obejmuje 16 fabrycznie zdefiniowanych kolorów, jednak programowo ta liczba może być zwiększona do 128 kolorów (tzw. tryb z przeplotem). Obiekty sprite w trybie multi-color posiadają wielkość 12×21 px i zawierają 3 kolory, z których 2 są wspólne dla wszystkich obiektów, a 1 indywidualny. W tym trybie każdy piksel sprite'a zajmuje na ekranie 2 piksele w poziomie. Natomiast tryb hi-res udostępnia jednokolorowe (drugi kolor to przezroczystość) obiekty o matrycy 24x21 px.

Commodore MAX Machine - komputer domowy firmy Commodore przeznaczony przede wszystkim na rynek japoński. Była to zubożona wersja popularnego Commodore 64, w Stanach Zjednoczonych znany był jako Ultimax, a w Niemczech jako VC-10. MAX został wprowadzony na rynek w 1982, ale podobnie jak inne konstrukcje Commodore z tego okresu, nie była udana i szybko zniknęła z rynku.Układ scalony (ang. integrated circuit, chip, potocznie po polsku kość) – zminiaturyzowany układ elektroniczny zawierający w swym wnętrzu od kilku do setek milionów podstawowych elementów elektronicznych, takich jak tranzystor, dioda półprzewodnikowa, opornik i kondensator.

Dane techniczne[ | edytuj kod]

Paleta kolorów VIC-II
 • 16 KB pamięci adresowej dla ekranu, znaków oraz obiektów sprite
 • Rozdzielczości ekranu: 320x200 px lub 160x200 px w trybie multi-color
 • Matryca znaku o wielkości 8x8 px lub 4x8 px
 • 16 kolorów możliwych do wyświetlenia
 • Płynne przewijanie grafiki
 • Niezależne odświeżanie pamięci RAM
 • Możliwość wyświetlenia do 8 obiektów sprite jednocześnie
 • Przerwanie rastra
 • Commodore VIC-20 (w Niemczech VC20, w Japonii VIC-1001) - komputer domowy produkowany przez firmę Commodore, posiadający 5 kB pamięci RAM i procesor MOS 6502. Jest pierwszym komputerem domowym, którego liczba sprzedanych sztuk wyniosła ponad milion egzemplarzy.Pióro świetlne (ang. light pen) – obecnie rzadko spotykane (głównie w pracowniach projektowych) urządzenie peryferyjne w kształcie długopisu służące do sterowania komputerem (np. zamiast myszy).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama