• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MCY7880  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Napięcie elektryczne – różnica potencjałów elektrycznych między dwoma punktami obwodu elektrycznego lub pola elektrycznego. Symbolem napięcia jest U. Napięcie elektryczne jest to stosunek pracy wykonanej podczas przenoszenia ładunku elektrycznego między punktami, dla których określa się napięcie, do wartości tego ładunku. Wyraża to wzórCEMI (Naukowo-Produkcyjne Centrum Półprzewodników) – nieistniejące już polskie przedsiębiorstwo produkujące mikroelektronikę. Centrum zlikwidowano w 1994.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. Rydzewski 1986 ↓, s. 81.
  2. Rydzewski 1986 ↓, s. 82.
  3. retrokolekcja.pl, retrokolekcja.pl [dostęp 2017-11-25].
  4. Retrogram Hardware – Polak potrafił, czyli smutna historia Elwro - gram.pl, www.gram.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  5. Silesian University of Technology Digital Library - Mikrokomputery w rachunkowości : materiały na konferencję, Szczecin, wrzesień 1985 r., delibra.bg.polsl.pl [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  6. retro-komputery.pl - Kolekcja starych komputerów., www.retro-komputery.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  7. MK-45 w kolekcja adammodore w MyViMu.com, myvimu.com [dostęp 2017-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-13].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Rydzewski: Mikrokomputer elementy, budowa, działanie. Warszawa: NOT Sigma, 1986. ISBN 83-85001-17-4.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Podstawowe cechy charakterystyczne układu MCY7880 według producenta
 • Zdjęcie układu MCY7880 na stronach Microprocessor Museum of CPU History
 • Zdjęcie mikroprocesora od drugiej strony
 • Zdjęcie terminala Mera 6052
 • Zdjęcie mikroprocesora MCA 5880
 • Direct Memory Access, DMA (z ang. bezpośredni dostęp do pamięci) – technika, w której sprzęt komputerowy podłączony do płyty głównej, np. karta graficzna, karta dźwiękowa, karta sieciowa czy kontroler dysku twardego, mogą korzystać z pamięci operacyjnej RAM lub portów we-wy, pomijając przy tym CPU. Wymaga to niewielkiej współpracy ze strony procesora, który musi zaprogramować kontroler DMA do wykonania odpowiedniego transferu danych, a następnie na czas przesyłania danych zwolnić magistralę systemową (przejść w stan wysokiej impedancji). Natomiast sam transfer danych jest już zadaniem wyłącznie kontrolera DMA. Realizacja cykli DMA może być przejmowana przez dedykowany układ cyfrowy, tak jak np. w komputerach PC, lub być realizowana programowo przez dane urządzenie.Mikroprocesor – układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji (LSI) zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Częstotliwość (częstość) – wielkość fizyczna określająca liczbę cykli zjawiska okresowego występujących w jednostce czasu. W układzie SI jednostką częstotliwości jest herc (Hz). Częstotliwość 1 herca odpowiada występowaniu jednego zdarzenia (cyklu) w ciągu 1 sekundy. Najczęściej rozważa się częstotliwość w ruchu obrotowym, częstotliwość drgań, napięcia, fali.
  ZiLOG (lub Zilog) – firma amerykańska założona w 1974 roku przez Masatoshi Shime i Federico Fagginiego, byłego specjalistę z firmy Intel zajmującego się w niej projektowaniem procesora Intel 8080. Firma Zilog wsławiła się skonstruowaniem w 1976 i produkcją mikroprocesora Z80, zastosowanym w wielu ówczesnych komputerach domowych. Procesor ten był zgodny z procesorem 8080, ale znacznie unowocześniony.
  Intel 8080 jest jednym z pierwszych mikroprocesorów, wyprodukowany przez Intela w kwietniu 1974. Jest 8-bitowym mikroprocesorem wykonanym w technologii n-MOS, pracującym z częstotliwością taktowania 2 MHz. Jest on uniwersalną jednostką centralną złożoną z jednostki arytmetyczno-logicznej, rejestrów roboczych i układu sterowania. Dane i instrukcje są przesyłane do i z pamięci za pośrednictwem 8-bitowej szyny danych, pamięć jest adresowana 16-bitową szyną adresową.
  Tranzystor – trójelektrodowy (rzadko czteroelektrodowy) półprzewodnikowy element elektroniczny, posiadający zdolność wzmacniania sygnału elektrycznego. Nazwa urządzenia wywodzi się od słów transkonduktancja (transconductance) z "półprzewodnikowym" przyrostkiem -stor jak w warystor (varistor).
  Elwro 500 i jego wersje Elwro 513 i Elwro 523 to 8-bitowy mikrokomputer przeznaczony do prac biurowych produkowany w Zakładach Elektronicznych Elwro od 1983 roku. Jego rozwinięciem był komputer Elwro 600.
  Instytut Technologii Elektronowej mieści się w Warszawie. Ma dwa oddziały w Piasecznie i w Krakowie. Zatrudnia ponad 300 pracowników, w tym 9 profesorów i 12 doktorów habilitowanych oraz kilkudziesięciu doktorów specjalizujących się w elektronice, fizyce, chemii i inżynierii materiałowej.
  MK 45 to 8-bitowy mikrokomputer przeznaczony do prac biurowych produkowany w MERA-KFAP w Krakowie w latach osiemdziesiątych XX wieku pracujący pod nadzorem systemu operacyjnego CP/M.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.111 sek.