MBDA MICA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MBDA MICA – (fr. Missile d'Interception et de Combat Aérien - pocisk rakietowy przechwytujący i walki powietrznej) opracowany przez europejskie konsorcjum MBDA kierowany pocisk rakietowy przeznaczony do niszczenia celów powietrznych w każdych warunkach pogodowych, odpalany z platform powietrznych np. przez samoloty Dassault Rafale i naziemnych/nawodnych z systemów pionowego wystrzeliwania (VLS - Vertical Launch System). Pocisk posiada własność wystrzel i zapomnij oraz sterowanie wektorowaniem ciągu zapewniające bardzo dużą zwrotność.

Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.R530 – rodzina francuskich kierowanych pocisków rakietowych przeznaczonych do niszczenia celów powietrznych opracowanych przez firmę Matra, produkowanych później także przez europejskie konsorcjum MBDA.

Pocisk MICA został opracowany w 1982 roku przez firmę Matra. Pierwsze testy przeprowadzono w 1991, a w 1996 MICA została wprowadzona na uzbrojenie samolotów Dassault Rafale i Dassault Mirage 2000. Pocisk MICA zastąpił wcześniej używane, służące do walki powietrznej na krótkich dystansach Magic 2 i przechwytywania celów na dłuższych dystansach Super 530D. Podczas walki jest możliwe odpalenie dwóch pocisków MICA w czasie 2 sekund.

F-16 Fighting Falcon (ang. Walczący Sokół) – samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics. Od 1993 produkowany przez Lockheed Corporation, obecnie Lockheed Martin. Od drugiej połowy lat 70 XX w. do 2007 wyprodukowano 4459 egzemplarzy.Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.

MICA może być wyposażona w jeden z dwóch systemów naprowadzających, aktywny radiolokacyjny lub pasywny termiczny wykrywający promieniowanie podczerwone. W przypadku użycia systemu radiolokacyjnego możliwe jest atakowanie celów znajdujących się poza zasięgiem widoczności (BVR - Beyond Visual Range). Termiczny system naprowadzania jest wyposażony w komputer, który jest w stanie rozpoznać i odróżnić od celu większość środków przeciwdziałania namierzeniu przez pocisk, takich jak flary.

Fire-and-forget (z ang. „odpal i zapomnij”) – określenie pocisków rakietowych samonaprowadzających się na cel. W broni tego rodzaju wystarczy tylko namierzyć cel i nacisnąć spust. Pocisk będzie automatycznie zmieniał trajektorię lotu tak, aby dokładnie trafić w cel. Odbywa się to bez udziału człowieka i systemów obiektu, z którego odpalono pocisk.Katar (arab. قطر – trl. Qaţar, trb. Katar), Państwo Katar (arab. دولة قطر – trl. Dawlat Qaţar, trb. Daulat Katar) – państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego (na półwyspie Katar) nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską.

Możliwe jest również wystrzeliwanie pocisków MICA ze stacjonarnych platform startowych zainstalowanych na ciężarówkach lub okrętach. System stacjonarnego wystrzeliwania pocisków MICA to VL Mica SHORAD.

Do dnia dzisiejszego wyprodukowano ponad 3000 egzemplarzy pocisków MICA, z których ponad 1000 z systemem RF znajduje się na wyposażeniu należących do Kataru i Tajwanu samolotów Mirage 2000-5 oraz we francuskich siłach powietrznych (Armée de l'Air) i marynarce wojennej (Aéronavale). Zjednoczone Emiraty Arabskie zakupiły je dla swoich F-16E/F block 60 i Mirage 2000-9, Grecy i Hindusi dla swoich Mirage 2000(-5 Mk2), a Maroko dla modernizowanych Mirage F1. Oman pociski VL MICA zainstaluje na swoich morskich okrętach patrolowych.

Samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków, ciągnięcia naczepy, przyczep (nie będący ciągnikiem rolniczym) lub do przewozu ludzi (a niebędący autobusem), o masie dopuszczalnej całkowitej powyżej 3500 kg.Ciąg wektorowany – rozwiązanie konstrukcyjne pozwalające na zmianę (w pewnym zakresie) kierunku wektora siły ciągu silnika odrzutowego i rakietowego względem własnej osi podłużnej. Kierowanie wektorem ciągu uzyskuje się przez zmianę kąta pomiędzy osiami symetrii dyszy wylotowej a pozostałej części silnika. Zmianę ustawienia kierunku dyszy lub tylko jej elementów wykonują siłowniki. Próby zbudowania samolotu z ciągiem wektorowanym, w którym do uzyskania zmiany kierunku wektora ciągu porusza się całym silnikiem nie wyszły poza fazy badań eksperymentalnych. Podczas załogowych lotów na Księżyc, w programie Apollo, człon zniżania modułu księżycowego miał przegubowo zawieszony silnik, w którym zmianę wektora ciągu uzyskiwano poprzez poruszanie całym silnikiem.


Warto wiedzieć że... beta

Podczerwień (promieniowanie podczerwone) (ang. infrared, IR) – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Oznacza to zakres od 780 nm do 1 mm.
Vertical Launching System (lub Vertical Launch System, w skrócie VLS, ang. system odpalania pionowego, czasami tłumaczone też jako pionowe wyrzutnie pokładowe) to typ wyrzutni pocisków rakietowych i odrzutowych używany na wielu nowoczesnych okrętach. W systemie tym każdy pocisk ustawiony jest pionowo w indywidualnej komorze.
Flara zwana też rakietą sygnalizacyjną – przyrząd pirotechniczny służący do sygnalizacji (w przeciwieństwie do racy, która pełni głównie funkcję oświetleniową), bazujący na reakcji egzotermicznej. Flary są często zaopatrywane w silnik rakietowy, dzięki którym mogą one wzlatywać wysoko w niebo. Pociski te mogą być odpalane zarówno z ziemi, jak i ze specjalnych rakietnic, zwanych też pistoletami sygnałowymi. Wynalazcą flar jest Amerykanka Martha Coston.
Mirage F1 – francuski jednomiejscowy myśliwiec przewagi powietrznej i samolot szturmowy zbudowany przez wytwórnię Dassault Aviation. Wyprodukowano ponad 720 maszyn tego typu.
R550 Magic – opracowany w 1968 przez firmę Matra naprowadzany termicznie pocisk rakietowy klasy powietrze-powietrze przeznaczony do niszczenia celów powietrznych na krótkich dystansach. R550 Magic powstał jako odpowiednik amerykańskiego pocisku AIM-9 Sidewinder. Pocisk był produkowany przez firmę Matra (od 2002 europejskie konsorcjum MBDA), a obecnie jest zastępowany przez nowocześniejsze MBDA MICA.

Reklama