• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • M.A.S.K.

  Przeczytaj także...
  KidsCo – stacja telewizyjna przeznaczona dla widzów w wieku od 6 do 14 lat. Do końca 2007 stacja należała do Sparrowhawk Media i DIC Entertainment, jednych z największych w Stanach Zjednoczonych producentów filmów telewizyjnych. Od 2008 Sparrowhawk Media należy do Universal Networks International. 5 maja 2013 roku stacja zakończyła nadawanie w Polsce.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  M.A.S.K. (1985-1988) – francusko-kanadyjsko-amerykański serial animowany opowiadający historię o elitarnym oddziale powołanym do walki ze złem. Ich główną bronią są maski i specjalnie przygotowane pojazdy, przeznaczone do walki z oddziałem Pijawek (ang. V.E.N.O.M.; bardzo podobnym do M.A.S.K.). Głównym bohaterem serialu jest mały chłopiec Scott i jego robot o imieniu "Robek" (ang. T-Bob). Chłopiec jest synem pomysłodawcy oddziału Masek. M.A.S.K. to akronim od "Mobile Armored Strike Kommand", tyle że prawidłowa angielska forma to Command. A V.E.N.O.M. to akronim od "Vicious Evil Network of Mayhem". Kiedy dzieje się jakaś sytuacja lub ktoś jest zagrożony, Matt Trakker za pomocą komputera wzywa Maski. Członkowie noszą zegarki, a kiedy pojawia się maska z sygnałem, to oznacza zagrożenie, a agenci rzucają wszystko i wyruszają na pomoc. Początki oddziału były takie, że Matt Trakker zakładał organizację z Milesem Mayhemem oraz swoim bratem, Andym. Jednak z biegiem czasu, okazała się zdrada. Mayhem zabił Andy’ego Trakkera, a później pokradł niektóre z masek. Na tym jest oparta druga seria. W pierwszej serii, Mayhem wie o istnieniu masek, ale nie zna ich tożsamości. A dopiero w drugiej serii nieszczęśliwym trafem dowiaduje się o ich tożsamości. Jednak Maski radzą sobie z tym. W odcinkach M.A.S.K. na Jetix nie ma nic o złapaniu Pijawek, ani wsadzeniu ich za kratki. Jednak w drugiej serii niektórzy podnosili nawet ręce do góry.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Jetix Polska to polskojęzyczna kablowo-satelitarna stacja telewizyjna dla dzieci i młodzieży, polski oddział międzynarodowego Jetix. Wystartowała 18 kwietnia 1998 jako Fox Kids, a 1 stycznia 2005 zmieniła nazwę na Jetix. Zakończyła istnienie 18 września 2009, a następnego dnia została zastąpiona przez Disney XD. Oprócz tego w Polsce istniał kanał siostrzany – Jetix Play (wcześniej Fox Kids Play), który zakończył nadawanie 31 lipca 2010 roku.

  Serial składa się z dwóch serii: I – 65 odcinków, II – 10 odcinków; w sumie 75 odcinków.

  Serial był nadawany na kanale Jetix (dawniej Fox Kids) do 7 stycznia 2007 roku oraz na TV6 od 30 maja do 11 września 2011 roku (kończąc na odcinku 73) oraz emitowany był także na antenie KidsCo od 7 września 2007 (odcinki 1-13) do 05 maja 2013. Na TV4 zaczął być nadawany od 15 lipca 2011 roku. Serial powrócił na antenę TV6 23 września tego samego roku.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).TV6 (Szóstka) – polska stacja telewizyjna, należąca do Telewizji Polsat. Skierowana głównie do młodzieży. Stacja emituje m.in. seriale animowane, programy rozrywkowe oraz amerykańskie reality show (talent show i inne). Kanał nadaje zarówno przez cyfrową telewizję naziemną (na multipleksie 2) jak i przez platformy cyfrowe (Cyfrowy Polsat, Platforma Canal+ i Orange TV).

  Odcinki[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • M.A.S.K. w bazie IMDb (ang.)
 • M.A.S.K. w bazie Filmweb
 • M.A.S.K. TV. com
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.