Lyra Belacqua

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lyra Belacqua (znana również jako Lyra Złotousta) jest bohaterką powieści Mroczne materie autorstwa Philipa Pullmana. Lyra jest młodą dziewczyną mieszkającą w Kolegium Jordana, sławnym ośrodku naukowym znajdującym się w Oksfordzie w wymiarze równoległym do naszego. Uwikłana zostaje w wojnę pomiędzy aniołami a bóstwem zwanym Autorytetem. Jest urodzoną kłamczuchą, więc czasem podaje się za inne osoby; była Alice, gdy uciekła od pani Coulter, była Lizzie Brooks, gdy znalazła się w Bolvangarze i była Lisą Randsom, gdy była w świecie Willa.

Marcepan – słodka masa cukiernicza utworzona głównie z prażonych i zmielonych migdałów i cukru z dodatkiem olejku migdałowego. Pod wpływem ciepła (wystarczy ogrzanie w dłoni) masa staje się plastyczna, dlatego bywa używana do wyrobu ozdobnych, skomplikowanych kształtów.Marisa Coulter – fikcyjna postać z trylogii Mroczne materie autorstwa Philipa Pullmana. Matka Lyry, kochanka Lorda Asriela. Postać bardzo dynamiczna, w czasie trwania powieści wielokrotnie zmienia się, raz pomagając, raz piętrząc problemy przed główną bohaterką.

Tło i życie[ | edytuj kod]

Lyra, jedenastoletnia na początku trylogii, urodziła się w wyniku romansu Lorda Asriela i Marisy Coulter. Wychowana została w Kolegium Jordana, gdzie naukowcy, profesorowie i służba byli dla niej niczym wielka rodzina; w przeświadczeniu, że jej ojciec, hrabia, i matka, hrabina, zginęli w katastrofie lotniczej, a jej jedynym żyjącym krewnym jest Lord Asriel, jej wuj. W ciągu dalszych wydarzeń dowiaduje się jednak prawdy o swoich narodzinach od Johna Faa przywódcy Cyganów. Lyra żyła w Oksfordzie wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Rogerem Parslow. Dni upływały im na zabawie np. wspinaniu się na dachy kolegialnych budynków, wojnach błotnych prowadzonych z innymi dziećmi z kolegium, miasta i młodymi Cyganami. Jej życie zmienia się drastycznie po tym jak Generalna Rada Oblacyjna porywa Rogera, i kilkoro innych dzieci z Oksfordu.

Mroczne materie (ang. His Dark Materials) – trylogia napisana przez brytyjskiego autora fantasy Philipa Pullmana. Składają się na nią książki: Dajmony (ang. Daemon) w powieści Philipa Pullmana zatytułowanej Mroczne materie są manifestacjami dusz świadomych istot. W światach, w których są one materialne, występują poza ciałami ludzi przybierając postaci zwierząt. Swym wyglądem reprezentują osobowość człowieka, którego są częścią. Dajmony, należące do dzieci, mogą zmieniać postać, ukazując w ten sposób zmienną naturę dziecięcych umysłów, jednak gdy ich podopieczni dojrzewają, dajmony przybierają jedną, ostateczną postać, w której pozostają do końca życia.

Lyra przedstawiona jest jako niebieskooka dziewczyna o włosach w kolorze ciemnoblond, ze skłonnością do psocenia. Jest chuda i niska jak na swój wiek, który zmienia się od 11 do 13 lat w okresie przedstawionym w powieści. Jest dzieckiem bardzo niesfornym, przez co często doprowadza do rozpaczy ludzi, którzy starają się nią zajmować jak np. gosposie i jej prywatnych nauczycieli z kolegium. Mieszkając w Jordanie z powodu swego zachowania pobiera jedynie podstawowe nauczanie, mimo to jest bystra i sprytna.

Will Parry jest drugim, po Lyrze Belacqua, głównym bohaterem powieści Philipa Pullmana pt. Mroczne materie. Poznajemy go w drugim tomie zatytułowanym Magiczny nóż, jako młodego, dwunastoletniego chłopca, półsierotę (stracił ojca, Johna Parry, gdy ten wyruszył w ekspedycję w rejony Arktyczne, z której nigdy nie powrócił), wychowywanego przez chorą psychicznie matkę, Elaine Parry, którą musi się opiekować by nie trafić do domu dziecka.Mroczne materie (ang. His Dark Materials) – trylogia napisana przez znanego brytyjskiego autora fantasy Philipa Pullmana. Składają się na nią książki:

Lyra otrzymuje imię Złotousta gdy udaje jej się oszukać Iofura Rankinsona, króla niedźwiedzi pancernych, wmawiając mu, że jest ona dajmonem Iorka Byrnisona, i że jest ona chętna zmienić właściciela i służyć silniejszemu niedźwiedziowi. Iofur, owładnięty manią posiadania własnego dajmona, postępuje według zaleceń Lyry, która namawia go do wyzwania Iorka Byrnisona na sprawiedliwy pojedynek o władzę w szeregach niedźwiedzi pancernych. Iorek Byrnison nazywa dziewczynkę Złotoustą w uznaniu w jaki sposób oszukała Iofura. Lyra przybiera to imię jako swoje nowe nazwisko.

Złoty kompas (ang. The Golden Compass, 2007) – amerykańsko-brytyjski film fantasy w reżyserii Chrisa Weitza. Adaptacja książki Philipa Pullmana Mroczne materie: Zorza północna.Kuna (Martes) – rodzaj ssaka drapieżneego z rodziny łasicowatych (Mustelidae), skupiający niewielkie zwierzęta lądowe, o wydłużonym ciele, ostrym pysku i sporych, trójkątnych uszach.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Mroczne materie (ang. His Dark Materials) – trylogia napisana przez znanego brytyjskiego autora fantasy Philipa Pullmana. Składają się na nią książki:
Węże (Serpentes) – podrząd gadów z rzędu łuskonośnych. Charakteryzują się wydłużonym, beznogim ciałem i aparatem szczękowym umożliwiającym niezwykle szerokie rozwarcie szczęk, a co za tym idzie połykanie ofiar w całości, brakiem błony bębenkowej i ucha środkowego. Liczba kręgów, które mają (podobnie jak u waranów) dodatkowe powierzchnie stawowe, może sięgać 400. Węże (jadowite i właściwe) mają tylko jedno (prawe) płuco (dusiciele mają dwa), wydłużoną wątrobę, nerki ułożone jedna za drugą. Mają dobrze rozwinięty narząd Jacobsona. Węże są grupą monofiletyczną. Rozmnażają się płciowo.
Dakota Blue Richards urodziła się 11 kwietnia 1994 roku w Brighton, w Anglii. Później wraz z mamą i babcią przeprowadziła się do Londynu. Jest jedynaczką.

Reklama