Luz Long

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

Carl Ludwig „Lu(t)z” Long (ur. 27 kwietnia 1913 w Lipsku, zm. 14 lipca 1943 w Acate na Sycylii) – niemiecki lekkoatleta, specjalista skoku w dal, medalista olimpijski i mistrzostw Europy.

Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).XI Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XI Olimpiady) odbyły się w dniach 1–16 sierpnia 1936 roku w Berlinie (III Rzesza).

Ukończył prawo na Uniwersytecie w Lipsku i praktykował jako prawnik, jednocześnie rozwijając karierę lekkoatletyczną.

Na pierwszych mistrzostwach Europy w 1934 w Turynie zdobył brązowy medal w skoku w dal.

Został wicemistrzem w tej konkurencji na igrzyskach olimpijskich w 1936 w Berlinie, przegrywając jedynie z czarnoskórym Amerykaninem Jesse Owensem. Na tych samych igrzyskach startował również w trójskoku zajmując 10. miejsce. Na igrzyskach zaprzyjaźnił się z Owensem i publicznie to demonstrował, mimo rasistowskiej ideologii nazistów.

II Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce w 1938 rozgrywane były w dwóch miejscach. Zawody mężczyzn rozgrywano w dniach 3-5 września w Paryżu, a zawody kobiet – 17 i 18 września w Wiedniu (przyłączonym do Rzeszy).Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych) – zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne (ten pogląd znany jest w jęz. ang. jako racialism).

Na mistrzostwach Europy w 1938 w Paryżu ponownie zdobył brązowy medal w skoku w dal.

W latach 1933-1937 czterokrotnie ustanawiał rekord Europy w skoku w dal, doprowadzając go do wyniku 7,90 m (1 sierpnia 1937 w Berlinie).

Long był mistrzem Niemiec w skoku w dal w latach 1933, 1934 i 1936–1939 oraz wicemistrzem w 1941 i 1942.

Rekordy życiowe:

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Podczas II wojny światowej walczył w armii niemieckiej w stopniu Obergefreitera. Został kilkakrotnie ranny podczas alianckiej inwazji na Sycylię. Dostał się do niewoli. Zmarł w brytyjskim szpitalu polowym. Został pochowany w Motta Sant’Anastasia na Sycylii.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Luz Long, olympedia.org [dostęp 2021-06-19] (ang.).
 2. Mirko Jalava (red.): Göteborg 2006 Statistics Handbook. Göteborg: European Athletics, 2006, s. 93.
 3. Mirko Jalava (red.): Göteborg 2006 Statistics Handbook. Göteborg: European Athletics, 2006, s. 96.
 4. Mirko Jalava (red.): Göteborg 2006 Statistics Handbook. Göteborg: European Athletics, 2006, s. 366.
 5. Leichtathletik – Deutsche Meisterschaften (Weitsprung – Herren), Sport-Komplett.de [dostęp 2012-08-16] (niem.).

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Luz Long, [w:] tilastopaja.eu [online] [dostęp 2012-08-16] (ang.).
 • Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  James Cleveland Owens, szerzej znany jako Jesse Owens (ur. 12 września 1913 w Oakville w stanie Alabama w USA, zm. 31 marca 1980 w Tucson w stanie Arizona) – lekkoatleta amerykański, 4-krotny mistrz olimpijski - Berlin 1936 (100 m i 200 m, skok w dal, 4 × 100 m). Wielokrotny rekordzista świata.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  27 kwietnia jest 117. (w latach przestępnych 118.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 248 dni.
  Uniwersytet Lipski (niem. Universität Leipzig) – założony w 1409 roku w Lipsku (z fundacji książąt saskich Fryderyka I Kłótnika i Wilhelma II Bogatego), jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie.
  Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).

  Reklama