Lux Occulta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lux Occulta (pol. ukryte światło) – polska grupa muzyczna wykonująca początkowo black metal, w późniejszym okresie działalności zespół zwrócił się w stronę metalu awangardowego. Zespół powstał w 1994 roku w podkarpackiej miejscowości Dukla. Do 2001 roku zespół wydał dobrze przyjęte przez krytyków cztery albumy studyjne. W 2002 roku grupa zawiesiła działalność w związku z problemami wydawniczymi oraz znikomą promocją wydanego nakładem Maquiavel Music Entertainment rok wcześniej albumu The Mother and the Enemy. W 2011 roku formacja wznowiła działalność.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Dionysos - drugi album studyjny polskiej grupy muzycznej Lux Occulta. Wydawnictwo ukazało się w grudniu 1997 roku nakładem wytwórni muzycznej Pagan Records. Nagrania zostały zarejestrowane w 1997 roku w olsztyńskim Selani Studio we współpracy z producentem muzyczny Andrzejem Bombą.

Historia[ | edytuj kod]

Grupa powstała pod koniec 1994 roku w Dukli z inicjatywy gitarzystów Petera i G.amesa. Skład uzupełnili: wokalista Jaro.Slav, perkusista Aemil oraz basista Jackie. Jako ostatni dołączył klawiszowiec U.reck, który przed występami w Lux Occulta grał na akordeonie. Pierwsze próby zespołu odbywały się w kinie „Promień” w Dukli. Tam też na dwuśladowym magnetofonie zostały zarejestrowane pierwsze kompozycje. W lipcu 1995 roku w Manek Studio w Sanoku formacja nagrała pierwsze demo. Okładkę kasety ozdobiło zdjęcie przedstawiające zanurzonego w wodzie gitarzystę G.amesa. Wydawnictwo zatytułowane The Forgotten Arts ukazało się w 1995 roku nakładem wytwórni Pagan Records. Pod koniec roku odbył się debiut sceniczny Lux Occulta, który miał miejsce w Krośnie na Przeglądzie Amatorskich Zespołów Muzycznych. Formacja zajęła 3. miejsce wzbudzając zainteresowanie lokalnej publiczności.

Akordeon (fr. Accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych (patrz niżej). Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawiając w drganie stroik wywołuje dźwięk. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową (lub guziki w przypadku akordeonu guzikowego), a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy oraz – choć nie zawsze – manuał melodyczny zwany barytonem.Marcin "Martin" Rygiel (ur. 30 kwietnia 1983 w Krośnie) – polski basista. Absolwent szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie gitary klasycznej i fortepianu. Basista grup muzycznych Decapitated i od 1998 roku Lux Occulta. W czerwcu 2008 roku wraz z grupą Vader Rygiel odbył trasę koncertową w USA.

Na przełomie marca i kwietnia 1996 roku w Manek Studio zespół nagrał swój pierwszy studyjny album pt. Forever Alone. Immortal. Okładkę albumu ozdobiło retuszowane zdjęcie aloesu. Wydawnictwo mimo błędów realizatorskich, pozwoliło zaistnieć grupie na polskim rynku muzycznym. W czerwcu grupę opuścił perkusista Aemil, którego zastąpił Kriss, muzyk o większych umiejętnościach, co pozwoliło na rozwinięcie formuły muzycznej. Nowy perkusista zadebiutował jesienią tego samego roku podczas sesji nagraniowej w Manek Studio. Zespół zarejestrował interpretacje utworu „Czas zemsty” z repertuaru katowickiej grupy thrashmetalowej Kat, który ukazał się na kompilacji Czarne zastępy – W hołdzie Kat dwa lata później. W grudniu muzycy wrócili do studia, gdzie zostały nagrana utwory z przeznaczeniem na minialbum. Ostatecznie z powodu kłopotów z wytwórnią wydawnictwo nie ukazało się. Jeszcze w 1996 roku grupa wystąpiła na koncercie z okazji pięciolecia działalności Neolith. W międzyczasie muzycy zmienili salę prób, która znajdowała się w Ratuszu Miejskim w Dukli.

Maior Arcana (The Words That Turn Flesh Into Light) - kompilacyjny album polskiej grupy muzycznej Lux Occulta. Wydawnictwo ukazało się we wrześniu 1998 roku nakładem wytwórni muzycznej Pagan Records. Wszystkie nagrania zostały zarejestrowane pomiędzy 1995, a 1997 rokiem w Manek Studio w Sanoku. Utwory 6-9 pochodzą z kasety demo The Forgotten Arts wydanej w 1995 roku przez firmę Pagan Records.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Na początku 1997 roku grupa odbyła krótką trasę koncertową w Niemczech. Muzycy poprzedzali występy Fosth i Shadows Toward My Sky. W lipcu Lux Occulta udała się do Olsztyna, gdzie w tamtejszym Selani Studio rozpoczęli nagrania drugiego albumu studyjnego. Kompozycje inspirowane twórczością takich grup jak Cradle of Filth czy Emperor zostały zarejestrowane we współpracy z producentem muzycznym Andrzejem Bombą. Wydawnictwo zatytułowane Dionysos ukazało się w grudniu tego samego roku, ponownie nakładem Pagan Records. W styczniu 1998 roku zespół opuścili gitarzysta G’ames oraz basista Jackie, któremu studia uniemożliwiały dalsze występy. Ich miejsce zajęli nastoletni instrumentaliści, gitarzysta Vogg oraz basista Martin, obaj występujący w krośnieńskiej grupie Decapitated. W marcu w odnowionym składzie zespół odbył trasę wraz z Damnation i Sacriversum. Następnie na przełomie maja i czerwca Lux Occulta dała szereg koncertów wraz Christ Agony i Hate. Formacja wystąpiła także na festiwalach: Festering Blood na Słowacji oraz Novum Vox Mortis w Warszawie. W grudniu 1998 roku ukazał się minialbum Maior Arcana (The Words That Turn Flesh Into Light), na który trafiły nagrania z grudnia 1996 roku.

Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Hate – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza death i black metalu. Powstała w 1990 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Adama Buszko, gitarzysty Andrzeja "Quacka" Kułakowskiego, basisty Marcina "Martina" Russaka oraz perkusisty Piotra "Mittloffa" Kozieradzkiego. Jedynym członkiem oryginalnego składu pozostaje Buszko, który pełni w kwartecie funkcję głównego kompozytora i autora tekstów. Od 2006 roku skład Hate współtworzą ponadto gitarzysta Konrad "Destroyer" Ramotowski oraz perkusista Stanisław "Hexen" Malanowicz.

W grudniu ponownie w olsztyńskim Selani Studio grupa rozpoczęła prace nad kolejnym albumem. Płyta zrealizowana z Andrzejem Bombą otrzymała tytuł My Guardian Anger, a jego premiera odbyła sierpniu 1999 roku. W trakcie sesji powstał pierwszy teledysk Lux Occulta do utworu „Kiss My Sword”. Wydawnictwo spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Pochlebnie o warstwie lirycznej koncepcyjnego albumu wyraził się m.in. Adrian Wasilewski, ówczesny autor tekstów dla formacji Vader. Pierwszym etapem promocji nowej płyty były występy w ramach objazdowego Thrash'em All Festival. Przed rozpoczęciem trasy Kriss uległ wypadkowi, który uniemożliwił mu grę. Zastąpił go ówczesny muzyk Devilyn - Kuba. W międzyczasie kontuzjom ulegli również Jaro.Slav i U.reck, co opóźniło powrót formacji na scenę. Pierwsze występy odbyły się dopiero w marcu 2000 roku w ramach małej trasy wraz ze szwedzką formacją Gardenian. W maju Lux Occulta wystąpiła jako niespodzianka na festiwalu Metalmania w katowickim Spodku, wywołując radość kilku tysięcy fanów.

Pagan Records - polska wytwórnia płytowa założona w 1992 roku, zajmująca się wydawaniem płyt oraz promocją wykonawców przede wszystkim death i blackmetalowych. Założona i prowadzona przez Tomasza Krajewskiego. Siedziba wytwórni znajduje się w Świeciu nad Wisłą.Kat (zapis stylizowany KAT) – polska grupa muzyczna, powstała w Katowicach na przełomie 1979 i 1980 roku z inicjatywy gitarzysty Piotra Luczyka oraz perkusisty Ireneusza Lotha. Zespół określany jest jako prekursor rodzimego heavy i thrash metalu. Obok zespołów Turbo i TSA należał do tzw. „Wielkiej Trójcy Polskiego Metalu”. Na przestrzeni lat zespół wypracował własne charakterystyczne brzmienie inspirowane m.in. wczesnymi dokonaniami grupy Metallica do tekstów wieloletniego wokalisty grupy Romana Kostrzewskiego, który odszedł z zespołu w wyniku konfliktu z liderem, Piotrem Luczykiem w roku 2004.

W czerwcu grupa podpisała kontrakt z portugalską wytwórnią Maquiavel Music Entertainment. Natomiast w lipcu zespół wystąpił podczas Silesia Festival w Czechach razem z Haemorrhage, Altar, Dark Funeral i Behemoth oraz na festiwalu Castle Party w Bolkowie wraz z zespołami Moonlight, Desdemona, Closterkeller oraz Artrosis. W sierpniu 2001 roku muzycy weszli do częstochowskiego studia 333 gdzie rozpoczęli nagrania czwartego albumu studyjnego. Sesja odbyła się we współpracy z producentem muzycznym Bartkiem Kuźniakiem. W trakcie prac zespół opuścił Kriss, który po nagraniu kilku utworów został zastąpiony przez muzyka sesyjnego - Gerarda Niemczyka. Realizacja utworów została zakończona we wrześniu. Album zatytułowany The Mother and the Enemy został wydany 19 listopada. W międzyczasie grupa kolejny raz wystąpiła na Thrash'em All Festival m.in. z grupami Krisiun i Vader. W trakcie tasy z zespołu odszedł gitarzysta Peter. Lux Occulta dokończyła tournée z jednym gitarzystą. Przyczyną odejścia drugiego z założycieli były m.in. problemy osobiste. Nowym gitarzystą został Kastor z krakowskiej formacji Atrophia Red Sun. Jednakże dalsze problemy personalne oraz znikoma promocja wydanego nakładem Maquiavel Music Enterteiment albumu przyczyniły się do rozwiązania zespołu w 2002 roku. W 2011 roku formacja wznowiła działalność. Z kolei w 2012 roku muzycy rozpoczęli nagrania piątego albumu studyjnego.

Dukla – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dukla. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. krośnieńskiego. Miasto położone nad Jasiołką, u podnóża góry Cergowej (716 m n.p.m.) na północnym skraju Beskidu Niskiego, 17 km od granicy ze Słowacją.Decapitated – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1996 roku w Krośnie z inicjatywy nastoletnich braci: gitarzysty Wacława "Vogga" Kiełtyki i perkusisty Witolda "Vitka" Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha "Saurona" Wąsowicza.

W marcu 2014 roku ukazała się piąta płyta zespołu - Kołysanki, wydana przez oficynę Trzecie Ucho po trzynastoletniej przerwie wydawniczej. Album stylistycznie nawiązuje do eksperymentalnych utworów, zawartych na The Mother and the Enemy, a brzmienie wzbogacono m.in. o akordeon, kontrabas i trąbkę.

Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Devilyn - polska grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa powstała w 1992 roku w Tarnowie z inicjatywy gitarzysty Łukasza Lubonia oraz basisty Marcina Nowaka. Do 2005 roku ukazało się cztery albumy studyjne zespołu pozytywnie oceniane zarówno przez fanów jak i krytyków muzycznych. Od 2006 roku brak jest doniesień o działalności zespołu.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Forever Alone. Immortal - pierwszy album studyjny polskiej grupy muzycznej Lux Occulta. Wydawnictwo ukazało się we wrześniu 1996 roku nakładem wytwórni muzycznej Pagan Records. Nagrania zostały zarejestrowane i zmiksowanie pomiędzy marcem, a kwietniem 1996 roku w Manek Studio w Sanoku. Kompozycje zostały ponownie zmiksowanie i zmasterowane w Zmora Studio w lipcu 1996 roku.
Bolków (niem. Bolkenhain) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie jaworskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Bolków, nad Nysą Szaloną (prawym dopływem Kaczawy) w odległości około 6 km od jej źródła. Historycznie leży na Dolnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. jeleniogórskiego. Bolków należy do Euroregionu Nysa.
Emperor (ang. cesarz, imperator) – blackmetalowy zespół muzyczny powstały w 1991 roku w Norwegii, powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych i najsłynniejszych zespołów blackmetalowych w historii. Założyli go Ihsahn i Samoth. Zespół istniał w latach 1991-2001. Reaktywowany w 2006 roku wyłącznie jako zespół koncertowy.
Altar – pustynia w północno-zachodnim Meksyku (Sonora), nad Zatoką Kalifornijską. Wchodzi w skład Pustyni Sonora. Jest również nazwą jednej z gmin wchodzących w skład tego stanu.
Closterkeller – polska grupa muzyczna wykonująca rock gotycki. Powstała 1 stycznia 1988 roku w Warszawie z inicjatywy muzyków Przemysława Guryna, Jacka Skiruchy i wokalistki Anji Orthodox. Mimo wielokrotnych zmian składu wypracowała własne łatwo rozpoznawalne brzmienie z charakterystycznym głosem wokalistki i liderki grupy Anji Orthodox, która jest obecnie jedynym członkiem z pierwszego składu zespołu, występującym w niej nieprzerwanie od dwudziestu lat. Sama grupa zaś jest zaliczana do prekursorów gatunku gotyckiego i klimatycznego rocka w Polsce, zawierając w swej muzyce wpływy stylów new oraz cold wave a nawet metalu. Do inspiracji dokonaniami zespołu Closterkeller przyznawały się m.in. takie grupy jak Delight, Moonlight, Artrosis oraz wiele innych.
Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
Jarosław Szubrycht (Jarek Szubrycht, Jaro.Slav), (ur. listopad 1974) - polski dziennikarz muzyczny, a także wokalista i autor tekstów, znany głównie z twórczości w metalowej grupie muzycznej Lux Occulta.

Reklama