Lustrzanka dwuobiektywowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska lustrzanka dwuobiektywowa Start-B
1. lupa
2. matówka lub soczewka wizjera
3. błona fotograficzna
4. okienko nr klatki
5. obiektyw do wykonywania zdjęć
6. kontakt zębatek ustawiania ostrości
7. obiektyw do kadrowania i ustawiania ostrości
8. lustro

Lustrzanka dwuobiektywowa, TLR (od ang. twin-lens reflex camera) – dwuobiektywowy, matówkowy aparat fotograficzny charakteryzujący się zwartą i sztywną konstrukcją.

Aparat małoobrazkowy - aparat fotograficzny, w którym materiałem światłoczułym jest perforowany na brzegach film o szerokości 35 mm - taki jak w przemyśle filmowym. Najbardziej typowym i obecnie właściwie jedynym formatem klatki aparatu małoobrazkowego jest 24×36 mm. Na filmie o standardowej długości mieści się do 28 lub 40 takich klatek numerowanych kolejno X, 00, 0, 1-36(37). Istniały również aparaty małoobrazkowe o formacie klatki 18×24 mm - takie klatki były naświetlane na filmie pionowo i mieściło się ich 2 razy więcej.Lustrzanka - aparat fotograficzny wyposażony w lustro i matówkę. Zadaniem zespołu lustra i matówki jest dokładna prezentacja bieżącego kadru. Rozwiązanie takie ma znaczenie przy precyzyjnym nastawianiu odległości fotografowania, ocenianiu głębi ostrości, ocenie aberracji optycznych, jak również przy prawidłowym kadrowaniu obiektów nieodległych. Sprzyja również kompozycji kadru, ocenie proporcji oświetlenia itp.

Górny obiektyw z lustrem i matówką służy do kadrowania i ustawiania ostrości, a dolny do wykonywania zdjęć. Obiektywy najczęściej nie są identyczne, lecz mają tę samą ogniskową. Obiektyw celowniczy nie ma migawki i przysłony. Funkcjonalnie aparat dwuobiektywowy zbliżony jest do lustrzanki jednoobiektywowej, ale oddzielenie części zdjęciowej od części celowniczej daje prostszą i mniej zawodną konstrukcję (odpada problem synchronizacji migawki z ruchomym lustrem).

Aparat wielkoformatowy to aparat fotograficzny o formacie większym niż format średni, czyli wymiary kadru są większe niż 6x7 cm.Ogniskowa (odległość ogniskowa) – odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym układu optycznego, np. odległość środka soczewki od punktu, w którym skupione zostaną promienie świetlne, które przed przejściem przez soczewkę biegły równolegle do jej osi. Ogniskową można określić zarówno dla soczewek i ich układów, jak i dla zwierciadeł.

Zastosowanie dwóch obiektywów podnosi jednak cenę aparatu i utrudnia stosowanie obiektywów wymiennych. Budowane były one najczęściej jako średnioformatowe aparaty fotograficzne na format 6×6 cm i posiadały obiektywy o stałej ogniskowej. Ciekawym wyjątkiem był produkowany przed II wojną światową luksusowy aparat Contaflex na film małoobrazkowy formatu 24×36 mm. By ułatwić celowanie miał większą matówkę o rozmiarze 42×58 mm. Dla zapewnienia zgodności obrazu w celowniku i fotografowanego, górny obiektyw posiadał ogniskową 80 mm, a dolny 50 mm. Zastosowanie obiektywów o różnych ogniskowych dawało doskonały obraz na matówce, ale za wysoką cenę.

Migawka jest częścią aparatu fotograficznego służącą do odsłaniania na odpowiedni czas a następnie zasłaniania z powrotem materiału światłoczułego lub przetwornika optoelektronicznego w celu jego prawidłowej ekspozycji czyli dostarczenia odpowiedniej ilości światła padającego przez obiektyw.Obiektyw fotograficzny – układ optyczny (ewentualnie pojedyncza soczewka), który w aparacie fotograficznym tworzy na matówce, błonie fotograficznej albo światłoczułej matrycy CCD lub CMOS obraz widzianych obiektów.

Pierwsze lustrzanki dwuobiektywowe nie zyskały popularności, a były to: Simplex z 1892 na płyty formatu 9×12 cm i Simplex Rollkamera z 1893 na błony zwojowe. Pierwszą, która zyskała popularność był Rolleiflex (formatu 6×6 cm) powstały w 1928. W Polsce, po II wojnie światowej pierwszą produkowaną lustrzanką dwuobiektywową był Start, który dał początek całej rodzinie aparatów dwuobiektywowych produkowanych do lat 80. XX wieku.

Zdjęcie fotograficzne (zdjęcie, fotografia) – ogólna nazwa czegoś, co zostało sfotografowane, czyli sam obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną.Kadrowanie – w fotografii i filmie – wycięcie z pierwotnie zarejestrowanego lub tylko obserwowanego obrazu określonego jego fragmentu w celu uzyskania optymalnego dla widza kadru. Kadrowanie decyduje o tym, w jaki sposób rejestrowany obiekt wkomponowany jest w całość kadru i, co za tym idzie, w jaki sposób ten obiekt będzie oddziaływał na widza.

Od samego początku oba typy lustrzanek z sobą konkurowały, jednak dopiero udoskonalenie konstrukcji lustrzanki jednoobiektywowej i w miarę prosta (zwłaszcza dla profesjonalistów) możliwość wymiany obiektywów praktycznie spowodowała zanik produkcji lustrzanek dwuobiektywowych.

Do lustrzanek dwuobiektywowych nie zalicza się aparatów z celownikiem matówkowym.

Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.Płyta fotograficzna służy do fotografii wykorzystując jako podstawę płytę szklaną z naniesioną emulsją światłoczułą, rodzaj kliszy, poprzednik błony fotograficznej

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • aparat wielkoformatowy
 • lustrzanka z nieruchomym zwierciadłem
 • Warto wiedzieć że... beta

  Lupa – przyrząd optyczny służący do bezpośredniej obserwacji drobnych blisko położonych przedmiotów. W ścisłym znaczeniu tego słowa jest to soczewka skupiająca dająca co najmniej trzykrotne powiększenie. Soczewki dające mniejsze niż trzykrotne powiększenie nazywane są szkłami powiększającymi. Lupa zbudowana jest zazwyczaj z jednej soczewki skupiającej lub z zespołu blisko siebie położonych soczewek umieszczonych w oprawce. Tworzy obraz prosty, pozorny i powiększony.
  Obiektyw stałoogniskowy — rodzaj obiektywu fotograficznego, w którym ogniskowa, w przeciwieństwie do obiektywów zmiennoogniskowych jest stała.
  SLT (ang. Single-Lens Translucent) - odmiana aparatu fotograficznego używająca nieruchomego zwierciadła przeźroczystego w podobnej roli w jakiej lustrzanki jednoobiektywowe używają ruchomego lustra.
  Zwierciadło optyczne, lustro – gładka powierzchnia o nierównościach mniejszych niż długość fali świetlnej. Z tego względu zwierciadło w minimalnym stopniu rozprasza światło, odbijając większą jego część. Dawniej zwierciadła wykonywano poprzez polerowanie metalu, później została opanowana technologia nakładania na taflę szklaną cienkiej warstwy metalicznej (zwykle srebra) metodami chemicznymi. Obecnie lustra produkuje się poprzez próżniowe naparowanie na szkło cienkiej warstwy metalu (najczęściej glinu).
  Lustrzanka jednoobiektywowa (ang. SLR, Single Lens Reflex Camera) – aparat fotograficzny wyposażony w jeden obiektyw (1) i wbudowane w korpus lustro (2), które kieruje światło padające przez obiektyw na matówkę (6, gdzie tworzy się obraz fotografowanego obiektu) i dalej, przez pryzmat pentagonalny (7), do wizjera (8). Są również modele, zwłaszcza starszych aparatów średnioformatowych, w których obraz na matówce obserwuje się bezpośrednio z góry, bez pryzmatu i wizjera.
  Start – pierwszy produkowany po II wojnie światowej w Polsce aparat fotograficzny (lustrzanka dwuobiektywowa) typu Rolleicord. Produkowany kolejno przez Warszawskie Zakłady Kinotechniczne w latach 1951-1952, Warszawskie Zakłady Fotooptyczne oraz Polskie Zakłady Optyczne.
  Ostrość obrazu (fotografia) – stan, gdy obraz zarejestrowany na kliszy, błonie czy matrycy aparatu cyfrowego jest równy pod względem wyrazistości obrazowi rzeczywistemu, który chcieliśmy sfotografować.

  Reklama