Lulu (piosenkarka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lulu Kennedy-Cairns, wł. Marie McDonald McLaughlin Lawrie, najbardziej znana pod scenicznym imieniem Lulu (ur. 3 listopada 1948 w Lennoxtown w East Dunbartonshire) – szkocka piosenkarka, kompozytorka, modelka, aktorka i osobowość telewizyjna.

East Dunbartonshire (gael. Siorrachd Dhùn Bhreatainn an Ear) jest jedną z 32 jednostek administracyjnych w Szkocji, leżącą w jej środkowej części.Boom Bang-a-Bang – singiel brytyjskiej piosenkarki Lulu, wydany w 1969. Piosenkę napisali Alan Moorhouse i Peter Warne.

Pierwszym przebojem Lulu była jej wersja piosenki The Isley Brothers „Shout” z 1964. W 1966 odwiedziła Polskę wraz z brytyjskim zespołem rock and rollowym The Hollies. W 1969 zwyciężyła w finale 14. Konkursu Piosenki Eurowizji, na którym reprezentowała Wielką Brytanię z utworem „Boom Bang-a-Bang”.

John Barry, właściwie John Barry Prendergast OBE (ur. 3 listopada 1933 w Yorku, zm. 30 stycznia 2011 w Nowym Jorku) – brytyjski kompozytor muzyki filmowej, pięciokrotny laureat Oscara. Znany jest jako główny kompozytor muzyki do filmów z serii o przygodach Jamesa Bonda. Stworzył do niej kilka charakterystycznych tematów muzycznych.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

W 1974 wykonała utwór tytułowy do filmu Człowiek ze złotym pistoletem (The Man with the Golden Gun) z Jamesem Bondem skomponowanej przez Johna Barry'ego.

Zaśpiewała w musicalu Alicja z 1980 w reż. Jerzego Gruzy i Jacka Bromskiego i z muzyką Henriego Seroki. W 1985 nakładem polskiej firmy fonograficznej Tonpress ukazały się dwie piosenki Lulu: „Love is the Answer” i „Hello My Friend”.

W 1993 nagrała utwór „Relight My Fire” z zespołem Take That oraz wystąpiła w teledysku do piosenki.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Bee Gees – brytyjska grupa softrockowa, złożona z trzech braci Robina, Barry’ego i Maurice’a Gibbów. Czwarty z muzykalnych braci, Andy, wybrał karierę solową. Grupa powstała w 1958 roku, a rozwiązana została 21 stycznia 2003 roku po śmierci Maurice’a. Zanim bracia Gibb stali się znani pod nazwą Bee Gees, występowali jako „Brothers Gibb”, „Blue Cats” oraz „The Rattlesnakes” i mieszkali w australijskim Brisbane. Po powrocie do Anglii grupa początkowo wzorowała się na amerykańskim duecie The Everly Brothers, lecz później uwidocznił się także wpływ zespołów The Beatles i The Beach Boys oraz duetu Simon & Garfunkel. Muzyka grupy oparta na wielogłosowych harmoniach śpiewanych falsetem, z raczej delikatnym akompaniamentem instrumentalnym adresowana była do mniej wymagającego rockowego odbiorcy, a mimo to potrafiła zdobyć uznanie publiczności – z pomocą producenta Roberta Stigwooda, który pomógł zespołowi wznieść się na wyżyny.

W latach 1969—1973 była żoną Maurice'a Gibba z Bee Gees.

Albumy studyjne[ | edytuj kod]

 • Something to Shout About (1965)
 • Love Loves to Love Lulu (1967)
 • Lulu's Album (1969)
 • New Routes (1970)
 • Melody Fair (1970)
 • The Most of Lulu (1970)
 • Lulu (1973)
 • Heaven and Earth and the Stars (1976)
 • Don't Take Love for Granted (1979)
 • Lulu (1981)
 • Take Me To Your Heart Again (1982)
 • Shape Up and Dance (1984)
 • Independence (1993)
 • Together (2002)
 • The Greatest Hits (2003)
 • Back on Track (2004)
 • A Little Soul in Your Heart (2005)
 • Making Life Rhyme (2015)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lulu na stronie allmusic.com (ang.). allmusic.com. [dostęp 2012-03-07].
  2. Paul Scott: Anioły i demony. KAGRA, 2003, s. 41. ISBN 83-87598-68-2.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna Lulu
 • Lulu w bazie IMDb (ang.)
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  14. Konkurs Piosenki Eurowizji 1969 odbył się 29 marca 1969 roku, w Madrycie (Hiszpania). W konkursie brało udział 16 państw. Krajem, który zrezygnował z rywalizacji, była Austria. Powodem był brak chęci na udział w Konkursie w kraju rządzonym przez Franco.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  The Hollies – zespół założony w 1962 w Manchesterze przez Grahama Nasha (śpiew, gitara) i Allana Clarka (śpiew).
  Tonpress – polskie wydawnictwo płytowe powstałe w latach 70. XX wieku. Według BIP Najwyższej Izby Kontroli Tonpress Sp. z o.o. od stycznia 1997 r. zaprzestała prowadzenia ksiąg rachunkowych. 19 maja 2009 Krajowa Agencja Wydawnicza Tonpress Sp. z o.o. została wpisana do rejestru przedsiębiorców.

  Reklama