Lukuga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lukuga – rzeka w Demokratycznej Republice Konga, prawy dopływ Lualaby. Ma długość ok. 350 km i sporadycznie jest jedynym odpływem jeziora Tanganika we wschodniej Afryce.

Tanganika (fr. Tanganyika) – planowana prowincja w Demokratycznej Republice Konga, która ma powstać na mocy konstytucji przyjętej w 2006 roku; obecnie w granicach prowincji Katanga. Stolicą prowincji ma być Kalemie.Kalemie (1969-79 Albertville) – miasto w we wschodniej Demokratycznej Republice Konga, stolica prowincji Tanganika, nad jeziorem Tanganika, w miejscu wypływu rzeki Lukuga. Około 147,1 tys. mieszkańców.

Położenie[ | edytuj kod]

Lukuga zaczyna swój bieg w Kalemie, nad Jeziorem Tanganika. Przepływa przez szczelinę w górach, kieruje się na zachód przez prowincję Tanganika, następnie wpadają do niej Niemba (lewy dopływ), Luizi (lewy) i Lufwango (prawy). Przez co najmniej pierwsze sto kilometrów woda jest bardzo czysta. Następnie między Kabalo i Kongolo sama wpada do Lualaby. Zazwyczaj rzeka odpowiada za 18% strat wody z jeziora, a reszta wynika z parowania.

Lualaba – górny bieg rzeki Kongo (od źródeł do miasta Kisangani), długość: 1800 km; źródła na wyżynie Katanga u podnóża gór Kundelungu na wysokości ok. 1450 m n.p.m.; główny dopływ Luapula. Rzeka przepływa kolejno przez góry Mitumba, następnie przez jeziora Upemba i Kisale, w okolicach miasta Kongolo jej koryto zwęża się gwałtownie tworząc nieżeglowny odcinek Wrót Piekieł. Od miasta Kindu Lualaba ponownie nadaje się do żeglugi aż do Wodospadów Stanleya poniżej miasta Ubundu. Wodospady w okolicach Kisangani kończą bieg Lualaby, która zmienia w tym miejscu nazwę na Kongo.Tanganika – jezioro w Afryce Wschodniej, jedno z Wielkich Jezior Afrykańskich, położone w strefie ryftu wschodnioafrykańskiego, w Wielkim Rowie Zachodnim, na terytorium Zambii, Demokratycznej Republiki Konga, Burundi i Tanzanii. Zajmuje powierzchnię 34,4 tys. km², jest najdłuższym słodkowodnym jeziorem świata i najgłębszym jeziorem afrykańskim. Jezioro położone na wysokości 773 m n.p.m. Średnia głębokość wynosi 570 m, zaś maksymalna osiąga 1435 m (drugie pod względem głębokości po jeziorze Bajkał) – stanowi tym samym kryptodepresję, dno jeziora leży 662 m p.p.m.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kongolo – miasto we wschodniej Demokratycznej Republice Konga, w prowincji Tanganika, nad rzeką Lualabą (górnym biegiem Konga). Działa tu port rzeczny, stacja kolejowa i port lotniczy z nieutwardzonym pasem startowym. Źródłem utrzymania mieszkańców jest rybołówstwo, rolnictwo i handel.
Karpiowate (Cyprinidae) – rodzina ryb karpiokształtnych, najliczniejsza w gatunki rodzina kręgowców. Jej przedstawiciele to głównie ryby słodkowodne, często akwariowe. Wiele gatunków ma duże znaczenie gospodarcze. Do karpiowatych zaliczane są m.in. karpie, karasie, amury, płocie i brzanki. Ozdobną formą hodowlaną zyskującą coraz większą popularność jest karp koi.
David Livingstone (ur. 19 marca 1813 w Blantyre w Południowym Lanarkshire, zm. 1 maja 1873) – szkocki misjonarz protestancki i odkrywca.
Demokratyczna Republika Konga (fr. République démocratique du Congo) – drugie pod względem wielkości państwo Afryki, położone w jej środkowej części, w dorzeczu rzeki Kongo, u której ujścia posiada 37 km dostępu do Oceanu Atlantyckiego. Nazwa, oznaczająca myśliwy, pochodzi od ludu Bakongo. W okresie kolonialnym DR Konga występowała jako Wolne Państwo Kongo (do 1908) i Kongo Belgijskie (do 1960), a po uzyskaniu niepodległości w latach 1971-1997 jako Zair. Dla odróżnienia od sąsiadującej Republiki Konga (Kongo-Brazzaville), DR Konga występowała również jako Kongo-Léopoldville, a obecnie po zmianie nazwy stolicy, jako Kongo-Kinszasa.
Latidae - rodzina ryb okoniokształtnych z podrzędu okoniowców, wyłoniona z rodziny Centropomidae na podstawie badań genetycznych przeprowadzonych w 2004 roku przez O. Otero.
Verney Lovett Cameron (ur. 1 lipca 1844 koło Weymouth, zm. 24 marca 1894 w Leighton Buzzard) – brytyjski podróżnik i badacz Afryki środkowej, a także pisarz. Był pierwszym Europejczykiem, który przemierzył Afrykę wzdłuż równika.
Pielęgnicowate, pielęgnice (Cichlidae) – klad w randze rodziny ryb okoniokształtnych (Perciformes) obejmujący ponad 1600 gatunków opisanych naukowo oraz kilkaset odkrytych, oczekujących na formalny opis, co czyni ją jedną z najliczniejszych w gatunki rodzin kręgowców. Jest jedyną słodkowodną rodziną wargaczowców (Labroidei).

Reklama