Luksemburska Socjalistyczna Partia Robotnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Luksemburska Socjalistyczna Partia Robotnicza (LSAP) – centrolewicowa, socjaldemokratyczna partia działająca na terenie Luksemburga.

Claude Haagen (ur. 18 maja 1962 w Luksemburgu) – luksemburski polityk i samorządowiec, parlamentarzysta, od 2014 przewodniczący Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (LSAP).Michel Rasquin (ur. 19 września 1899 roku w Pétange, zm. 27 kwietnia 1958 roku w Brukseli w Belgii) - luksemburski polityk i dziennikarz, Komisarz ds. Transportu w pierwszej komisji Waltera Hallsteina (1958).

Zajmuje pozycje socjaldemokratyczne choć bliska jest frakcji demokratyczno-socjalistycznej a partia ma dość silną tożsamość klasową. Łączą ją bliskie stosunki (choć nie ma żadnych formalnych powiązań) z Konfederacją Niezależnych Związków Zawodowych, największą w kraju centralą związkową. Partia największym poparciem cieszy się w południowej części kraju

Alex Bodry (ur. 3 października 1958 w Dudelange) - luksemburski polityk, od 2004 przewodniczący Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

LSAP jest obecnie drugą pod względem wielkości partią w Luksemburgu posiadająca 14 z 60 miejsc w parlamencie. Partia była częstym koalicjantem największej partii Luksemburga, Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej. Przewodniczącym partii jest Alex Bodry natomiast liderem LSAP jest obecny minister spraw zagranicznych Luksemburga, Jean Asselborn.

Socjaldemokracja – lewicowy ruch społeczny wywodzący się z ruchu robotniczego, który za główny cel stawia sobie budowę ustroju i społeczeństwa socjalistycznego drogą demokratycznych reform.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Kalendarium[ | edytuj kod]

 • 5 lipca 1902 - założenie Luksemburskiej Partii Socjaldemokratycznej
 • 1905 - sojusz składający się z lewicowych partii politycznych zakłada Luksemburską Socjaldemokratyczną Partię Robotniczą
 • 1916- partia została przemianowana na Luksemburską Partię Socjalistyczną
 • 2 stycznia 1921 - komuniści dołączają do partii
 • 1924 - partia przemianowana na Luksemburską Partię Robotniczą
 • 1937 - partia pierwszy raz w historii jest częścią rządu.
 • 1946- partia przyjęła obecną nazwę.
 • 2 maja 1970 - rozłam prawicowych członków rządu, którzy tworzą Luksemburską Partię Socjaldemokratyczną
 • 1981 - powrót części rozłamowców do LSAP
 • Jean Asselborn (ur. 27 kwietnia 1949 w Steinfort) – luksemburski polityk, były przewodniczący Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej, od 2004 minister spraw zagranicznych i wicepremier.Ben Fayot (ur. 25 czerwca 1937 w Luksemburgu) – luksemburski polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego, wieloletni parlamentarzysta, przewodniczący Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (LSAP).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Centrolewica – termin używany na określenie partii o umiarkowanie lewicowych poglądach politycznych i gospodarczych, będących w opozycji do ugrupowań silniej lewicowych, zwłaszcza komunistycznych. Do centrolewicy zalicza się przede wszystkim socjalliberałów oraz większą część Zielonych. Ze względu na ewolucję poglądów, większość partii socjaldemokratycznych, wywodzących się historycznie z ruchu robotniczego i socjalizmu, uznaje się współcześnie za centrolewicowe (np. brytyjska Partia Pracy). Partie centrolewicowe akceptują jako zasadę gospodarkę rynkową. W odróżnieniu od gospodarczych liberałów dopuszczają interwencjonizm państwowy (np. znaczący sektor publiczny).
  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Robert Krieps (ur. 16 października 1922 w Dalheim, zm. 1 sierpnia 1990) – luksemburski polityk i prawnik, parlamentarzysta i minister, od 1980 do 1985 przewodniczący Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (LSAP), poseł do Parlamentu Europejskiego III kadencji.
  Lydie (Catherine) Schmit (ur. 31 stycznia 1939 w Esch-sur-Alzette, zm. 7 kwietnia 1988) – luksemburska polityk, nauczycielka, Posłanka do Parlamentu Europejskiego II kadencji.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Socjalizm demokratyczny opowiada się za socjalizmem jako ustrojem gospodarczym i demokracją jako formą rządów w państwie. Postuluje, aby środki produkcji były w posiadaniu całej populacji, a władza w rękach ludu kontrolującego w sposób demokratyczny procesy gospodarcze. Demokratyczni socjaliści preferują republikański ustrój państwowy.

  Reklama