• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Luksemburg w Konkursie Piosenki Eurowizji  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  28. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 23 kwietnia 1983 r. w Monachium (Niemczech Zachodnich. Festiwal prowadziła Marlene Charell. Do rywalizacji przystąpiło 20 krajów. Francja, Grecja i Włochy powróciły do konkursu. Irlandia nie wzięła udziału, ponieważ nadawca RTÉ strajkowała w tym czasie.Anne-Marie David (ur. 23 maja 1952) – francuska piosenkarka, zwyciężyła w Konkursie Piosenki Eurowizji 1973 reprezentując Luksemburg z piosenką "Tu te reconnaîtras".

  Luksemburg uczestniczył w Konkursie Piosenki Eurowizji w latach 19561993. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się luksemburski nadawca publiczny RTL Télé Lëtzebuerg.

  Luksemburg wygrał konkurs pięciokrotnie: w 1961 (Jean-Claude Pascal z piosenką „Nous, les amoureux”), 1965 (France Gall z „Poupée de cire, poupée de son”), 1972 (Vicky Leandros z „Après toi”), 1973 (Anne-Marie David z „Tu te reconnaîtras”) i 1983 i (Corinne Hermès z „Si la vie est cadeau”).

  Od debiutu w 1956 krajowy nadawca kilkukrotnie wycofywał się z udziału w konkursie. W 1959 zrezygnował z wysłania reprezentanta na konkurs z powodów finansowych. W 1994 został odsunięty z udziału z powodu słabego wyniku zajętego rok wcześniej. Od tamtej pory kraj nie powrócił do rywalizacji.

  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.Luksemburg (luks. Lëtzebuerg, fr. Luxembourg, niem. Luxemburg) – gmina ze statusem miasta oraz stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jest centrum administracyjnym i finansowym państwa, jest położone na południu kraju, nad miejscem połączenia rzek Alzette i Pétrusse. W Luksemburgu ma swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym jej Trybunał Sprawiedliwości.

  W 2004 pojawiły się doniesienia o możliwym powrocie nadawcy do stawki konkursowej i chęci udziału w 49. Konkursie Piosenki Eurowizji. Telewizja ostatecznie wycofała się z tych planów z powodu braku środków finansowych. Kolejne informacje o powrocie pojawiły się podczas przygotowań do jubileuszowego, 50. konkursu w 2005, co zostało zdementowane przez przedstawiciela RTL, który stwierdził, że kraj może już nigdy nie wrócić na konkurs.

  25. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 19 kwietnia 1980 roku w Holenderskim Centrum Kongresowym NCC w Hadze, został zorganizowany przez holenderskiego nadawcę publicznego NOS. Prowadzącą koncert finałowy była Marlous Fluitsma, którą za kulisami wspierał Hans van Willigenburg. Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.
  Solange Berry podczas występu w 3. Konkursie Piosenki Eurowizji, 1958
  France Gall podczas występu w finale 10. Konkursu Piosenki Eurowizji, 1965
  David Alexandre Winter w trakcie prezentacji podczas 15. Konkursu Piosenki Eurowizji, 1970
  Sophie & Magaly podczas występu w 25. Konkursie Piosenki Eurowizji, 1980

  Uczestnictwo[ | edytuj kod]

  Luksemburg uczestniczył w Konkursie Piosenki Eurowizji w latach 1956–1993. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich luksemburskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach.

  15. Konkurs Piosenki Eurowizji 1970 odbył się 21 marca 1970 roku, w Amsterdamie (Holandia). W konkursie brało udział tylko 12 państw. Finlandia, Norwegia, Portugalia i Szwecja zbojkotowały konkurs przez nierozstrzygnięty remis w 1969 roku.Nous, les amoureux – utwór francuskiego wokalisty Jean-Claude Pascala, napisany przez Jacquesa Datina i Maurice Vidalin, nagrany oraz wydany w 1961 roku i umieszczony na mini-albumie o tym samym tytule.

  Legenda:

       1. miejsce

       2. miejsce

       3. miejsce

       Ostatnie miejsce

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  Camillo Jean Nicolas Felgen (ur. 17 listopada 1920 w Tetange, zm. 16 lipca 2005 w Esch-sur-Alzette) – luksemburski piosenkarz, autor tekstów, prezenter radiowy i telewizyjny. Dwukrotnie reprezentował Luksemburg w Konkursie Piosenki Eurowizji: w 1960 i 1962.
  7. Konkurs Piosenki Eurowizji 1962 odbył się 18 marca 1962 roku w Villa Louvigny w Luksemburgu. Festiwal, który prowadziła Mireille Delannoy, wygrała reprezentantka Francji Isabelle Aubret z piosenką "Un premier amour".
  France Gall, właśc. Isabelle Geneviève Marie Anne Gall (ur. 9 października 1947 w Paryżu) – francuska piosenkarka, zwyciężczyni konkursu Eurowizji 1965.
  6. Konkurs Piosenki Eurowizji 1961 odbył się 18 marca 1961, po raz drugi w Cannes, na Lazurowym Wybrzeżu, we Francji. Pierwszy raz konkurs miał miejsce w sobotę, co stało się już tradycją. Festiwal prowadziła Jacqueline Joubert, która wcześniej była gospodarzem konkursu w 1959 roku.
  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  17. Konkurs Piosenki Eurowizji 1972 odbył się 22 marca 1972 w Usher Hall w Edynburgu (Wielka Brytania). Festiwal prowadziła Moira Shearer.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.844 sek.