Luk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pokrywa luku ładowni

Luk (ang. hatch) – szczelnie zamykany otwór w pokładzie statku wodnego, nazywany także włazem. Przeznaczony jest głównie do transportu ładunku, może służyć również jako dodatkowy otwór komunikacyjny (zapasowy, awaryjny) oraz może być wykorzystywany jako otwór wentylacyjny. Luki zamykane są klapami lub pokrywami, a jeśli te są zaopatrzone w okna, to luki spełniają także funkcję doświetlającą wnętrze jednostki.

Właz – otwór najczęściej okrągły, w pokładzie, zamykany szczelną pokrywą, przez który można przedostać się do położonych pod pokładem pomieszczeń okrętu . Na okrętach służy również do komunikacji pomiędzy wodoszczelnymi przedziałami . Zbudowany jest z płyty stalowej, której zagięte krawędzie wypełnione są gumową uszczelką. Włazy zamyka się za pomocą rygli.Pokładówka − niskie, skrzyniowe, o lekko wypukłym dachu wyniesienie pokładu, stanowiące lokalne podwyższenie przestrzeni podpokładowej na jachcie, statku lub innej jednostce pływającej. Na jachtach laminatowych może być wyprofilowane z formy pokładu. Pokładówka może posiadać w bocznych ścianach wąskie, nieotwieralne iluminatory, a na górnej powierzchni świetliki lub inne otwory np. wentylacyjne. Często konstrukcja pokładówki jest na tyle mocna, że można po niej chodzić tak, jak po reszcie pokładu (szczególnie na mniejszych jednostkach). Od dziobu jachtu pokładówka może w sposób płynny przechodzić w pokład dziobowy. Na górnej powierzchni pokładówki mogą znajdować się również luki (włazy) spełniające jednocześnie rolę iluminatorów, natomiast tylna część pokładówki z reguły kończy się zejściówką. Po obu bokach pokładówki od strony burt znajdują się półpokłady. Na pokładówce montuje się handrelingi służące jako poręcze. Przez dach pokładówki może przechodzić kolumna masztu. Niekiedy spotkać można wbudowaną w pokładówkę kopułę wykonaną ze szkła akrylowego będącą stanowiskiem sterowania wewnętrznego. Istotną rolę odgrywa ciężar pokładówki, gdyż wpływa on znacząco na położenie środka ciężkości jachtu, a więc i na dynamikę żeglugi. Zazwyczaj pokładówki wykonuje się z materiałów lekkich, takich jak kompozyt, sklejka lub hydronalium.

Na jachtach i małych jednostkach pływających luki mogą znajdować się nie tylko na powierzchni samego pokładu, ale także na dachu pokładówki, lub niskiej nadbudówki. Również na takich małych jednostkach, jeśli luki znajdują się wyraźnie w przedniej lub tylnej części pokładu, to mają swoje dodatkowe nazwy: forluk (właz dziobowy), oraz achterluk (właz rufowy).

Świetlik (skajlajt) – rodzaj iluminatora na jachcie, statku lub innej jednostce pływającej. Jest to okno w pokładzie lub dachu nadbudówki bądź pokładówki. Służący do oświetlania wnętrza znajdujących się pod nim pomieszczeń, takich jak: mesa czy kabina nawigacyjna. Często jest to okno otwierane (służy wtedy również do wietrzenia i komunikacji). Wykonane jest z bardzo mocnego szkła hartowanego lub organicznego i często chronione z zewnątrz dodatkowymi belkami tzw. rusztem wykonanym z aluminium. Skajlajty wyposażone są w system otwierania umożliwiający blokadę w pozycji podniesionej. Niekiedy świetliki wykonuje się w kształcie pryzmatu, co zapewnia lepsze oświetlenie wnętrza.Pokład statku – trwałe, wodoszczelne pokrycie zamykające od góry kadłub statku. Może być stalowe,drewniane lub wykonane z kompozytów. W nomenklaturze żeglarskiej nazywane jest dekiem lub pokładówką.

Na statkach towarowych nazwy luków pochodzą od numerów znajdujących się pod nimi ładowni.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Piotr Ratajczak, Witold Lotko Słownik żeglarsko-morski, Wydawnictwo Kanion, Zielona Góra 1996, ISBN 83-85517-07-3
  • Zobacz też[ | edytuj kod]

  • bulaj
  • świetlik
  • Reklama