Luigi Lablache

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Luigi Lablache (ur. 6 grudnia 1794 w Neapolu, zm. 23 stycznia 1858 tamże) – włoski śpiewak operowy pochodzenia francuskiego, bas.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.

Życiorys[ | edytuj kod]

Uczył się w Conservatorio della Pietà dei Turchini w Neapolu. Zadebiutował na scenie w 1812 roku w neapolitańskim Teatro San Carlino jako basso buffo napoletano w operze Valentino Fioravantiego La Molinara. W 1813 roku w Palermo wystąpił jako primo basso cantante. W 1817 roku debiutował rolą Dandiniego w Kopciuszku Gioacchino Rossiniego w mediolańskiej La Scali, z którą następnie związany był do 1823 roku. Występował też w Rzymie, Turynie i Wenecji. W 1824 roku wystąpił w Wiedniu, następnie wrócił do Neapolu, gdzie król Ferdynand I Burbon mianował go członkiem kapeli nadwornej. W 1827 roku wziął udział w wykonaniu Requiem W.A. Mozarta na pogrzebie Ludwiga van Beethovena w Wiedniu. W 1830 roku wystąpił jako Geronimo w Il matrimonio segreto Domenico Cimarosy w King’s Theatre w Londynie i odtąd do 1852 roku regularnie występował w tym teatrze. Od 1830 do 1852 roku związany był także z Comédie-Italienne w Paryżu. W 1852 roku występował w Petersburgu. Od 1854 do przejścia na emeryturę w 1856 roku występował w londyńskim Covent Garden Theatre.

Royal Opera House – jeden z najważniejszych (obok English National Opera) gmachów operowych w Londynie, znajdujący się w centralnej części miasta – w dzielnicy Covent Garden. Siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera House) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet).Gioachino Antonio Rossini albo Gioacchino Antonio Rossini, (ur. 29 lutego 1792 w Pesaro, zm. 13 listopada 1868 w Passy, obecnie. XVI dzielnica Paryża) – włoski kompozytor, twórca 39 oper.

Jego głos osiągał skalę do 3 oktaw. Zasłynął przede wszystkim występami w operach buffa. Kreował m.in. rolę Massimiliana w Zbójcach Giuseppe Verdiego, George’a Waltona w Purytanach Vincenzo Belliniego oraz tytułowe role w Don Pasquale i Marino Faliero Gaetano Donizettiego. W latach 1836–1837 uczył śpiewu księżniczkę Wiktorię (późniejszą królową).

Bas – najniższy solowy i chóralny głos męski, sięgający od E wielkiego do f razkreślnego (różne źródła podają różne skale). Basem określa się też osobę śpiewającą basem (w przypadku głosu w chórze używamy liczby mnogiej basy).Her Majesty’s Theatre (w dosłownym tłumaczeniu: Teatr Jej Wysokości) - teatr na West Endzie w Londynie, założony w tym miejscu w 1705, a w obecnym budynku funkcjonujący od 1897. Potocznie często nazywany King’s Theatre.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Muzyczna PWM. T. 5. Część biograficzna klł. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1997, s. 259. ISBN 978-83-224-3303-4.
  2. Baker’s Biographical Dictionary of Musicians. T. Volume 3 Haar–Levi. New York: Schirmer Books, 2001, s. 2003. ISBN 978-0-02-865528-4.
  3. The Oxford Dictionary of Music. Oxford: Oxford University Press, 2013, s. 473. ISBN 978-0-19-957854-2.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Vincenzo Salvatore Carmelo Francesco Bellini (ur. 3 listopada 1801 w Katanii na Sycylii, zm. 23 września 1835 w Puteaux koło Paryża) – włoski kompozytor operowy szkoły neapolitańskiej.
Warto wiedzieć że... beta

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).
Opera buffa, lub inaczej opera komiczna, farsa muzyczna – jeden z dwóch podstawowych gatunków opery (drugi to opera seria).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Ludwig van Beethoven (wymowa niemiecka: luːtvɪç fan ˈbeːthoːfn, ur. 15-17 grudnia 1770 w Bonn, zm. 26 marca 1827 w Wiedniu) – kompozytor i pianista niemiecki, ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Reklama