• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludzie Boga  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Charles Marie Christian de Chergé (ur. 18 stycznia 1937 w Colmar, zm. prawdopodobnie 21 maja 1996 w Algierii) – francuski ksiądz katolicki, trapista. Zwolennik dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego. Przeor wspólnoty w Tibhirine w Algierii.Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Opis fabuły[ | edytuj kod]
  Tioumliline w Algierii, gdzie kręcono zdjęcia

  Francuscy trapiści z klasztoru Notre-Dame de l'Atlas w Tibhirine koło Al-Madijja w północnej Algierii od pokoleń żyją w przyjaznej symbiozie z okolicznymi muzułmanami. Mnisi nie nawracają Algierczyków, ale im pomagają np. prowadząc bezpłatną przychodnię lekarską. Zajmują się modlitwą, studiami porównawczymi islamu i chrześcijaństwa oraz uprawą ziemi (przy użyciu ciągnika Ursus 2812). Jednak podczas wojny domowej w latach 90. otrzymują pogróżki ze strony radykalnych zbrojnych grup islamskich. Po zabójstwach robotników cudzoziemskich pracujących w okolicy zakonnicy zastanawiają się czy nie opuścić klasztoru.

  Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty (dawniej: Era Nowe Horyzonty, T-Mobile Nowe Horyzonty) – festiwal filmowy odbywający się co roku pod koniec lipca we Wrocławiu. W nocy z 26 na 27 marca 1996, w czasie wojny domowej w Algierii, doszło do porwania siedmiu mnichów z klasztoru trapistów w Tibhirine. 30 maja 1996 ich odcięte głowy zostały odnalezione w pobliżu miasta Al-Midija. Dziewięć dni wcześniej do zamordowania zakonników przyznała się Zbrojna Grupa Islamska. Mimo tego tożsamość inicjatorów i sprawców porwania oraz ich faktyczna motywacja pozostają przedmiotem dyskusji.

  Odbiór[ | edytuj kod]

  Krytyka[ | edytuj kod]

  Wśród recenzji filmu przeważały pozytywne, a nawet entuzjastyczne, co szło w parze z popularnością filmu we francuskich kinach od pierwszych tygodni po premierze, która odbyła się 8 września 2010.

  Już w Cannes po projekcji oficjalnej film Ludzie Boga był oklaskiwany przez publiczność przez 10 minut.

  Barbara Hollender pisała:

  Ateizm – odrzucenie teizmu lub pogląd bądź doktryna głosząca, że bogowie nie istnieją. W najszerszym znaczeniu jest to brak wiary w istnienie boga, bóstw i sił nadprzyrodzonych, jako sprzecznych z rozumem i nienaukowych, oraz negujący potrzebę religii.César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.
  Pojawił się wczoraj na festiwalu obraz wyjątkowo mocny. W 1996 r. w algierskiej Thibrinie islamscy fundamentaliści wzięli jako zakładników, a następnie zabili, siedmiu francuskich zakonników. Xavier Beauvois opowiedział tę historię, ale nie zrobił filmu o gwałcie i śmierci. (...) Jestem pod wielkim wrażeniem tego skromnego, przejmującego filmu.

  Magdalena Kempna-Pieniążek uważa, że Ludzie Boga wykraczają poza gatunkowo rozumiane kino religijne, zbliżając się do filmu dokumentalnego, a zarazem omijając pułapkę patosu występującego w filmach hagiograficznych.

  Michael Lonsdale lub Michel Lonsdale, właśc. Michael Edward Lonsdale-Crouch (ur. 24 maja 1931 w Paryżu, zm. 21 września 2020 tamże) – francuski aktor teatralny, radiowy, filmowy i telewizyjny pochodzenia brytyjskiego. Zagrał w ponad 180 filmach i programach telewizyjnych. Prawdopodobnie, najbardziej znany jest jako czarny charakter szalony bogacz sir Hugo Draks, który pragnie zniszczyć całą ludzkość na Ziemi i zastąpić ją potomkami „nowej rasy” z filmu z Jamesem Bondem – Moonraker (1979) oraz z roli komisarza policji Claude’a Lebela w dreszczowcu politycznym Freda Zinnemanna Dzień Szakala (1973). Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Jean Sévillia analizując przyczyny popularności filmu zauważył, że wśród jego widzów są zarówno katolicy jak i niewierzący. Tych pierwszych uderza zwłaszcza religijność głównych bohaterów, a drudzy podkreślają ich humanizm. Starszych widzów przyciąga dodatkowo tematyka Algierii jako byłego terytorium francuskiego.
  Publicystka „L’Express” wśród powodów wysokiej oglądalności Ludzi Boga wymienia nienachalną promocję wartości niematerialnych jak wierność, odwaga i braterstwo oraz pochwałę tolerancji, jakie odnajduje w tym filmie.
  Dziennik „La Croix” podkreśla, że film nie jest antyislamski, a wręcz pomaga w dialogu między chrześcijanami a muzułmanami, czego dowodem są pozytywne opinie muzułmanów, którzy obejrzeli Ludzi Boga.

  Algieria Francuska (fr. Algérie française, arab. الجزائر المستعمرة) – byłe terytorium na północy kontynentu afrykańskiego i południu basenu Morza Śródziemnego, które w 1830 roku zostało zajęte przez Francję i następnie stopniowo kolonizowane przez jej osadników. Wojna domowa w Algierii (ang. Algerian Civil War, fr. Guerre civile algérienne, arab. حرب العشرية السوداء في الجزائر) - konflikt zbrojny w latach 1991-2002 na terytorium Algierii pomiędzy islamskimi fundamentalistami a algierskim rządem.

  W Polsce film pokazywano w lipcu 2010 w ramach Festiwalu Era Nowe Horyzonty pod roboczym tytułem O bogach i ludziach.

  Po polskiej prapremierze filmu 12 grudnia 2010 roku, były ambasador Polski w Maroku Krzysztof Śliwiński, który osobiście znał zamordowanych trapistów, stwierdził że film niezwykle wiernie oddaje atmosferę panującą w klasztorze trapistów u podnóża gór Atlas w algierskiej wiosce Tibhirine.

  Polska premiera kinowa Ludzi Boga odbyła się 28 stycznia 2011. Po 10 dniach od premiery sprzedano na niego w polskich kinach 30 tysięcy biletów.

  Audiodeskrypcja – z łac. audio (dotyczący słuchu, dźwięku) oraz łac. descriptio (związany z rysowaniem, opisywaniem) jest to przekazywany drogą słuchową, werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym.Xavier Beauvois (wym. /ɡzaˈvje boˈvwa/; ur. 20 marca 1967 w Auchel we Francji) – francuski aktor, reżyser i scenarzysta filmowy.

  Nagrody[ | edytuj kod]

  Ekipa filmu na Festiwalu w Cannes w 2010
  Michael Lonsdale nagrodzony Cezarem za drugoplanową rolę brata Luca

  Na Festiwalu w Cannes w 2010 roku film był typowany do Złotej Palmy, jednak ostatecznie otrzymał drugą co do prestiżu nagrodę festiwalu: Grand Prix Jury oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego i Prix de l'Éducation nationale.

  Algieria (arab. الجزائر, trl. Al-Jazā’ir, trb. Al-Dżaza’ir), Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna (arab. الجمهورية الجزائرية الديمقراطية الشعبية, trl. Al-Jumhūriyyah al-Jazā’iriyyah ad-Dīmuqrāţiyyah ash-Sha‘biyyah, trb. Al-Dżumhurijja al-Dżaza’irijja ad-Dimukratijja asz-Szabijja, tamazight ⴷⵣⴰⵢⴻⵔ) – 10. co do wielkości państwo świata (największe w Afryce), położone w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym, członek Unii Afrykańskiej. Znaczną część obszaru Algierii zajmują wchodzące w skład Sahary pustynie oraz półpustynie. Hagiografia (gr. hagios = święty, graphein = pisać) – dział piśmiennictwa religijnego zapoczątkowany w starożytności (za czasów pierwszych chrześcijan, prawdopodobnie w Rzymie), który obejmuje żywoty świętych, legendy z nimi związane oraz opisy cudów, a także nauka pomocnicza w badaniach historycznych - wiedza o pismach hagiograficznych.

  Obraz Ludzie Boga Francuzi wybrali jako swojego reprezentanta jako film nieangielskojęzyczny do Oscarów w 2011 roku. Film jednak nie został nominowany.

  4 lutego 2011 europejski oddział Międzynarodowej Organizacji Mediów Katolickich SIGNIS uznał Ludzi Boga za Najlepszy film europejski 2010 roku.

  25 lutego 2011 roku dzieło Xaviera Beauvois zostało uhonorowane Cezarem za najlepszy film (César du meilleur film) oraz za najlepsze zdjęcia autorstwa Caroline Champetier. Oprócz tego Michael Lonsdale otrzymał Cezara za najlepszą męską rolę drugoplanową.

  Nagrody Akademii (Oscary) dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego - jedna z kategorii Nagród Akademii, w które przyznawane są one począwszy od 20. ceremonii rozdania.Trapiści, właściwie Zakon Cystersów Ściślejszej Obserwancji (OCSO, Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae) – zakon katolicki istniejący pod tą nazwą od 1903 roku, wywodzący swoje początki z opactwa cysterskiego La Trappe położonego w północnej części Regionu Centralnego we Francji.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grand Prix (fr. Grand prix du Festival de Cannes) – nagroda filmowa przyznawana na festiwalu w Cannes dla filmu konkursowego, które wykazały największą oryginalność. W niektórych latach nagradzano więcej niż jeden film.
  Jean Sévillia (ur. 14 września 1952 w Paryżu) – francuski dziennikarz i pisarz katolicki. Autor prac biograficznych i esejów historycznych.
  SIGNIS (oficjalna nazwa World Catholic Association for Communication, pol. Międzynarodowa Organizacji Mediów Katolickich SIGNIS) – katolickie stowarzyszenie wiernych świeckich, uznane przez Stolicę Apostolską, zrzeszające specjalistów od mediów, w tym radia, telewizji, kina, edukacji medialnej i Internetu. Jest organizacją non-profit obecną w ponad 140 krajach świata.
  Festiwal Filmowy w Cannes − prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się od 1946 w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes. Festiwal odbywa się co roku (z pewnymi wyjątkami) i gromadzi wiele znanych osób związanych z przemysłem filmowym.
  83. ceremonia wręczenia Oscarów za rok 2010, nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, odbyła się 27 lutego 2011 roku w Kodak Theatre w Hollywood. Ceremonię w USA transmitowała stacja ABC Network.
  Lambert Wilson (ur. 3 sierpnia 1958 w Neuilly-sur-Seine) – francuski aktor filmowy, teatralny, radiowy i telewizyjny, piosenkarz.
  Al-Midija (arab.: المدية, fr. Médéa) – miasto w Algierii, stolica Prowincji Al-Midija. W 1998 liczyło 123 535 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.